نشست هم‌اندیشی رئیس بنیاد ملی نخبگان با نفرات‌برتر کنکور سراسری برگزار شد

نشست «هم‌اندیشی با نفرات‌برتر کنکور سراسری ریاضی‌فیزیک» با حضور دکتر سورنا ستاری؛ رئیس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مشاوران بنیاد و نفرات برتر کنکور سراسری در رشته ریاضی-فیزیک در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

گزارش تصویری مرتبط

نشست «هم‌اندیشی با نفرات‌برتر کنکور سراسری ریاضی‌فیزیک» با حضور دکتر سورنا ستاری؛ رئیس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مشاوران بنیاد و نفرات برتر کنکور سراسری در رشته ریاضی-فیزیک در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در این نشست، دکتر آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به چرایی و چگونگی تشکیل بنیاد ملی نخبگان، گفت: این بنیاد به دستور مقام معظم رهبری و در ذیل ریاست‌جمهوری تشکیل شد به همین دلیل می‌تواند در بالاترین سطح با وزارتخانه‌ها و نهادهای قانون‌گذاری و اجرایی کشور تعامل داشته باشد و از ظرفیت‌ها و امکانات آنها برای پیشبرد اهداف تعیین شده کشور در حوزه نخبگان برخوردار شود.

 

کسب رتبه‌برتر کنکور ارزشمند است اما دال بر نخبگی نیست

وی با تشریح ابعاد نخبگی، افزود: فرد برای رسیدن به نقطه نخبگی می‌بایست هوش و استعداد متمایز و برتر خود را با تلاش و پشتکار و افزایش مهارت به تخصص تبدیل کند تا در نهایت بتواند اثری بی‌بدیل و یا دست‌کم کم‌بدیل در جامعه تخصصی خود به جا بگذارد. به همین دلیل صرف برگزیده شدن در المپیادهای علمی و کسب رتبه‌برتر در کنکور سراسری اگرچه اتفاق مبارک و قابل اعتنا و ارزشمندی برای فرد و بنیاد ملی نخبگان محسوب می‌شود اما دال بر نخبگی فرد نیست. این شخص طبق آئین‌نامه‌های بنیاد مستعدبرتری است که می‌تواند با قرار گرفتن در مسیر نخبگی ترسیم شده و کسب توانمندی‌های لازم به نقطه اثرگذاری برسد.

الستی با بیان اینکه تداوم فعالیت نخبگانی شرط احراز نخبگی و مستعدبرتر بودن است، خاطرنشان کرد: کسب رتبه نخست در کنکور سراسری تنها برای سال اول دانشگاه فرد را در دایره نخبگانی حفظ می‌کند و مستعدبرتر برای حضور در این گستره باید فعالیت‌های نخبگانی خود را تداوم ببخشد. برگزیده‌شدن در المپیاد علمی، کسب معدل الف و انجام پژوهش‌ها و فعالیت‌های تعریف‌شده دانشجویی در کنار رتبه‌برتر کنکور، هر یک امتیاز خاص خود را دارند که جمع این امتیازات سبب می‌شود فرد به عنوان مستعدبرتر شناخته شود و به تبع آن بتواند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برخوردار شود.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در این مسیر مشکلات و مسائل متعددی پیشروی مستعدبرتر قرار خواهد گرفت که فرد می‌تواند با برخورداری از حمایت، تسهیلات و پشتیبانی‌های بنیاد ملی نخبگان به سلامت آنها را پشت سر بگذارد.

تسهیلات اعطایی متناسب با نیازهای واقعی جامعه نخبگانی است

وی تصریح کرد: در ابتدای فعالیت بنیاد ملی نخبگان تسهیلات بیشتر در قالب بسته‌های مالی به افراد اعطا می‌شد اما در دور جدید با توجه به تجربیات گذشته و حاکم شدن رویکرد توانمندسازی بر ساختار بنیاد، آئین‌نامه‌ها به طور کلی بازبینی و اصلاح شد. به این ترتیب هم به لحاظ تنوع و هم به لحاظ کیفیت تلاش شد تسهیلات اعطایی با نیازهای واقعی جامعه نخبگانی همگن و هم‌خوان باشد.

 

 

امکان نظام‌وظیفه تخصصی ویژه دانش‌آموختگان‌برتر است

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بسیاری مسائل مانند رفع نواقص تجهیزاتی آزمایشگاه‌ها و یا سامان‌دهی خوابگاه‌های دانشجویی در حوزه فعالیت‌های ذاتی بنیاد ملی نخبگان تعریف نشده است اما این بنیاد به عنوان نهادی فراوزارتخانه‌ای می‌تواند از طریق تعامل با نهادها و دستگاه‌های مربوط شرایط را برای رفع این مشکلات تسهیل کند.

وی با تأکید بر اینکه تسهیل نظام‌وظیفه تخصصی ویژه دانش‌آموختگان‌ صاحبان استعدادبرتر است نه دانشجویان صاحب استعدادبرتر، به فعالیت‌های فرهنگی بنیاد اشاره کرد و گفت: معاونت فرهنگی تلاش دارد برنامه‌های فرهنگی مانند بازدیدهای علمی-فرهنگی و اردوهای جهادی، هم به لحاظ کیفی، مناسب با نیازهای جامعه نخبگانی باشد و هم به لحاظ زمانی در آخر هفته‌ها برگزار شود و که تداخلی نیز با کلاس‌های دانشجویان نداشته باشد.

مقایسه ناعادلانه علت مهاجرت بسیاری از دانشجویان است

الستی در بخش نهایی صحبت‌های خود با بیان اینکه هر فردی برای ادامه تحصیل حق انتخاب دارد، تصریح کرد: در موضوع مهاجرت آنچه مهم است نگاه صحیح و مقایسه منصفانه است. مقایسه نقایص داخل با مزیت‌های خارج بدون در نظر گرفتن داشته‌های کشور و نداشته‌های کشورهای دیگر دلیل مهاجرت بسیاری از افراد است؛ این در حالیست که نگاه صحیح، نقد منصفانه و مقایسه عادلانه از شروط لازم برای هر انتخابی است. با این حال بنیاد ملی نخبگان به انتخاب همه افراد به ویژه مستعدان‌برتر برای انتخاب کشور و دانشگاه محل تحصیل احترام می‌گذارد.

 

مطالب مرتبط:

ستاری در نشست هم‌اندیشی با نفرات‌برتر کنکور سراسری ریاضی‌فیزیک:
ژن ایرانی با کارآفرینی عجین است/ برای موفقیت کافیست «ایرانی» باشید

 

تاریخ انتشار : 1394/08/20
کد : 72346
تعداد بازدید: 415