تزریق اندیشه نخبگانی، راهی برای تبدیل ظرفیت‌های بومی به مزیت اقتصادی است

اصغر مسعودی؛ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر لزوم گسترش ارتباط مجلس با بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد و گفت: اصلاح قوانین و تسهیل مسیر تبدیل علم به ثروت از وظایف مهم مجلس در دوره جدید است.

اصغر مسعودی؛ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر لزوم گسترش ارتباط مجلس با بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد و گفت:  اصلاح قوانین و تسهیل مسیر تبدیل علم به ثروت از وظایف مهم مجلس در دوره جدید است.

اصغر مسعودی؛ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم نیریز و استهبان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش مهم اقتصاد دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: اقتصاد کشور باید در برابر هرگونه پدیده خارجی مقاوم و آسیب‌ناپذیر باشد.

وی افزود: اقتصاد برون‌زا به دلیل وابسته بودن به رخدادهای خارجی، نمی‌تواند پایدار باشد در حالی‎که اقتصاد درون‌زا، تمرکز روی ظرفیت‌ها بومی کشور است.

مسعودی ادامه داد: مهمترین رکن در اقتصاد درون‌زا، برقراری ارتباط منطقی و نظام‌مند بین داشته‌های سرزمینی و اندیشه نخبگانی است. به عبارت بهتر ظرفیت‌های بومی کشور تنها در حالتی می‌توانند به عنوان مزیتِ اقتصادی مطرح شوند که با اندیشه نخبگانی به منصۀ‌ظهور برسند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: استفاده نخبگان و دانشگاهیان از داشته‌های طبیعی و ذاتی، ارتقاء دانش‌فنی و در نهایت تولید فناوری‌بومی راهی متقن برای هم‌افزایی علم و ثروت است و این یعنی تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و رسیدن به اقتصادی پایدار که تحت‌تاثیر عوامل بیرونی قرار ندارد.

نماینده مردم نیریز و استهبان، حمایت از مقوله دانش‌بنیان را وظیفه همه قوا عنوان کرد و یادآور شد: مجلس و دولت هر کدام به فراخور رسالت خود وظیفه دارند از فعالان این حوزه حمایت کنند تا دستاوردهای دانشگاهی و محققان به تولید کالا و خدمتی نو تبدیل شود و از این طریق جامعه طعمِ ناب حضور اندیشه نخبگانی را بچشد.

مسعودی خاطرنشان کرد: خام‌فروشی همواره یکی از مشکلات کشور در سال‌های گذشته بوده است که این موضوع ناشی از نگاه نادرست اقتصادی و عدم‌ارزش‌گذاری و تمرکز روی داشته‌های سرزمینی است. از سوی دیگر تجربه پیشرفت‌های چشمگیر در فناوری هسته‌ای و یا صنایع موشکی نشان داد هر جا تفکر و ایده نخبگانی به جامعه تزریق شود، ره‌آورهای بی‌نظیری حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان در بطن جامعه و دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری، اظهار داشت: ضرورت وجود این نگرش بر هیچ‎کس پوشیده نیست و همگان باور دارند تنها راه تقویت تولید ملی، ارتقاء ارزش‌افزوده و رسیدن به توسعه‌پایدار، حرکت در دالان علم و فناوری است.

مسعودی خاطرنشان کرد: علی‌رغم تعدد قوانین در این حوزه، هنوز مشکلات قانونی بسیاری در عرصه دانش‌بنیان وجود دارد به همین دلیل یکی از وظایف مهم مجلس در دوره جدید اصلاح قوانین و تسهیل مسیر تبدیل علم به ثروت با توجه به شرایط موجود و اقتضائات آن، است؛ چراکه غالب قوانین موجود با مقتضیاتِ روزِ کشور همخوانی ندارند و نمی‌توانند نقش بسزایی در تسریع و  تسهیل در روند حرکتی کشور داشته باشند.

نماینده مردم نیریز و استهبان یادآور شد: در عرصه قانون‌گذاری، مهم کیفیت قانون است نه تعدد آن. بسیاری از مشکلات موجود در حوزه دانش‌بنیان از ازدیاد قوانین نشأت‌ می‌گیرد که طبیعتاً روند اجرایی را نیز مختل می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان گسترش ارتباط مجلس با بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را گامی مؤثر در پیشرفت کشور عنوان کرد و گفت: برقراری چنین ارتباط سبب می‌شود دو طرف بیش از گذشته از ظرفیت‌ها، چالش‌ها و مشکلات یکدیگر شناخت پیدا کنند و نیازهای جامعه نخبگانی با دقت بیشتری بررسی و حل شود تا در سریع‌‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت ایران بتواند به عنوان الگوی عملی اقتصاد پایدار مطرح شود.  

 

 

تاریخ انتشار : 1395/04/29
کد : 72395
تعداد بازدید: 417