یکشنبه 4 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

اختراع باید با واقعیت‌ها و نیازهای جامعه هم‌خوان باشد

برگزیده جشنواره «رویش»، امکان‌سنجی و نیازسنجی را لازمه موفقیت اختراع در بازارسرمایه عنوان کرد و گفت: اختراع باید با واقعیت‌ها و نیازهای جامعه هم‌خوان باشد.

برگزیده جشنواره رویش، امکان‌سنجی و نیازسنجی را لازمه موفقیت اختراع در بازارسرمایه عنوان کرد و گفت: اختراع باید با واقعیت‌ها و نیازهای جامعه هم‌خوان باشد.

علیرضا نوروزی؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش و دانشجوی کارشناسی‌ارشد مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد، در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم کاربردی‌کردن ایده، گفت: تبدیل ایده به پدیده می‌تواند اقتصاد جامعه را متحول کند.

وی افزود: ایده‌پردازی و در گام بعد تولید محصولی نوآورانه در قالب اختراع و یا خدمتی نوین، نقش بسزایی در رونق و پویایی اقتصادی هر جامعه‌ای دارد و می‌تواند زمینه‌ساز گردش مالی پایدار باشد.

نوروزی با اشاره به لزوم حمایت از حوزه اختراعات، ادامه داد: این حوزه نیازمند حمایت‌های خاصی چه به لحاظ مالی و چه معنوی خاصه در ابتدای مسیر است تا انرژی صرف‌شده نیروی‌انسانی در این حوزه به محصول و تولیدی ارزشمند تبدیل شود.

برگزیده جشنواره رویش تصریح کرد: اختراع تا زمانی که به تولید انبوه و محصولی بازارمحور و متناسب با نیازهای جامعه تبدیل نشود، موفق قلمداد نمی‌شود؛ این در حالی‌است که در بسیاری موارد فرد ثبت اختراع را پایان کار خود می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: اختراع اگر با تلاش فردی و گروهی و همچنین برخورداری از حمایت‌ها و تسهیلات اعطایی نهادهای تسهیل‌گر خاصه بنیاد ملی نخبگان، به محصولی کاربردی در جامعه تبدیل شود، علاوه بر ثروت‌آفرینی فردی برای مخترع، می‌تواند زمینه‌ساز کارآفرینی و ایجاد اشتغال نخبگانی نیز باشد. از سوی دیگر موفقیت یک نفر در این مسیر، انگیزه دیگران را برای ورود به عرصه اختراعات و فعالیت در آن افزایش می‌دهد.

نووزی با اشاره به اهمیت نگاه کیفی به حوزه اختراعات، اظهار داشت: اینکه به لحاظ آماری چند اختراع بیشتر از سال پیش در کشور به ثبت می‌رسد، تنها از نظر کمّی مهم است وگرنه ثبت یک اختراع و در نهایت تبدیل شدن آن به تولید، بسیار کارگشاتر از ثبت ده‌ها اختراع است که همگی در همان مرحله اول متوقف می‌شوند.

دانشجوی کارشناسی‌ارشد مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد یادآور شد: انگیزه بسیاری از افراد برای ورود به عرصه اختراعات، برخورداری از امتیازات ویژه در نظر گرفته شده و استفاده از تسهیلات مالی است.

وی امکان‌سنجی و نیازسنجی را نقطه ابتدایی ایده‌پردازی برشمرد و گفت: بسیاری از اختراعات با واقعیت‌های جامعه هم‌خوانی ندارند به همین دلیل نمی‌توانند در بازار رقابت موفق شوند. فرد در وهله اول باید به «چرایی» اختراع پاسخ دهد و در گام بعد به سمت تبدیل عملیاتی‌کردن ایده خود حرکت کند.

مخترع برگزیده جشنواره رویش در پایان خاطرنشان کرد: چالش‌های بسیاری در صنایع مختلف وجود دارد که می‌توان آنها را به عنوان هدف ایده نخبگانی در قالب طرح و پروژه تحقیقاتی تعریف کرد.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/04/01
کد : 72357
تعداد بازدید: 224

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601