توسعه پژوهشی کشور با تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه پژوهشی کشور نیازمند آزمایشگاه‌های مجهز و مدرن است که با همکاری میان وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تجهیزات این آزمایشگاه‌ها، از شرکت‌های تولیدی ساخت داخل، تأمین خواهند شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توسعه پژوهشی کشور نیازمند آزمایشگاه‌های مجهز و مدرن است که با همکاری میان وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تجهیزات این آزمایشگاه‌ها، از شرکت‌های تولیدی ساخت داخل، تأمین خواهند شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، در افتتاحیه سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل که با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح امروز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، با اشاره به این که به طور متمرکز بودجه ای از سوی وزارت علوم برای تکمیل آزمایشگاه‌ها پیش‌بینی شده، عنوان کرد: توسعه پژوهشی کشور نیازمند آزمایشگاه‌های مجهز و مدرن است که با همکاری میان وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تجهیزات این آزمایشگاه‌ها، از شرکت‌های تولیدی ساخت داخل، تأمین خواهند شد.

فرهادی با بیان این که 36 پارک علم و فناوری زیر نظر وزارت علوم ایجادشده است، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان باید با توجه به فعالیت های پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور محقق شود.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه منعقدشده میان معاونت علمی و وزارت علوم عنوان کرد: در تفاهم‌نامه به مراکز دانشگاهی تسهیلاتی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی ارائه می شود که امسال اجرای آن به‌طور جدی دنبال خواهد شد.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری، با تاکید بر حضور اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نقش مهمی در توسعه علمی کشور دارند و باید سهمی درخور توجه از این فرآیند داشته باشند.

وی با تاکید بر توجه به تحقیقات کاربردی و تجاری در کنار تحقیقات مرز دانشی بیان کرد: تسهیلات تکمیلی کشور باید به سوی کارآفرینی حرکت کرده تا دانشگاه‌ها به معنای واقعی کارآفرین شوند.

فرهادی با اشاره به‌ضرورت ایجاد رشته‌های جدید کاربردی و حذف رشته‌های تحصیلی ناکارآمد گفت: دانشگاه‌های کشور باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم یا کارآفرین حرکت کنند، تا توسعه علمی و اقتصادی کشور را فراهم کنند.

سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از 4 تا 7 اردیبهشت ماه 1394 در نمایشگاه بین المللی تهران برپاست.

تاریخ انتشار : 1394/02/05
کد : 72374
تعداد بازدید: 404