دومین رویداد ملی کارآفرینی «هم‌نت روستا» در سمیرم برگزار شد

دومین رویداد ملی کارآفرینی «هم‌نت روستا» با هدف راه‌اندازی کسب‌وکار با مشارکت روستاییان و کمک به توسعه پایدار و رشد فراگیر روستاها در شهرستان سمیرم برگزار شد.

دومین رویداد ملی کارآفرینی «هم‌نت روستا» با هدف راه‌اندازی کسب‌وکار با مشارکت روستاییان و کمک به توسعه پایدار و رشد فراگیر روستاها در شهرستان سمیرم برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دومین رویداد ملی کارآفرینی «هم‌نت روستا» با حضور دهیاران شهرستان سمیرم و با همراهی نخبگان و استعدادهای‌برتر و همچنین مشارکت روستائیان با هدف یافتن راه‌کارهای نو برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای تازه در شهرستان سمیرم از توابع استان اصفهان برگزار شد.

در این رویداد دو روزه مسائل روستا و فرصت‌های آن در زمینه‌های مختلف از جمله کمبود منابع آبی و پایین‌بودن قدرت ریسک کشاورزان برای تغییر الگوهای کشت قبلی با محصولات یا روش‌های کشت‌های جایگزین، مدیریت‌بهینه مصرف آب یا حفظ آب موجود، عدم‌آشنایی تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و دامی با صنایع تبدیلی و روش‌های ایجاد ارزش‌افزوده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عدم‌دسترسی به اطلاعات کافی برای ارتقاء وضع موجود در کسب‌وکارهای روستایی، عدم‌شناخت بازار و کمبود مهارت‌های بازاریابی و فروش، بالا بردن ماندگاری حین تولید تا فروش محصولات تولیدی روستا، بسته‌بندی هوشمند، سردرگمی هنرهای اصیل و بومی روستا برای یافتن مشتری و تبدیل به محصولاتی متناسب با مدل‌های کاربردی در زندگی امروز از دیگر موارد مطرح‌شده در این رویداد کارآفرینی بود.

نیروی‌انسانی روستایی؛ محور توسعه و رونق روستا است

شقایق حق‌جوی جوانمرد؛ رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در مراسم اختتامیه این رویداد گفت: یکی از رسالت‌های ویژه بنیاد ملی نخبگان این است که بستر لازم را برای صرف توان ملی نخبگان کشور در جهت حل مشکلات یا ارتقاء سطح زندگی مردم فراهم کند.

وی با اشاره به تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی روستا در عصر کنونی، افزود: نقش و اهمیت روستا در توسعۀ و پیشرفت جوامع بر هیچ‌کس پوشیده نیست به‌همین دلیل یکی از اقدامات اساسی در شرایط کنونی رونق اقتصادی و توسعۀ فعالیت‌های روستائیان است.

حق‌جوی جوانمرد ادامه داد: پس از بررسی و جمع‌بندی مدل‌های توسعۀ‌جهانی و توسعۀ‌روستایی ایران و نتایج حاصل شده و طراحی کسب‌وکارهای جدید با تغییرات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اقلیمی به وجود آمده، دستیابی به مدل کاملاً مقاومتی در اقتصاد منطقه به‌عنوان یک ضرورت مطرح شد.

 وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های منحصربه‌فرد روستاهای شهرستان سمیرم، گفت: این شهرستان از نظر داشته‌های طبیعی موقعیت ویژه‌ای در کشور و حتی (در برخی شاخصه‌ها) جهان دارد. بنابراین رونق این شهرستان می‌تواند بخش بسیاری از چالش‌ها استان را رفع کند.

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان با اشاره به مطالعات آمایشی انجام‌شده در منطقه سمیرم و بررسی فرصت‌ها و تهدیدها، تصریح کرد: در مرحله اول برای دهیاران دوره آموزشی تشکیل شد و سپس با حضور نخبگان در شهرستان، طی همایشی دو روزه و با تشکیل گروه‌های مشترک، کار تخصصی انجام شد.

حق‌جوی جوانمرد با تأکید بر نقش مهم انگیزه و خودباوری در مسیر پیشرفت و توسعه، یادآور شد: هم‌نت روستا، فضایی برای رویارویی با فرصت‌های واقعی، شناسایی چالش‌های کارآفرینی در روستا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود با مشارکت روستاییان است.

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در پایان با تأکید بر اینکه روستائیان خودشان باید توسعه روستا را مدیریت کنند، خاطرنشان کرد: بزرگترین اشتاه این است که تصور شود روستا بدون توجه به قابلیت و توان نیروی‌انسانی بومی و تنها با تکیه بر نیروی بیرونی توسعه خواهد یافت.

براساس این گزارش، در این رویداد، با داوری طرح‌های 10 تیم شرکت‌کننده در این رویداد، سه طرح برتر در زمینه‌های گردشگری، صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و صنایع‌دستی برگزیده و تجلیل  شد.

تاریخ انتشار : 1395/07/10
کد : 72285
تعداد بازدید: 268