فرهنگ کارآفرینی باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر استانی به اصفهان و در دیدار دانشگاهیان، کارآفرینان و فناوران این استان، بر نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه‌ها تاکید کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان در سفر استانی به اصفهان و در دیدار دانشگاهیان، کارآفرینان و فناوران این استان، بر نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری در جمع مدیران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان با بیان این‌که دانش آموختگان باکار آفرینی باید بتوانند ضمن افزایش سرانه اشتغال کشور، مشکلات کشور و استان خود را در این زمینه حل کنند 
اظهار کرد: فرهنگ کارآفرینی و استارتاپ و شرکت های نوپا فرهنگ های جدیدی است که باید در دانشگاهها نهادینه شود.

وی با اشاره به این‌که فرهنگ‌ اقتصاد دانش‌بنیان، فرهنگ‌ جدیدی است و پذیرش آن برای کشوری نفتی که خواهان تغییر و اصلاح رویکرد است، دشوار است ابراز امیدواری کرد معاونت علمی و فناوری با کمک دانشگاه ها بتواند این فرهنگ را به درستی پایه‌ریزی و جاری کند.

اساتید دانشگاه می توانند با افتخار صاحب شرکت های خودشان باشند

ستاری به برخی مصادیق این فرهنگ اشاره کرد و گفت: در این فرهنگ هر استاد دانشگاهی می تواند شرکت دانش بنیان خود را ایجاد و از تولید علم کسب درآمد کند، امری مرسوم در همه کشورهای پیشرفته دنیا است و طبق قانون، هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد. اساتید دانشگاه می‌توانند با افتخار صاحب شرکت‌های خودشان باشند و بخشی از درآمد این شرکت‌ها نصیب دانشگاه شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش سازنده دانشگاه‌ها در حل مشکلات کشور با بیان این‌که مشکلات استان و کشور، به دست همین دانشجویان و فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاهی حل می‌شود افزود: معاونت علمی از روندی حمایت می‌کند که موجب می‌شود درصد تکیه دانشگاه به بودجه دولتی کاهش پیدا کند و دانشگاه با تکیه بر خلاقیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خود بخشی قابل توجه از درآمدهایش را تآمین کند. ضمن این‌که می‌بایست عدد قابل توجهی از درآمد دانشگاه‌ها از محل قراردادهای پژوهش، قراردادهای ارتباط با صنعت و انتقال دانش و فناوری تامین کند.

وی با تاکید بر این‌که می‌باید عدد قابل توجهی از بودجه دانشگاه از محل پژوهش تامین شود، افزود: در تمام دانشگاه‌های سرآمد جهان نیز همین اتفاق می‌افتد و دانشگاه هایی که پیشرو هستند، حداکثر 10 تا 15 درصد از درآمد خود را از شهریه دانشجویان تامین می‌کنند. 
آمادگی برای رسیدن به راهکاری برای کاهش هزینه دانشگاه ها 
نایب رییس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی به انعقاد تفاهم‌نامه‌ با دانشگاه‌هایی که بخشی از درآمد خود را محل شرکت‌ها و فروش فناوری تامین می‌کنند اشاره کرد و افزود : به‌طور کامل آمادگی داریم در رسیدن به راه‌کاری برای کاهش هزینه دانشگاه‌ها از محل شهریه حمایت لازم را انجام دهیم.

ستاری با تاکید بر این‌که اشتغال بخش خصوصی با یارانه دولتی ایجاد نمی شود اظهار کرد: باید به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیاموزیم اشتغال به معنای استخدام و کارمندی، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی نیست و معنای حقیقی اشتغال در نوآوری، کارآفرینی و تولید ارزش افزوده نهایتا افزایش سرانه GDP کشور از این طریق است.
رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به حمایت از مراکز نواوری و مراکز رشد دانشگاهی عنوان کرد: پروژه های مرز دانش محل هزینه دولت است و بر مبنای اولویت بندی، تعیین می‌شود که پروژه پژوهشی تیم تحقیقاتی در چه سطحی است، چه هدفی را دنبال می‌کند و آیا مرز دانشی هست یا خیر، این اولویت‌بندی توسط ستادهای توسعه فناوری صورت می‌گیرد.

بیشترین حمایت از پژوهش های مرز دانشی توسط معاونت علمی

وی با اشاره به این‌که تجاری‌سازی دانش و فناوری، اصلی‌ترین رویکرد معاونت علمی و فناوری برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است، به حمایت‌های این معاونت از پژوهش‌های مرز دانشی در قالبت ارائه‌گرنت‌های پژوهشی اشاره کرد و گفت: سال گذشته معاونت علمی بیش‌ترین حمایت را از پژوهش های مرز دانشی صورت داده است و امسال نیز همین روند ادامه خواهد یافت و حمایت از تداوم رشد تولید علم و کیفی سازی فعالیت های پژوهشی و مقالات علمی به ویژه حمایت از پژوهش های مرز دانش و توسعه فناوری های راهبردی یکی از وظایف اصلی و اولویت دولت است که معاونت علمی برنامه های متعددی در این حوزه طراحی و اجرا می کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به این‌که تخصیص سهمیه‌ای متمرکز برای نخبگان دانشگاه آزاد، به اعمال نگرش‌های جدید در آیین‌نامه‌ها و اولویت‌های بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: نگرش فرهنگی جدید در بنیاد ملی نخبگان نیز حاکم است و با اصلاح آیین‌نامه‌های بنیاد، تلاش شده این نگرش جدید اعمال شود.

تولید محصول بر مبنای دانش و فناوری اساس شکل گیری اقتصاد دانش بنیان است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سفر خود به اصفهان، با حضور در گروه صنعتی انتخاب (اسنوا) و در جمع اعضای مرکز رشد و مدیران و متخصصان این گروه، نوآوری و تسلط بر دانش اصلی را لازمه موفقیت تولید داخلی دانست و افزود: آن چه در اقتصاد دانش‌بنیان اهمیت دارد، صرفا خط تولید نیست، بلکه نوآوری و تولید محصولات جدید بر مبنای دانش و فناوری، اساس شکل‌گیری این اقتصاد است.

وی افزود: شرکت‌های تولیدکننده داخلی قطعا با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند، اما غالب این مشکلات به مدد توانمندی های خودشان حل شدنی است و توقع حل همه‌ مشکلات توسط دولت صحیح نیست.

ستاری، واردات بی‌رویه را یکی از چالش‌های جدی رقابت‌پذیری دانست و گفت: چالش واردات بی رویه، قطعا یکی از مشکلات شرکت‌های داخلی است و تلاش می‌کنیم با همکاری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به راه‌کار مطلوبی برای این مشکل برسیم. اما در نهایت آن چیزی که مهم است، تکیه شرکت‌های داخلی بر توانمندی و مزیت‌های رقابتی است تا بتوانند ضمن حضور در عرصه بازار داخلی، در عرصه بین‌المللی نیز رقابت کنند.

وی ادامه داد: شرکتی که توانسته در عرصه داخلی رقابت‌پذیر باشد، قطعا با تلاش و تمرکز روی توانمندی‌های فناورانه خود و بهره گیری از نیروی انسانی توانمند و متخصص خود می تواند با محصولات خارجی در عرصه بین‌المللی نیز رقابت کند.

فرهنگسازی در خرید کالای ساخت داخل

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور همچنین ابراز کرد: باید روی این موضوع کار کرد که چرا محصول داخلی، با کیفیتی هم تراز محصول خارجی و نصف قیمت محصول خارجی، در فروش و رقابت دچار مشکل است. مسلما بخش عمده ای از این مشکل به فرهنگ خرید مردم باز می‌گردد که باید اصلاح شود. اما بخش دیگری از این مشکل در بازاریابی، طراحی محصول برندسازی و شیوه‌های فروش نهفته است که با اصلاح اشکالات و تقویت نقاط قوت می‌توان به حل آن پرداخت.

ستاری با اشاره به این‌که بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها، از موضوعات اولویت‌دار و مهمی است که معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار می‌دهد،

مکانیزم برد - برد با نگاه تجاری به حل مشکلات شهری

ستاری همچنین با حضور در جلسه شورای معاونین شهرداری اصفهان، با بیان این‌که شهرداری‌ها هم بازار بزرگی هستند و هم می‌توانند بازارسازی کنند، حل مشکل شهری را یک فرصت برای اشتغال‌زایی دانست و افزود: اگر با دید تجاری به موضوعات نگاه کنیم، حل هر معضل شروع یک اشتغال خواهد بود و می‌تواند به یک مکانیزم برد برد منجر شود. سود جانبی آن حفظ محیط زیست است و سود اصلی ان ایجاد درامد است.
وی با اشاره به این‌که مرکز نوآوری شهری، می تواند ضمن حل مشکلات شهری، خلاقیت جوانان را در قالب استارتاپ ها و شرکت های نوپا پرورش دهد، گفت: از شرکت‌هایی که از دل این مراکز نوآوری خارج می‌شوند، سهمی به شهرداری تعلق می گیرد و از همین طریق می‌تواند درآمد بالایی ایجاد کند.

مراکز نوآوری زایشگاه شرکت های دانش بنیان هستند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این‌که مراکز نوآوری زایشگاه شرکت‌های دانش بنیان هستند، اظهار کرد: این مراکز جایی هستند که شرکت‌ها در دل آنان زاییده می شوند و بعد از یک تا دو سال نگهداری و مراقبت، می‌توانند به رقابت در عرصه تجاری بپردازند.

ستاری با تاکید بر توجه به ما باید به سنت‌ها و توجه به مزیت‌های سرزمینی گفت: با توجه به مزیت‌های سرزمین نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و با تمرکز بر مزیت‌های استانی، اقتصاد هر استان را رونق ببخشیم.

وی با اشاره به این‌که خام فروشی در اقتصاد دانش‌بنیان بی معناست، ادامه داد: راجع به اقتصادی صحبت می‌کنیم که قرار است در یک سازو کار برد برد دودکش ها را جمع کنیم . اصفهان ظرفیت‌ها و مزیت‌های ذاتی دارد که با تمرکز بر آن‌ها می توان اقتصاد این استان را رونق بخشید. صنایع دستی فراموش شده ای دارد که متضمن آن‌که ریشه های ما هستند که احیا و تقویت آنها زمینه بالای کسب در آمد را فراهم کنند.

رییس ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست کشور از روند بی‌رویه توسعه صنعتی در استان اصفهان بدون توجه به ویژگی‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی این استان ابراز تاسف کرد و افزود: در حال حاضر با تمام سرمایه‌گذاری های صنعتی در اصفهان این استان جزو مناطق با نرخ بیکاری بالاست و در کنار آن دچار مشکلات زیست محیطی شده است.

نقش غیرقابل انکار مشارکت های مردمی در حل مشکلات

وی نقش مشارکت‌های مردمی در حل معضلات شهری را غیر قابل انکار دانست و افزود: از معضلات فرهنگی و اجتماعی یا حوزه پسماند حمل و نقل و شهرسازی می‌توان ضمن حل مشکلات، درآمد ایجاد کرد که‌به شرطی که نواوری و نیروی انسانی متخصص در کنار هم به حل این مشکلات کمک کنند.

براساس این گزارش، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری صبح امروز، بیست و ششم مرداد ماه در ادامه سفرهای استانی خود به استان اصفهان سفر کرد و مورد استقبال استاندار، اساتید دانشگاه، صاحبان صنایع و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن قرار گرفت. وی در این سفر یک روزه به بازدید از دستاوردهای فناورانه و پژوهشی استان پرداخت.

همچنین در این سفر یک روزه، ستاری با اعضای اتاق بازرگانی استان اصفهان نیز نشست مشترک داشت و درباره مشکلات و معضلات با آنان به گفت و گو نشست. در پایان این سفر ، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ، با اعضای کمیته راهبردی کریدور علمی و فناوری استان اصفهان در محل استانداری نیزدیدار کرد تا از نزدیک درباره وضعیت علم و فناوری در این استان به بحث و گفت وگو بپردازد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را در این سفر، دکتر رسول زرگرپور استاندار اصفهان، دکتر محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری، دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از مدیران، مسوولان محلی و دانشگاهیان استان اصفهان همراهی کردند.
پایان پیام/24

تاریخ انتشار : 1394/05/26
کد : 72366
تعداد بازدید: 356