دانشگاه صنعتی اصفهان؛ نصف جهان «ام‌آي‌تي»

دانشگاه صنعتي اصفهان که در رتبه‌بندي امسال موسسه تايمز در بازه 400-351 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته، در آخرين رتبه‌بندي‌هاي سال 2014 اين مؤسسه معتبر بين‌المللي با کسب رتبه 92، به همراه دانشگاه صنعتي شريف به جمع 100 دانشگاه برتر جهان که زير 50 سال قدمت دارند، راه يافت و با کسب رتبه 85 و ارتقاي 10 رتبه‌اي در ميان 100 دانشگاه برتر قاره آسيا قرار گرفت.

دانشگاه صنعتي اصفهان که در رتبه‌بندي امسال موسسه تايمز در بازه 400-351  دانشگاه برتر جهان قرار گرفته، در آخرين رتبه‌بندي‌هاي سال 2014 اين مؤسسه معتبر بين‌المللي با کسب رتبه 92، به همراه دانشگاه صنعتي شريف به جمع 100 دانشگاه برتر جهان که زير 50 سال قدمت دارند، راه يافت و با کسب رتبه 85 و ارتقاي 10 رتبه‌اي در ميان 100 دانشگاه برتر قاره آسيا قرار گرفت.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: دانشگاه صنعتي اصفهان، نخست در سال 1353 با نام دانشگاه صنعتي آريامهر اصفهان و به‌عنوان بخشي از دانشگاه صنعتي آريامهر تهران (شريف فعلي) بنا شد. همراهي اين دو دانشگاه در گذشته را از نشان مشابه آن‌ها نيز مي‌توان دريافت.  اين مجموعه آموزشي در فضايي به وسعت تقريبي 2300 هکتار ساخته شده و از اين حيث، يکي از بزرگ‌ترين کمپ‌هاي دانشگاهي ايران را در اختيار دارد.

پس از انقلاب اسلامي در سال 57، دانشگاه صنعتي اصفهان از دانشگاه شريف جدا شد و به‌ عنوان يک مجموعه مستقل به کار خود ادامه داد. اين دانشگاه همانند شريف، بر اساس الگوي مدرن دانشگاه ام‌آي‌تي آمريکا طراحي شده است. در رده‌بندي سالانه موسسه تايمز براي سال تحصيلي 2014-2015 ميلادي، دانشگاه صنعتي اصفهان در گروه 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و دومين دانشگاه برتر ايران پس از دانشگاه صنعتي شريف است.

پروژه دانشگاه صنعتي براي دستگاه آموزش عالي ايران، درواقع گذاري بود از سيستم آموزش آکادميک قديمي و رايج فرانسوي به شيوه‌هاي  پيش‌روي آمريکايي در تربيت دانشجو. در آن دوره، گروه قابل توجهي از دانشجويان مستعد ايراني براي تحصيل به ايالات متحده اعزام شدند و موسسات مختلفي با الگوبرداري از دانشگاه‌هاي ‌هاروارد، جورج‌ تاون و کلمبياي آمريکا در ايران تاسيس شد. اما ايده راه‌اندازي مجموعه‌اي با الگوي ام‌آي‌تي هم‌چنان در دستور کار بود. چراکه افزايش بهاي نفت و انباشت حجم زيادي از سرمايه، ايران را به‌سرعت به سوي صنعتي شدن پيش مي‌برد و نياز به نيروي متخصصي که ارائه‌دهنده راهکارهاي عملي باشد، بيش از هر زمان ديگري احساس مي‌شد.

نخستين واحد اين دانشگاه در تهران راه‌اندازي شد. اما هم‌زمان، دست‌اندرکاران ايده بلندپروازانه‌تري را در سر مي‌پروراندند؛ ايده راه‌اندازي دانشگاه صنعتي در اصفهان، دومين شهر توسعه‌يافته ايران در  جايي که صنايع نوپا و استراتژيک آهن و فولاد، کم‌کم آن را به قلب صنعت غيرنفتي ايران بدل مي‌کرد.

در همين راستا قراردادي با موسسه مشاوره آکادميک «آرتور .دي. ليتل» بسته شد. دکتر گوردون براون از روساي دانشگاه ام‌آي‌تي اين فرصت را پيدا کرد تا در ايران به تحقيقات گسترده‌اش در حوزه آموزش عالي و تکنولوژي آموزشي  ام‌آي‌تي، جامه عمل بپوشاند. او هم‌چنين جورج بوگليارلو از دانشگاه ايلينوز شيکاگو را که براون به نظرياتش علاقه‌مند بود، وارد اين پروژه کرد.

دکتر بوگليارلو معتقد بود که اکنون زماني است که بايد انعطاف بيشتري در حوزه آموزش صنعتي به خرج دهيم و بايد عمده توجهمان را به تحولات علم و نيازهاي جديد صنعت در دهه پيشِ رو معطوف کنيم. او مي‌گفت که نبايد دروس محدود و مشخصي را با عنوان مهندسي ساختمان، ماشين، شيمي، برق و شبيه اين‌ها تدوين کنيم و براي ساليان متمادي همان‌ها را به خورد دانشجوها بدهيم. اين گروه، به همراه دکتر مهدي ضرغامي،  طراحان اوليه دانشگاه صنعتي اصفهان بودند.

در يادداشت‌هاي دکتر براون که طرح نهايي دانشگاه بر اساس آن‌ها نوشته شده است، آمده: «ايده اصلي اين موسسه آموزشي، شکل دادن يک فعاليت آکادميک براي حل مشکلات پيش روي صنعت ايران، فارغ از تشريفات معمول دانشگاهي است. نياز واقعي ايرانيان و تمايل عميقشان براي توسعه و پيشرفت تکنولوژيک که به آموزش تخصصي نيازمند است، نبايد صرفا رونوشتي باشد از الگوي سيستم‌هاي غربي که با 20 سال تاخير به دستشان رسيده. آن‌چه در اين‌جا بنا مي‌شود، بايد بر اساس فرهنگ و شخصيت اجتماعي ايرانيان باشد.»

دانشگاه صنعتي اصفهان هم‌اکنون با 15 دانشکده، هشت پژوهشکده و چندين مرکز آموزشي، يکي از مراکز مهم آکادميک ايران به شمار مي‌رود و در قلب صنعتي ايران و در مجاورت مراکز مهمي نظير کارخانه‌هاي ذوب آهن و فولاد و صنايع وابسته به آن‌ها و هم‌چنين مراکز مهم هسته‌اي کشور قرار گرفته است. اين دانشگاه حدود هشت‌هزار و پانصد دانشجو دارد که از اين تعداد، حدود هفت‌هزار نفر در مقطع کارشناسي تحصيل مي‌کنند. دانشگاه صنعتي اصفهان که در رتبه‌بندي امسال موسسه تايمز در بازه 400-351  دانشگاه برتر جهان قرار گرفته، در آخرين رتبه‌بندي‌هاي سال 2014 اين مؤسسه معتبر بين‌المللي با کسب رتبه 92، به همراه دانشگاه صنعتي شريف به جمع 100 دانشگاه برتر جهان که زير 50 سال قدمت دارند، راه يافت و با کسب رتبه 85 و ارتقاي 10 رتبه‌اي در ميان 100 دانشگاه برتر قاره آسيا قرار گرفت.

اين دانشگاه هم‌چنين به لحاظ ميانگين امتياز کلي استناد به توليدات علمي (mcs) دانشگاه‌ها در سال 2014 پس از دانشگاه‌هاي صنعتي شريف و تربيت مدرس عنوان سوم را به خود اختصاص داد. رتبه‌بندي لايدن متفاوت از ديگر رتبه‌بندي‌هاي دانشگاهي است، به اين دليل که لايدن به‌طور انحصاري بر اندازه‌گيري تأثير استنادي و همکاري‌هاي علمي تمرکز کرده است.

منبع: «ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1393/10/29
کد : 72327
تعداد بازدید: 467