حرکت دیپلماسی علمی و فناوری ایران در چشم‌اندازی روشن

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دعوت از رییس جمهوری تاتارستان به عنوان یکی از جمهوری های پیشرفته در حوزه علم و فناوری منطقه، توانست زمینه های ارتباط و همکاری بین دستگاه های مختلف کشور با این جمهوری را فراهم و حرکتی مثبت و شتاب دهنده در دیپلماسی علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دعوت از رییس جمهوری تاتارستان به عنوان یکی از جمهوری های پیشرفته در حوزه علم و فناوری منطقه، توانست زمینه های ارتباط و همکاری بین دستگاه های مختلف کشور با این جمهوری را فراهم و حرکتی مثبت و شتاب دهنده در دیپلماسی علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، رستم مینی‌خانف برای دومین بار است که به عنوان رییس جمهوری تاتارستان یکی از جمهوری های مستقل روسیه، وارد تهران، پایتخت ایران شده است. او، پیش تر سه بار نیز در دیگر سمت های دولتی جمهوری تاتارستان به ایران سفر کرده بود و آشنایی زیادی با همسایه استراتژیک و جنوبی اش داشت. اما این بار گر چه تنها سه سال از سفر قبلی اش می گذشت، از دیدن پیشرفت ها و تغییرات رو به جلوی علمی و فناوری ایران، طی این مدت، لب به سخن گشود و لازم دید تا بر همکاری های جدی تر جمهوری تحت ریاست اش با جمهوری اسلامی ایران، بارها و بارها تاکید کند.

رستم مینی‌خانف که به دعوت سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به کشورمان و در پاسخ به حضور وی در تاتارستان طی پاییز گذشته، به تهران سفر کرده است، علاوه بر دیدار با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که روز گذشته صورت گرفت، امروز با سه وزیر ایرانی دیدار کرد؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، وزرایی بودند که در دیدار مینی‌خانف، بر اهمیت ارتباطات و تبادل علمی و فناوری با تاتارستان تاکید کردند و این رییس جمهوری خندان تاتار نیز از این ارتباط به شدت استقبال کرد.

 

 

 

دانشگاه شهید بهشتی

مینی‌خانف، به همراه هیئتی عالی رتبه متشکل از وزیر صنعت و بازرگانی، وزیر کشاورزی، وزیر اطلاعات و مخابرات، مدیرکل اتاق بازرگانی، مدیرکل شرکت نفت تاتارستان، مدیرکل کارخانه جات خودروسازی روسیه، مدیر کل کارخانه کشتی سازی تاتارستان، معاون مدیرکل کارخانه جات توربین سازی کازان، شهردار کازان و همچنین رئیس دانشگاه فدرال کازان و رئیس فرهنگستان علوم کازان در دومین روز حضور خود در تهران برابر برنامه ای که توسط معاونت علمی هماهنگ شده بود، به دانشگاه شهید بهشتی رفت ومورد استقبال محمدمهدی طهرانچی رییس این دانشگاه قرار گرفت. پژوهشکده لیزر و پلاسما و همچنین دانشکده ادبیات این دانشگاه قدیمی و مهم ایران، از بخش هایی بود که رییس جمهوری تاتارستان را میزبانی می کرد. دانشجویان روس و تاتار رشته ادبیات فارسی این دانشکده نیز با هموطن خود دیدار و گفت وگو کردند و در آخر نیز به رسم یادبود، نهالی سبز در محوطه آن دانشکده، نشانده شد.

 

 

پارک فناوری پردیس

پارک فناوری پردیس معاونت علمی، دومین جایی بود که امروز 18 اسفندماه، رییس جمهوری تاتارستان از آن دیدار کرد و ابراز شگفتی خود را از دیدن پیشرفت های فناورانه جمهوری اسلامی ایران که بخشی از آن در این پارک نمود یافته است، در دیدارهای بعدی خود ابراز کرد. مینی‌خانف بعد از آنکه با بخش های مختلف پارک آشنا شد به اهمیت جایزه مصطفی(ص) نیز اشاره کرد و دعوت از دانشمندان مسلمان تاتارستان و روسیه در این رویداد حوزه دانش و فناوری را در برنامه همکاری های اش با معاونت علمی و فناوری قرار داد. مهدی صفاري‌نيا رییس پارک نیز درباره دستاوردها و فعالیت های شرکت های دانش بنیان و فناوران مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی توضیحاتی ارائه کرد.

در این حضور، بعد از امضاي تفاهم‌نامه همكاري ميان پارك فناوري پرديس معاونت علمی و پارك فناري‌هاي پيشرفته IT تاتارستان كه توسط روساي دو پارك انجام شد، روبان افتتاح دفتر همكاري‌هاي ايران و تاتارستان مستقر در پارك پرديس توسط مینی‌خانف قیچی شد.

 

وزارت نفت

بیژن نامدار زنگنه وزیر کهنه کار نفت جمهوری اسلامی ایران نیز میزبان بعدی مینی‌خانف بود. در این دیدار که بعدازظهر دومین روز حضور هیئت تاتاری در تهران انجام می شد، رییس جمهوری تاتارستان ظرفیت های این جمهوری در حوزه فناوری های نفت، گاز و پتروشیمی نکاتی را ارائه کرد و زنگنه نیز از آنجا که رییس کمیسیون همکاری های مشترک ایران و روسیه است، در این نشست پیشنهاد کرد تا نشست بعدی این کمیسیون در شهر کازان مرکز تاتارستان برگزار شود تا این همکاری ها هر چه بیشتر رنگ و بوی علم و فناوری و توسعه تجاری سازی در این زمینه به خود بگیرد.

 

وزارت صنعت

بلافاصله پس از دیدار با وزیر نفت، مینی‌خانف به دفتر کار محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت تدبیر و امید رفت. نعمت زاده در این دیدار از آمادگی گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با تاتارستان گفت. مینی‌خانف از وی در راس یک هیئت صنعتی برای سفر به تاتارستان دعوت کرد و وزیر صنعت نیز از این دعوت با خرسندی از این دعوت، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به تاتارستان سفر کند.

رییس جمهوری تارتارستان در این دیدار به پیشرفت های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر اشاره و از دستاوردهای چشمگیر پژوهشگران و فناوران ایرانی به ویژه در معاونت علمی، به نیکی یاد کرد. از این رو، علاقه مندی جمهوری تحت ریاست اش را برای توسعه همکاری های علمی، فناوری و صنعتی با جمهوری اسلامی ایران در دیدار اعلام کرد.

 

وزارت امور خارجه

اما آخرین جایی که رییس جمهوری تاتارستان به اتفاق هیئت همراه خود در روز دوم حضور در ایران، حضور یافتند، وزارت امور خارجه ایران بود و دیدار با مردی که این روزها مرد شماره یک عرصه سیاست بین الملل جهان. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با همان لبخندهای معروف اش، از مینی‌خانف استقبال کرد.

وی در این دیدار از دکتر ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به خاطر دعوت از رییس جمهوری تاتارستان به ایران و ایجاد زمینه های همکاری های بیشتر بین طرفین، قدردانی کرد و از آمادگی خود برای افزایش مناسبات و سهولت در تبادلات بین ایران و تاتارستان گفت.

"ظریف" وضعیت خوب مسلمانان در جمهوری تاتارستان را نمونه خوب همزیستی مسالمت آمیز نامید و و بر ارتقاء روابط فرهنگی و دانشگاهی تاکید کرد.
مینی‌خانف نیز از مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران قدردانی و ابراز امیدواری کرد در زمینه‌های مختلف بویژه همکاری بخش‌های خصوصی روابط طرفین افزایش یابد.

حرکت به سمت تبریز

رستم مینی‌خانف رییس جمهوری تاتارستان در پایان این دیدار، به فرودگاه مهرآباد تهران رفت تا برای دیدار با صاحبان صنایع و شرکت های فناور و دانش بنیان استان آذربایجان شرقی، به تبریز عزیمت کند. علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی که طی دو روز حضور مینی‌خانف در تهران، وی را در بازدیدهای مختلف، همراهی کرده بود، رییس جمهوری تاتارستان و هیئت همراه را در فرودگاه بدرقه کرد.

جمهوری تاتارستان به عنوان یکی از جمهوری های مهم و مسلمان نشین فدرال روسیه، جایگاه مهمی در حوزه علم و فناوری این کشور دارد و دانشگاه فدرال کازان نیز به عنوان یکی از سه دانشگاه برتر این کشور قدرتمند و تاثیرگذار در مناسبات بین المللی، فعالیت می کند. فناوری های حوزه های نفت، ارتباطات و اطلاعات، کمپرسورها و هوایی در تاتارستان پیشرفت های چشمگیری داشته است و پارک IT کازان به عنوان یکی از مراکز علمی و فناوری روسیه، جایگاهی در خور دارد. با توجه به سیاست های جدی و تاکید شده جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری و با توجه به دستاوردهای مهمی که دانشمندان و پژوهشگران ایران در حوزه نانو، بایو، سلول های بنیادی و... داشته اند، و از سوی دیگر، قرابت جمهوری اسلامی ایران با این جمهوری مسلمان نشین به لحاظ قرابت دینی، شرایطی را ایجاد کرده است که دو طرف را در تبادل تجارب حوزه های علمی و فناوری بیش از پیش، صاحب انگیزه کرده است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه فعالیت های خود در حوزه دیپلماسی علم و فناوری، این بار، توانست با دعوت از رییس یکی از جمهوری های موفق در حوزه علم و فناوری منطقه، زمینه همکاری دستگاه های مختلف کشور را با این منطقه فراهم آورد و گامی بلند در جهت افزایش تبادلات بخش های مختلف پژوهشی، علمی، دانشگاهی، فناوری و صنعتی کشور با خارج از مرزها بردارد و بر شتاب این حرکت بیفزاید.

گزارش تصویری مرتبط

تاریخ انتشار : 1393/12/18
کد : 72332
تعداد بازدید: 445