عرصه کارآفرینی، بهترین نمونه اشتغال نخبگانی است

رئوفی؛ دانشجوی‌برتر دکتری علوم اقتصادی، گفت: به شرط انجام حمایت‌های لازم و کسب مهارت‌های مورد نیاز، عرصه کارآفرینی بهترین محل برای اشتغال مستعدان‌برتر خواهد بود.

رئوفی؛ دانشجوی‌برتر دکتری علوم اقتصادی، گفت: به شرط انجام حمایت‌های لازم و کسب مهارت‌های مورد نیاز، عرصه کارآفرینی بهترین محل برای اشتغال مستعدان‌برتر خواهد بود.

علی رئوفی؛ مستعدبرتر دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌‎کردن آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی، گفت: انطباق خوبی بین نیازها و چالش‌های اجتماع نخبگانی با این آیین‌نامه وجود دارد.

وی افزود: تنوع امکان‌ها و تسهیلات آیین‌نامه جدید توانسته است تا حد قابل قبولی زمینه را برای افزایش فعالیت‌های تحصیلی فراهم کند.

رئوفی ضعف دانشگاه در اطلاع‌رسانی را بزرگترین چالش‌ مستعدان‌برتر با این آیین‌نامه عنوان کرد و ادامه داد:  از سویی در زمینه اطلاع‌رسانی عملکرد خوبی صورت نگرفت و از سوی دیگر خود مستعدان‌‌برتر نیز عموماً پیگیر تسهیلات و چگونگی اعطای آن نیستند.

مستعدبرتر دانشگاه علامه طباطبایی در بخش دیگری، افزایش مشارکت دانشگاه‌ را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: با این اقدام هم در بخش شناسایی و معرفی و هم در بخش ارائه تسهیلات، روند بهتری طی خواهد شد و از سوی دیگر امور نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شوند و فرد در کمترین زمان ممکن می‌تواند از تسهیلات اعطایی بهره‌مند شود.

وی یادآور شد: بنیاد ملی نخبگان نباید از نظارت بر عملکرد دانشگاه غافل شود چراکه ممکن است در برخی دانشگاه‌ها افراد به صورت ادواری انتخاب شوند و دانشگاه به نوعی سلیقه خود را بر ضوابط بنیاد ملی نخبگان اعمال کند.

رئوفی گسترش دایره نخبگانی را یکی دیگر از مزیت‌های آیین‌نامه جدید نامید و گفت: شناسایی افراد صاحب استعدبرتر در دانشگاه‌های کوچک خاصه در شهرستان‌ها یکی از عوامل مهم در ایجاد و افزایش انگیزه در آن دانشگاه‌ها و همچنین ارتقاء سطح فعالیت‌های افراد است.

دانشجوی‌برتر دکتری علوم اقتصادی در ادامه با اشاره به موضوع اشتغال نخبگانی، گفت: گرچه در حال حاضر ظرفیت کافی برای استخدام این تعداد دانش‌آموخته در دولت و دانشگاه وجود ندارد اما می‌توان با اعطای ضریب به مستعدان‌برتر روند اشتغال این افراد را تسهیل و تسریع کرد.

وی افزود: تقبل حقوق مستعدان‌برتر شاغل در شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلگر اشتغال این افراد است. با این روند هم فرد مستعدبرتر در کمترین زمان ممکن می‌تواند در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود فعالیت کند و هم شرکت مقصد با استخدام این افراد از سویی ایده و اندیشه آنان برخوردار می‌شود و از سوی دیگر به دلیل پرداخت بخشی از حقوق مستعدان‌برتر توسط بنیاد ملی نخبگان، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کند.

مستعدبرتر دانشگاه علامه طباطبایی در پایان حضور فعال در عرصه کارآفرینی را بهترین نمونه اشتغال نخبگانی دانست و گفت: به شرط حمایت‌های مادی و معنوی نهادهای ذی‌ربط و همچنین کسب مهارت‌ها و قابلیت‌های لازم مانند بازاریابی، عرصه کارآفرینی بهترین محل برای اشتغال مستعدان‌برتر خواهد بود.

 

تاریخ انتشار : 1395/03/18
کد : 72282
تعداد بازدید: 353