اقتدار نظام جمهوری اسلامی در تولید فناوری است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان اقتدار نظام جمهوری اسلامی را در تولید فناوری دانست.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان اقتدار نظام جمهوری اسلامی را در تولید فناوری دانست.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره ملی علم تا عمل که صبح شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهور در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان این در حال حاضر کشور با حجم زیادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و توسعه کمی دانشگاه ها مواجه است،گفت: در حال حاضر زمان آن رسیده است روند توسعه دانشگاه ها بیشتر به سمت توسعه کیفی پیش برود و در نهایت منجر به تولید فناوری در کشور شود. چراکه اقتدار نظام جمهوری اسلامی در تولید فناوری است که باید برنامه‌های خود را در این جهت دنبال کنیم.

وی یکی از ماموریت های مهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را گسترش شرکت های دانش بنیان و توسعه اشتغال دانش بنیان عنوان کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اختلافات کاری گذشته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت قبلی تاکید کرد: بیشتر این مسایل پیش آمده در توصیف واژه فناوری بوده است که باید در جهت اصلاح این مسایل گام برداشت. به عنوان مثال یکی از مسایل پیش آمده موجود در زمینه قانون اختصاص یک درصد بودجه دستگاه‌های اجرایی به پژوهش بود که آیا مسئولیت مدیریت اجرای این قانون با وزارت علوم باشد و یا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری. این در حالی است که مشکل ما مدیریت این یک درصد نیست بلکه می‌بایست 99 درصد مابقی در سایر بخش ها را تحت نظارت و سلطه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان در آوریم.

وی دستیابی به هدف بزرگ را در گرو تعامل سازنده با سایر نهادها و دستگاه های اجرایی دانست و از اعضای هیات دولت و وزرا درخواست کرد تا با تعامل مثبت و سازنده به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مسیر کمک کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت ورود به بازارهای خارجی گفت: ورود به بازارهای بین المللی نیازمند کسب استاندارد‌های لازم است چراکه ورود به بازارهای خارجی می‌تواند به شکل‌گیری بازار‌های داخلی کمک فراوانی کند.

وی با تاکید بر اینکه تلاش ما این است که پژوهش ها به زندگی روزمره مردم وارد شود،خاطرنشان کرد: ارتقاء جایگاه ژئوپلتیکی ایران رخ نمی‌دهد، مگر آنکه تمامی بخش‌ها کمک کنند تا به بحث فناوری ورود یابیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: در این راستا علاوه بر تعامل سازنده با وزارت علوم نیازمند همکاری سایر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی دیگر هم هستیم. در عین حال بسیاری از معاونان و مدیران معاونت حتی حاضرند از آبروی شخصی خود مایه بگذارند و با بخش‌های مختلف تعامل ایجاد کنند و در این مسیر تلاش می‌کنند تا بازار‌های بزرگ و شرکت‌ها را به سمت ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان سوق دهند.

دکتر ستاری تصریح کرد: ما در دولت باید به سمتی برویم تا با تعامل سازنده کاری کند که به توسعه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان منجر گردد و کمک شود طی چهار سال آینده بتوانیم در این جشنواره آمارهای رو به رشد و جهشی از وضعیت بازار کشور در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه دهیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره  شهدای علم و فناوری اظهار امیدواری کرد که تا سال آینده بتوان آمار مناسبی از وضعیت شرکت‌های دانش بنیان ارائه کرد تا شرمنده‌ این شهدا نباشیم.

تاریخ انتشار : 1392/08/11
کد : 72308
تعداد بازدید: 633