جشنواره‌ رویش، رویدادی موثر در عرصه اختراعات است

اباذری؛ برگزیده جشنواره رویش با اشاره به لزوم حمایت از مخترعان برای موفقیت در عرصه تجاری‌سازی، گفت: مخترعان بیش از حمایت‌های مالی مستقیم، نیازمند هدایت در مسیر صحیح هستند.

اباذری؛ برگزیده جشنواره رویش با اشاره به لزوم حمایت از مخترعان برای موفقیت در عرصه تجاری‌سازی، گفت: مخترعان بیش از حمایت‌های مالی مستقیم، نیازمند هدایت در مسیر صحیح هستند.

محمدرسول اباذری؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش و دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم تبدیل علم به محصول، جهت‌دهی به پایان‌نامه‌های دانشجویی را امری ضروری دانست.

وی افزود: متاسفانه اغلب تحقیقات و پژوهش‌های دانشجویی که در قالب پایان‌نامه و یا رساله تعریف می‌شوند، غیرکاربردی هستند در حالی‌که جهت‌دهی صحیح به این فعالیت‌ها می‌تواند نقش به‌سزایی در پیشبرد کشور داشته باشد.

اباذری ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در راه کاربردی‌شدن تحقیقات دانشگاهی، عدم‌ارتباط اساتید با صنعت است. اگر این ارتباط به صورت سیستماتیک و هدفمند برقرار شود، استاد می‌تواند مشکلات موجود را در قالب پروژه تعریف کند. با این روند هم فعالیت‌های دانشگاهیان در مسیر صحیح قرار می‌گیرد و هم مشکلات موجود تا حد قابل توجهی رفع می‌شود.

مخترع برگزیده جشنواره رویش اختراع را یکی از نمادهای تبدیل علم به محصول برشمرد و گفت: حمایت از اختراعات برگزیده که در سطح بالایی قرار داشته و قابلیت تجاری‌شدن دارند، یکی از عوامل رونق و فراگیر شدن این بخش است.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد: اختراعی خوب است که هم بنیه و پایه علمی متقن داشته باشد و هم بتواند در بازار رقابت موفق شود. به عبارت دیگر اختراع در همان ابتدا باید هدف تجاری و مالی مشخص و توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی برگزاری جشنواره‌های رویش را از اقدامات مثبت در عرصه اختراعات دانست و اضافه کرد: به دلیل داوری‌های کارشناسانه و دقیق، اغلب اخترعات برگزیده در این جشنواره قابلیت و استانداردهای لازم برای رسیدن به مرحله تولید را دارند گرچه رسیدن به این مرحله بیش از هر حمایت و تسهیلی، در گرو خواست و تلاش خود مخترع است.

اباذری با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات پارک‌های علم‌وفناوری، استفاده از داشته‌ها، دانسته‌ها و تجربیات صاحبان صنایع را یکی از اقدامات مهم در تسریع روند تجاری‌سازی عنوان کرد و یادآور شد: گرچه برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های مشاوره مدیریت و بازاریابی و این قبیل تسهیلات شرایط خوبی را برای مخترعان به وجود آورده است اما حضور فعال چهره‌های موفق صنعت در پارک‌ها و انتقال تجربیات و دانش آنان به مخترعان جوان می‌تواند روند را تسریع کند.

وی در پایان تصریح کرد: مخترعان بیش از حمایت‌های مالی مستقیم، نیازمند هدایت در مسیر صحیح هستند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/04/14
کد : 72335
تعداد بازدید: 347