فرهنگسازی مهمترین رکن نهادینه شدن تفکر دانش بنیان در جامعه علمی کشور است

دکتر عبدالله افشار معتقد است، به جز تعداد اندکی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ کشور، هنوز بحث شرکت‌های دانش‌بنیان برای جامعه‌علمی گنگ و نامفهوم است و این ایجاب می‌کند بیش از پیش روی نهادینه‌شدن این تفکر در جامعه فعالیت فرهنگی صورت گیرد.

دکتر عبدالله افشار معتقد است، به جز تعداد اندکی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ کشور، هنوز بحث شرکت‌های دانش‌بنیان برای جامعه‌علمی گنگ و نامفهوم است و این ایجاب می‌کند بیش از پیش روی نهادینه‌شدن این تفکر در جامعه فعالیت فرهنگی صورت گیرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: برقراری تعامل و توازن میان صنعت و دانشگاه، انطباق داشته‌ها و یافته‌ها علمی و تبدیل آنها به فناوریِ قابل تزریق به صنعت و حمایت شرکت‌های دانش بنیان با هدف به کارگیری توان نخبگان، متخصصان و محققان داخلی در راستای دستیابی به بازارهای تجارت جهانی را می‌توان از جمله مهمترین اهداف دولتمردانِ تدبیر و امید در حوزه علم و فناوری برشمرد، نقشه راهی که بی‌شک تا حصول نتیجه مطلوب، همراهی اقشار مختلف جامعه به ویژه صاحبان صنعت و کرسی‌داران دانشگاهی را می‌طلبد تا با تحلیل کارشناسانه چالش‌ها و ارائه راهکارهای عملیاتی و مناسب به گام‎های مجریانِ هدف قدرتی مضاعت دهند.

فرصتی دست داد تا پای صحبت‌های دکتر عبدالله افشار؛ عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف بنشینیم و از نقطه نظرات وی در این خصوص بهره بریم.

آقای دکتر! مقالات علمی کشور تا چه میزان کاربردی‌ هستند و سوق دادن آنها به سمت فناوری چه نقشی در رسیدن کشور به توسعه دارد؟

نتایج جامعه‌علمی از استاد و عضو هیأت‌علمی گرفته تا دانشجو باید به سمت تبدیل به فناوری و خروجی عینی حرکت کند و این یک الزام برای جامعه‌ توسعه طلب است. متاسفانه در حال حاضر بخش بسیاری از مقالات و تحقیقات جامعه‌علمی غیرکاربردی هستند و نه تنها نمی‌توانند دردی از صنعت مداوا کنند که حتی در پاسخگویی به مسائل روز جامعه نیز ناتوان هستند.

راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان در ذیل دانشگاه چه مزیتی‌هایی دارد؟

با فراهم ‌کردن امکانات سخت‌افزاری و پرداخت اعتبار لازم می‌توان در اطراف دانشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی کرد. با این اقدام دانشگاه با اتکا به درآمد خود اداره می‌شود و وابستگی به پول دولت ندارد، بخش زیادی از کار توسط خود محقق انجام می‌شود، حقوق وی رعایت می‌شود و همچنین در اشتغال دانشجویان نیز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. این امر در برخی دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ دنیا مانند MIT رخ داده است. در کشورهای پیشرفته شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در اطراف دانشگاه شکل می‌گیرند که علاوه بر کسب درآمد هنگفت برای دانشگاه، زمینه‌ساز اشتغال دانشجویان و دانش‌آموختگان است. در این کشورها علم به راحتی به محصول قابل رقابت در بازرا تبدیل می‌شود و عایدی محصول تجاری‌شده مادامی که در بازار به فروش برسد بین دانشگاه، محقق و سرمایه‌گذار به صورت سهم‌بندی‌شده تقسیم می‌شود.

اما غالباً اعضا هیأت‌علمی دانشگاه‌های کشور با مبانی شرکت‌داری غربیه هستند.

این یک نقص بزرگ است به همین دلیل ارائه آموزش لازم به اعضای هیأت‌علمی مراکزعلمی نخستین گام ورود این افراد به عرصه دانش‌بنیان است. تعداد بسیاری از موسسات آموزشی در کشور فعال هستند که گویا رسالتی جز رساندن فرد به دانشگاه ندارند. موسسات آموزش عالی آزاد نیز به بیراهه رفته‌اند. اگر این موسسات به جای صدور مدرک به سمت مهارت‌افزایی حرکت کنند می‌توانند بخش قابل توجهی از نیازهای این حوزه را مرتفع کنند. البته از امکانات و قابلیت‌های فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های مهارت‌افزایی نیز نباید غافل شد.

برای رونق بهتر و بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان چه باید کرد؟

ایده شرکت‌های دانش‌بنیان، الگوبرداری از همان اتفاقی است که در MIT رخ داد، اما برای موفقیت لازم است با نگاهی جامع الگو را به طور کامل فرا بگیریم و پس از بومی‌کردن، آن را اجرا کنیم. از سوی دیگر متاسفانه به جز تعداد اندکی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ کشور، هنوز بحث شرکت‌های دانش‌بنیان برای جامعه‌علمی گنگ و نامفهوم است که این ایجاب می‌کند بیش از پیش روی نهادینه‌شدن این تفکر در جامعه فعالیت فرهنگی صورت گیرد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/09/16
کد : 72288
تعداد بازدید: 313