یکشنبه 30 شهریور 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

جشنواره‌ رویش، رویدادی موثر در عرصه اختراعات است

اباذری؛ برگزیده جشنواره رویش با اشاره به لزوم حمایت از مخترعان برای موفقیت در عرصه تجاری‌سازی، گفت: مخترعان بیش از حمایت‌های مالی مستقیم، نیازمند هدایت در مسیر صحیح هستند.

اباذری؛ برگزیده جشنواره رویش با اشاره به لزوم حمایت از مخترعان برای موفقیت در عرصه تجاری‌سازی، گفت: مخترعان بیش از حمایت‌های مالی مستقیم، نیازمند هدایت در مسیر صحیح هستند.

محمدرسول اباذری؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش و دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم تبدیل علم به محصول، جهت‌دهی به پایان‌نامه‌های دانشجویی را امری ضروری دانست.

وی افزود: متاسفانه اغلب تحقیقات و پژوهش‌های دانشجویی که در قالب پایان‌نامه و یا رساله تعریف می‌شوند، غیرکاربردی هستند در حالی‌که جهت‌دهی صحیح به این فعالیت‌ها می‌تواند نقش به‌سزایی در پیشبرد کشور داشته باشد.

اباذری ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در راه کاربردی‌شدن تحقیقات دانشگاهی، عدم‌ارتباط اساتید با صنعت است. اگر این ارتباط به صورت سیستماتیک و هدفمند برقرار شود، استاد می‌تواند مشکلات موجود را در قالب پروژه تعریف کند. با این روند هم فعالیت‌های دانشگاهیان در مسیر صحیح قرار می‌گیرد و هم مشکلات موجود تا حد قابل توجهی رفع می‌شود.

مخترع برگزیده جشنواره رویش اختراع را یکی از نمادهای تبدیل علم به محصول برشمرد و گفت: حمایت از اختراعات برگزیده که در سطح بالایی قرار داشته و قابلیت تجاری‌شدن دارند، یکی از عوامل رونق و فراگیر شدن این بخش است.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد: اختراعی خوب است که هم بنیه و پایه علمی متقن داشته باشد و هم بتواند در بازار رقابت موفق شود. به عبارت دیگر اختراع در همان ابتدا باید هدف تجاری و مالی مشخص و توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی برگزاری جشنواره‌های رویش را از اقدامات مثبت در عرصه اختراعات دانست و اضافه کرد: به دلیل داوری‌های کارشناسانه و دقیق، اغلب اخترعات برگزیده در این جشنواره قابلیت و استانداردهای لازم برای رسیدن به مرحله تولید را دارند گرچه رسیدن به این مرحله بیش از هر حمایت و تسهیلی، در گرو خواست و تلاش خود مخترع است.

اباذری با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات پارک‌های علم‌وفناوری، استفاده از داشته‌ها، دانسته‌ها و تجربیات صاحبان صنایع را یکی از اقدامات مهم در تسریع روند تجاری‌سازی عنوان کرد و یادآور شد: گرچه برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های مشاوره مدیریت و بازاریابی و این قبیل تسهیلات شرایط خوبی را برای مخترعان به وجود آورده است اما حضور فعال چهره‌های موفق صنعت در پارک‌ها و انتقال تجربیات و دانش آنان به مخترعان جوان می‌تواند روند را تسریع کند.

وی در پایان تصریح کرد: مخترعان بیش از حمایت‌های مالی مستقیم، نیازمند هدایت در مسیر صحیح هستند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/04/14
کد : 72335
تعداد بازدید: 211

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601