حضور اساتید ایرانی مقیم خارج به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های کشور

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از انتخاب اساتید برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور به عنوان اساتید مدعو در دانشگاه های ایران خبر داد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از انتخاب اساتید برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور به عنوان اساتید مدعو در دانشگاه های ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان
، دکتر سورنا ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان در نشست خبری هشتمین همایش سالانه و نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان جوان که صبح شنبه بیست و شش مهرماه در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: بر اساس آیین نامه های جدید بنیاد ملی نخبگان اساتید برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور سالی 3 تا 4 ماه در ایران حضور خواهند داشت و در دانشگاه های ایرانی تدریس می کنند.

ایجاد شبکه زیرساخت ارتباطی بین نخبگان ایرانی داخل و خارج

وی افزود: معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان وظیفه ایجاد شبکه زیرساخت ارتباطی بین نخبگان و برجستگان ایرانی خارج از کشور را دارد و برای اجرایی کردن این کار همه تلاش خود را در این دونهاد انجام می دهد.

دکتر ستاری با اشاره به حضور تعداد زیادی از نخبگان ایرانی در سایر کشورها ، بیان کرد: بر اساس آمار تعداد زیادی از نخبگان ایرانی در خارج در کشورهای کانادا و امریکا، اروپا و خاور دور حضور دارند که درصددیم این قشر را با پتانسیل های موجود در کشور آشنا کرده و به سمت ایران جذب کنیم.

وی افزود: بانک اطلاعاتی متخصصان خارج از کشور تهیه شده است تا از این طریق نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور شناسایی شوند و به صورت هدفمند آنها را جذب کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه به دلیل برنامه های مختلف و متنوع برای نخبگان و استعدادهای برتر در این هفته می توان هفته پایانی مهرماه را هفته نخبگان نام گذاری کرد،گفت: این هفته از امروز و با مراسم جشن ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان که شامل نفرات برتر کنکور سراسری و برگزیدگان المپیادی های علمی دانش آموزی است آغاز می شود و با برگزاری هشتمین همایش ملی نخبگان جوان در روز سه شنبه و چهارشنبه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی همراه با دیدار با مقام معظم رهبری و حضور رییس جمهوری در برنامه افتتاحیه همایش ادامه می یابد و در نهایت با برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و ورزشی نخبگان جوان در روزهای پنج شنبه و جمعه در استان مازندران خاتمه می یابد.

نخبگان را در مسیر نخبگی توانمند می کنیم

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه با اشاره به تغییر آیین نامه های شناسایی و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر، خاطرنشان کرد: برخی از آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان در حال تغییر است تا با این تغییرات بتوانیم نخبگان را در مسیر نخبگی توانمند کنیم نه اینکه به صرف چاپ چند مقاله و یا برگزیده شدن در کنکور و المپیادهای علمی به عنوان نخبه انتخاب شوند و مزایا و تسهیلات دریافت کنند.

دکتر ستاری با اشاره به رویکرد جدید آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان، گفت: در این آیین نامه ها تلاش داریم کاری کنیم که این بنیاد ملی نخبگان تشخیص می دهد که چه کسی نخبه و استعداد برتر است نه اینکه مثل گذشته افرادی بیایند و خود را نخبه معرفی کنند بدون اینکه کاری ویژه برای کشور انجام دهند.

وی در ادامه نخبه را کسی دانست که در کشور تاثیرگذار باشد و بتواند جوایز بین المللی دریافت کند و در نهایت کشور را به سمت توسعه پیش برده و در جهت رفاه مردم کشور خود قدم بردارد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اجرایی شدن آیین نامه های جدید از مهرماه امسال افزود: به طور کلی آیین نامه های جدید بنیاد پس از تصویب در هیات امنای بنیاد ملی نخبگان، اجرایی می شوند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه بر اساس آیین نامه های جدید بنیاد ، دایره نخبگان وسیع می شود،گفت: بنیاد درصدد است که نخبگان و استعدادهای برتر تمامی رشته ها را شناسایی،جذب و حمایت کند و جهت‌گیری‌ها نیز به سمت تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

دکتر ستاری، خاطرنشان کرد: امسال نخبگان ورودی به بنیاد ملی نخبگان در مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری 5/2 تا 3 برابر شده است و یکی از برنامه های امسال نیز افزایش حمایت از این افراد است.

وی در خصوص طرح تربیت پزشک پژوهشگر به عنوان یکی از طرح های در دست اجرای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان با همکاری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: در این طرح 60 نفر از 100نفر برتر کنکور در رشته پزشکی، بورسیه خاصی در این زمینه می گیرند.

دکتر ستاری تاکید کرد: باید قبول کنیم که نخبگان ورودی جدید در ابتدای راه نخبگی قرار دارند و تنها با رتبه اول شدن آنها را نخبه ندانیم بلکه از ابتدای مسیر آنها را همراهی کنیم و تا انتهای مسیر و به نتیجه رساندن فعالیت آنها همراه شان باشیم.

دکتر ستاری، با انتقاد از وجود معضلی به نام پایان نامه فروشی و مقاله فروشی در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه در آیین نامه های مراکز علمی و آموزشی موجود کشور ضعف وجود دارد معضلاتی مانند پایان نامه فروشی و مقاله فروشی در کشور رونق می گیرد که تنها راه نجات از این بن بست ها اصلاح دیدگاه ها، آیین نامه ها و ارزیابی هاست.

شکوفایی آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان تا سال آینده


دکتر ستاری در خصوص آیین نامه های جدید بنیاد ملی نخبگان و تسهیلات مندرج در این آیین نامه ها تصریح کرد: تسهیلات نظام وظیفه به نخبگان و استعدادهای برتر در دسته خدمات حداکثری بنیاد ملی نخبگان قرار داشته و ارزش بالایی دارد.

وی ادامه داد: نحوه برخورد با موضوع تسهیلات به نخبگان نباید یک نگاه امتیاز دهی باشد بلکه این تسهیلات نوعی توانمندسازی است و نباید به عنوان یک جایزه تلقی شوند. در نهایت امیدواریم کلیه آیین نامه های بنیاد تا پایان سال بازنگری شده و در سال آینده شاهد شکوفایی این آیین نامه ها باشیم.

شایسته یادآوری است؛ هشتمین همایش ملی نخبگان جوان 29 و30 مهرماه در سالن اجلاس سران و نخستین جشنواره فرهنگی- ورزشی نخبگان یکم تا سوم آبان‌ماه برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار : 1393/07/26
کد : 72312
تعداد بازدید: 621