جمعه 3 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

کارگروه‌هاي تخصصي؛ اتاق فکر بنیادهای نخبگان استانی

محمد رضايي، کارگروه‌هاي تخصصيِ بنیادهای نخبگان استانی را اتاق فکر نخبگان توصیف می‌کند و می‌گوید: کارگروه‌هاي تخصصيِ در اصل اتاق فکر هستند، نخبگان ايده‌‎پردازي مي‌کنند و مسئولان اجرايي به اجرا شدن اين ايده‌ها کمک مي‌کنند.

محمد رضايي، کارگروه‌هاي تخصصيِ بنیادهای نخبگان استانی را اتاق فکر نخبگان توصیف می‌کند و می‌گوید: کارگروه‌هاي تخصصيِ در اصل اتاق فکر هستند، نخبگان ايده‌‎پردازي مي‌کنند و مسئولان اجرايي به اجرا شدن اين ايده‌ها کمک مي‌کنند.

اقدام و عمل؛ دولت-ملت؛ امیدوار و استوار

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: در احاديث و روايات به قم، اين استان مهم که مرکز تشيع به حساب مي‌آيد و در مجاورت استان تهران واقع است، اشارات بسيار شده است. به همين دليل بنياد نخبگان استان قم، وظيفه سنگيني بر دوش دارد و لازم است نخبگان و مستعدان اين استان را به گونه‌اي پرورش دهد که در شأن نام استان قم باشد. محمد رضايي، رئيس بنياد نخبگان استان قم، با علم به اين وظيفه حساس و مهمي که بر دوش دارد، برنامه‌هايي را در سال گذشته براي نخبگان و مستعدان استان برگزار کرده و در سال جاري علاوه بر تداوم برنامه‌هاي قبلي، در حال تدارک و اجراي برنامه‌هاي تازه است.

استان قم را از نظر نخبهپروري چگونه ارزيابي ميکنيد؟

ببينيد، استان قم همواره مهد دانش و فضيلت، سرچشمه حکمت و معرفت و مورد عنايت اهل بيت عصمت و طهارت بوده است. حتي در نامگذاري استان قم، روايات مختلفي وجود دارد. در بعضي روايات آمده است به اين دليل اسم اين استان قم است، چون اهل اين شهر دور حضرت قائم گرد هم ميآيند. در رواياتي ديگر علت اين نامگذاري را چنين ميدانند که زماني که کشتي حضرت نوح در توفان به اين نقطه رسيد، از حرکت ايستاد. روايات و احاديث درباره اين شهر بسيار است و گفته ميشود علم از اين شهر به ساير شهرها ميرود و اگر قم نبود، دين ضايع ميشد. در اين استان بيش از 80 هزار طلبه و عالم و مدرس و محقق و همين تعداد دانشجو و استاد در 32 دانشگاه و مرکز آموزش عالي داريم. بنياد نخبگان و حوزه علميه با يکديگر تعامل دارند و ما بسياري از طلبهها و محققين حوزوي را هم تحت پوشش بنياد نخبگان قرار دادهايم. بنابراين افراد تحت پوشش بنياد نخبگان استان قم هم روحانيون هستند و هم دانشگاهيان و مخترعين.

براي اين نخبگان در سال گذشته چه برنامههايي داشتيد؟

برنامهها متعدد و مختلف بود. اگر بخواهم به صورت تيتروار، اهم برنامهها را نام ببرم، ميتوانم به نظارت بر طرح ملي شهاب اشاره کنم. در اين طرح حدود 13500 دانشآموز در دو منطقه تحت پوشش قرار گرفتند و ما نظارت بر اجراي دقيق و صحيح آن داشتيم. در ديگر برنامه ما با عنوان دوست علمي، دانشآموزان مستعد را در سه حوزه فيزيک، رياضي و علوم انساني شناسايي کرديم، برترينها را گرد هم آورديم و برايشان برنامههاي متنوع علمي و ورزشي تدارک ديديم. همچنين نشستهاي همانديشي نخبگان و مسئولان را در سال گذشته برگزار کرديم.

اين نشستهاي همانديشي با کداميک از مسئولان و با چه هدفي بود؟

اين نشستها با مسئولان استاني بوده و در جلسهاي که با دکتر ضرغام داشتيم، راههاي تعامل نخبگان با صندوق و شوراي علمي بنياد مورد بحث و بررسي قرار گرفت و درنهايت محصول اين نشست آن بود که چند نفر را به دکتر ضرغام معرفي کرديم تا مورد حمايت و کمکهاي بيشتر قرار بگيرند. همچنين پنلي با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي، استاندار و به همراه شش نفر از مديران و سرآمدان استان تشکيل شد.

موضوع اين پنل چه بود؟

شش نفر از مديران عالي استان که نخبگان با آنها سروکار دارند و شش نخبه را در جلسهاي روي سن برديم و اين دو گروه با يکديگر به بحث و تبادل نظر پرداختند. برخي از مشکلات همانجا حل و دستورات آن صادر شد. جامعه هدف ما هم نخبگان، کارآفرينان، اساتيد، فناوران، ورزشکاران و هنرمندان بودند.

همچنين اعطاي 500 ميليون ريال به نفرات برتر مسابقات ملي مهارت براي ارتقا و نمونهسازي طرحها يکي از برنامههاي ما بوده است. مضاف بر اين در راستاي شناسايي سرآمدان استان با دانشگاهها ارتباط برقرار کرديم و بانک خوبي از اين افراد تهيه شده است. از ديگر اقدامات بنياد نخبگان استان قم، حضور موثر در ستاد هفته پژوهش و کميته فناوران بود. در اين نمايش دستاورد سرآمدان براي تجاريسازي به نمايش گذاشته شده بود تا بتوانند طرحها را تجاريسازي کنند.

از ديگر اقداماتي که بنياد اين استان انجام داده است، ميتوان به اردوي جهادي با همکاري دانشگاه علوم پزشکي و اعزام به مناطق محروم، اجراي طرح تکريم و الگوسازي نخبگان با سه برنامه نخبگان عضو جمعيت هلال احمر، نفرات برتر کنکور سراسري و سرآمدان حوزههاي مختلف و همکاري با جشنواره منطقهاي رويش اشاره کرد که سال گذشته در اراک برگزار شد. همچنين بازديد از مراکز علمي و تحقيقاتي و صنعتي را در دستور کار قرار داديم و برنامههاي تربيتي آموزشي براي نهادينه کردن اخلاق اسلامي، آداب ايراني و انضباط حرفهاي برگزار کرديم.

 از چه مراکز علمي و تحقيقاتي بازديد به عمل آمده است؟

يکي مرکز ناباروري در جهاد دانشگاهي، موزه فقه و زندگي و ديگري برنامه بازديد از کتابخانه آيتالله مرعشي نجفي بود.

در سال 95 چه برنامههايي داشتيد و براي ماههاي باقيمانده از اين سال چه فکرهايي داريد؟

ببينيد، مجموعا در بنياد نخبگان استان قم براي امسال 15 برنامه داريم که زمانبندي دقيق براي اجراي همه آنها انجام شده است. طبق اين زمانبندي، برخي از آنها در چند ماهي که از ابتداي سال ميگذرد، برگزار شدند و براي بعضي ديگر در حال مقدمهچيني هستيم. مثلا در ارديبهشت نشست همانديشي با حضور استاندار را داشتيم و کارگاه مخترعين و کارگاه جوايز تحصيلي برگزار شد. در خرداد ماه برنامههايي براي رصد ستارگان داشتيم و بازديد از مرکز فضايي و رصدي در اطراف قم را در دستور کار قرار داديم که چندي پيش از همه نقاط کشور آمده بودند تا شاهد بارش شهابي باشند. ما هم شرايط حضور 35 نفر از نخبگان را در اين برنامه فراهم کرديم.

همچنين نشست اقتصاد مقاومتي را با همکاري حوزه علميه برگزار کرديم که مسئولان بنياد ملي نيز در آن حضور داشتند. در آذرماه نيز قرار است قم، جشنواره رويش را برگزار کند و ميزبان استانهاي تهران، البرز، اصفهان، مرکزي و کهکيلويه و بويراحمد باشد. کارگاه توانمندسازي که اواخر مرداد يا اوايل شهريور برگزار خواهد شد، به موضوع نخبگان و سبک زندگي اسلامي ميپردازد.

همچنين در پي تشکيل کارگروههاي تخصصي در حوزه محيط زيست، گردشگري و فرهنگي هستيم.

در اين کارگروهها چه فعاليتي انجام ميشود؟

اينها در اصل اتاق فکر هستند که نخبگان ايدهپردازي ميکنند و مسئولان اجرايي نيز به اجرا شدن اين ايدهها کمک ميکنند. از آنجايي که استان قم سالانه 20 ميليون زائر دارد، اين استان داراي پتانسيل بالايي در جذب مسافر است و بايد برنامهاي داشته باشيم که بتوانيم از اين حجم از مسافران بيشترين بهره را ببريم. بخشي از فعاليتها نيز همانطور که گفتم، ادامه برنامههاي سال گذشته است که در اين ميان ميتوان به استمرار در گردآوري اطلاعات سرآمدان استاني، تشکيل کارگاههاي تخصصي، شرکت در نمايشگاه هفته پژوهش، برگزاري کارگاه پژوهشي، تجليل از مستعدان و الگوسازي از آنان، برنامههاي تربيتي و آموزشي براي نهادينه کردن اخلاق اسلامي، برنامه دوست علمي، بازديد از مراکز علمي و تحقيقاتي، برگزاري اردوهاي جهادي و... اشاره کرد که به ترتيب طبق برنامهريزي صورتگرفته در ابتداي سال انجام خواهد شد. „

اقدام و عمل؛ دولت-ملت؛ امیدوار و استوار

تاریخ انتشار : 1395/06/03
کد : 72402
تعداد بازدید: 284

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601