دکتر نهاوندیان تاکید کرد: لزوم توجه به دانش فنی در صادرات و تشویق مغزافزارها

رییس نهاد ریاست جمهوری گفت: باید در صادرات دانش فنی بسیار مورد توجه قرار گیرد و مغزافزارها تشویق شوند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بنياد ملي نخبگان به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در چهاردهمین جلسه هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی که با حضور دکتر محمد نهاوندیان رییس نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، وی اظهار کرد: توجه به تهیه و تصویب آئین نامه، دستورالعمل ها، روابط ویژه و نمونه قراردادها در کنار تصویب طرح های دانش بنیان، نشان از همت بالای مدیران دارد و از طرفی خیال مسئولان دولتی را از حرکت صحیح به سمت اهداف عالی دولت، در چارچوب قانون، راحت می کند.

وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد مالی و اقتصادی، بهتر است صرفاً به حمایت از طرح هایی بپردازد که حتماً در حین اینکه دانش بنیان هستند، اقتصادی نیز باشند. نباید مباحث اجتماعی و نیات آرمانی اجتماعی را به روش غلط با مباحث اقتصادی درآمیخت، اتفاقی که در دهه های گذشته منجر به اختلاط مفاهیم شد و نه تنها بعضاً به آرمان ها لطمه زد، از طرف دیگر مباحث اقتصادی را نیز با چالش مواجه کرد.

با فناوران به لحاظ زمانی مساعدت شود

رئیس نهاد ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: رسالت صندوق نوآوری و شکوفایی این است که با درک مفهوم اقتصادی زمان در پروژه های دانش بنیان با ارزش افزوده فراوان، به فناوران به لحاظ زمانی مساعدت کند و این بدان معنی است که اقتصادی بودن طرح ها قطعاً باید مورد ملاحظه قرار گیرد.

نهاوندیان با بیان اینکه نباید به پروژه ها با دید کمک و کمیته امدادی نگاه کرد، ادامه داد: این موضوع می تواند تبدیل به رانت شده و آثار بسیار مخربی را نیز بر جای بگذارد. ماهیت صندوق به دلیل توسعه ای بودن، بالقوه پتانسیل ایجاد رانت را داشته و بنابراین لازم است تا رفتار اقتصادی صحیحی از ابتدا شکل بگیرد، که در این مسیر بهترین کار همان کاری است که تاکنون در صندوق شده و اقدام به تهیه دستورالعمل های کاری کرده است. به همین دلیل حتماً تجارب شکست خورده گذشته در نهادهای توسعه ای داخل و خارج از کشور مورد مطالعه قرار گیرد تا مجدداً صندوق در چنین مسیرهای غلطی وارد نشود.

عضو هیات امنای صندوق همچنین ابراز کرد: اینکه تسهیلات داده شود، یک آغاز و شروع کار صندوق است. آنچه لازم است و به عنوان مهمترین وظیفه صندوق به شمار می رود نظارت در این جهت است. اعضای هیات عامل در ادامه این مباحث توضیحات لازم را در خصوص پرداخت های مرحله ای و نظارت شده اراده دادند. عضو هیات امنای صندوق در ادامه توصیه نمودند در صورت استفاده از برون سپاری کارها حتماٌ مکانیزم ها به گونه ای دیده شود که شبهه ای در نظارت ها بوجود نیاید. و در بخش های برون سپاری شده رانت ایجاد نشود.

اجتناب از توسعه بی حد

وی همچنین با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به جای توجه به تعداد و کمیت در شرکت های دانش بنیان، بیشتر به دنبال کیفیت و عمق باشد و از توسعه بی حد اجتناب کند، افزود: بهتر است در ابتدا، کارها کنترل شده صورت پذیرد و سپس به توسعه و افزایش فکر شود . اگر مقررات در ابتدا محکم در نظر گرفته شود بعداً می توان آن را ساده و اجرایی کرد. اما اگر از ابتدا ورود شرکت ها با سهولت و با سرعت بیش از حد باشد دیگر امکان محدود کردن وجود نخواهد داشت. براین اساس باید حتماٌ از مشاوران بسیار قوی بانکی که در حال حاضر با بانک ها در حال همکاری نیستند، استفاده شود.

دکتر نهاوندیان در ادامه جلسه با تاکید براینکه باید از فضای جدید سیاسی بهترین استفاده شود، ازاعضای هیات عامل خواست تا صندوق با VC های خارجی باب همکاری را باز کنند و از امکانات موجود در توسعه صندوق بهره ببرند. ضمن آنکه از ظرفیت اتاق های بازرگانی و تشکل ها در کارها استفاده و همایش های استانی برای معرفی ظرفیت های صندوق برپا شود.

مغزافزارها تشویق شوند

رئیس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه صندوق باید با دستورالعمل مصوب و به صورت مستند سازی شده کار شود بر عدم افراط و تفریط تصریح کرد و گفت: باید در صادرات دانش فنی بسیار مورد توجه قرار گیرد و مغزافزارها تشویق شوند.
ایجاد انکوباتورهای خصوصی، شرکت در جلسات توسعه استانی نمایندگان صندوق و برنامه ریزی با نگاه پنج ساله از جمله موارد دیگری بود که دکتر نهاوندیان بر آنها تاکید داشت.

امکان سرمایه گذاری مستقیم صندوق در طرح های توسعه ای

در ابتدای این جلسه، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و دبیر هیات امنا و عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گزارش جامعی از تلاش‌های صورت گرفته برای احیای مجدد صندوق در دولت یازدهم و همچنین تلاش‌های صورت گرفته برای خدمت‌رسانی و ارتقای وضعیت علمی شرکت‌ها و اقتصاد دانش‌بنیان ارائه کرد.
در ادامه نیز دکتر بهزاد سلطانی رئیس هیات عامل و رئیس صندوق به کلیاتی در خصوص قانون، اساسنامه و آیین نامه صندوق و همچنین گزارشی از وضعیت و اقدامات صورت گرفته در صندوق در دولت جدید اشاره کرد.
در بخش دیگری از این جلسه، در ادامه بررسی آیین نامه سرمایه گذاری وجوه صندوق موضوع بند 4 مادّه 5 اساسنامه صندوق جهت تصویب نهایی در هیات امنا مورد بررسی قرار گرفت. تصویب این آیین نامه از این جهت که به هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی امکان سرمایه گذاری مستقیم در طرح های توسعه ای را می دهد، حائز اهمیت بود. همچنین در این جلسه جزئیات بیشتری از موارد مورد نیاز برای طرح در جلسه هیات امناء مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پایان پیام/

تاریخ انتشار : 1393/04/15
کد : 72297
تعداد بازدید: 450