تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و دانشگاه الزهرا امضا شد

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه الزهرا(س) برای توسعه کارآفرینی بین دختران و زنان دانشجو و فارغ التحصیل، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه الزهرا(س) برای توسعه کارآفرینی بین دختران و زنان دانشجو و فارغ التحصیل، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سیدمحمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به توجه ویژه شخص معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نسبت به دانشگاه الزهرا (س) اظهار کرد: این دانشگاه، دانشگاه مادر در حوزه بانوان محسوب می‌شود. از طرفی وسعت رشته‌هایی که در این دانشگاه وجود دارد، مزید بر علت می‌شود. اگر ما بخواهیم نمونه‌ای از رشته‌های مختلف در حوزه کارآفرینی دانشجویی مطرح کنیم، به نظر می‌رسد دانشگاه الزهرا (س) پتانسیل بالایی دارد.

سجادی نیری با اشاره پیشی گرفتن تعداد دانشجویان دختر نسبت به پسر در سال‌های اخیر، گفت: این نکته عامل دیگری برای داشتن نگاه خاص به دانشگاه الزهرا (س) است. ضمن این که به نظر میرسد در سال‌های گذشته کم لطفی‌هایی نسبت به این دانشگاه صورت گرفته بود. امیدواریم بتوانیم بعد از این تفاهم‌نامه ها سریعاً در حوزه کارآفرینی، وارد مرحله اجرا شویم.

وی توضیح داد: در دنیا و کشورهای پیشرفته، تقریباً میانگین آموزش‌هایی که دانشجویان در طول تحصیل در حوزه کارآفرینی می‌بینند، چیزی حدود 5 تا 10 برابر کشور ما است. در این راستا طرحی را با مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف تعریف کرده‌ایم که براساس آن، برای آموزش‌های کارآفرینی در زمان تحصیل سوبسید ارائه شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی افزود: در رابطه با دانشگاه الزهرا (س)، با توجه به تاکید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نسبت به دانشگاه الزهرا (س)، دانشجویانی که این دانشگاه برای شرکت در دوره‌های کارآفرینی معرفی می‌کند، رایگان دوره مربوطه را خواهند گذراند. این در حالی است که برای دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها بین 30 تا 50 درصد را معاونت علمی و بین 50 تا 70 درصد را خود دانشجویان تأمین می‌کنند. اما برای دانشگاه الزهرا (س)، طی دو دوره، صددرصد هزینه‌ها را معاونت علمی متقبل خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد طرح ایجاد مرکز نوآوری و شکوفایی در دانشگاه الزهرا (س) با این طرح به طور همزمان پیش رود و گفت: از این طریق دانشجو همزمان هم آموزش می‌بیند و هم مرکز نوآوری و شکوفایی موجب عملی شدن کارآفرینی می‌شود. سپس در شتاب‌دهنده ها یا مراکز رشد می‌توانند مستقر شوند. این روند، کامل شدن اکوسیستم کارآفرینی در دانشگاه محسوب می‌شود.

 

مشکل اصلی؛ نداشتن مهارت کارآفرینی دانش‌آموخته‌ها است

در ادامه این مراسم، انسیه زاهدی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه الزهرا (س) بیان کرد: دانشجویان ما نمی‌دانند باید بعد از فارغ‌التحصیلی چه کاری انجام دهند. در صورتی که اگر مهارت کارآفرینی داشتند، شرایط در مورد اشتغال آنان متفاوت بود. همه دانشجویان منتظر هستند یک دستگاه دولتی برای او یک موقعیت استخدامی ایجاد کند.

وی در ادامه بیان کرد: ما امیدواریم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بتوانیم جایگاه و اهمیت کارآفرینی را در دانشگاه، به خصوص در دانشگاه الزهرا (س) حفظ کنیم.

زاهدی ادامه داد: درست است که حضور دانشجویان دختر در دانشگاه‌ها 60 درصدی است، اما بازار کار این فرصت را به آنها نمی‌دهد. فرصت‌های شغلی فعلی بیشتر مردانه تعریف شده‌اند. خانم‌ها بیشتر از آقایان تحصیل می‌کنند، اما هیچ فرصت کاری‌ پس از آن ندارند.

وی همچنین ابراز کرد: تجربه نشان داده است که وقتی این دانشجویان با کارآفرینی آشنا شوند، خیلی سریع‌تر وارد بازار کار می‌شوند. مشکل اصلی جامعه ما نبود فرصت شغلی نیست بلکه نداشتن مهارت کارآفرینی برای این دانش آموخته‌ها است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: این نکته ارزش کاری را که ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و دیگر ستادهای این معاونت دنبال می‌کنند بیشتر نمایان می‌کند.

وی توضیح داد: ما به عنوان دانشگاهی که به دنبال کارآفرینی به عنوان یک تحول اساسی هستیم، در عمل، ابتدای راه هستیم. با این حال در تعریف، اهداف و ساختن استراتژی‌ها اصرار داریم که به سمتی حرکت کنیم تا دانشجو کاربردی آموزش ببیند و بتواند یک فرصت شغلی ایجاد کند.
زاهدی این تفاهم‌نامه را فرصت ارزشمندی در جهت کارآفرینی دانست و گفت: نه تنها ما، بلکه آینده دانشگاه الزهرا (س) با این تفاهم‌نامه به سمت کارآفرینی سوق پیدا می‌کند.

از مفاد این تفاهم نامه می توان به همکاری در شکل‌دهی زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری استارتاپ ویکندها و فعالیت‌های دانشی اقتصادی در زمینه هنر و علوم انسانی و کمک به تجاری‌سازی دستاوردها و ایده‌های نوآورانه دانشجویان با هدف ایجاد تحول دانش‌بنیان در حوزه‌های سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری با تکیه بر دانش روز دنیا اشاره کرد.

همچنین این تفاهم نامه با هدف بهره‌گیری و استفاده حداکثری از منابع فیزیکی و سخت‌افزاری از قبیل مکان‌های موجود و بهره‌وری از منابع انسانی و سرمایه‌ای دو طرف در راستای طراحی و اجرای طرح‌های کاربردی و توسعه‌ای و توسعه کاربرد فناوری‌های نو و به روزرسانی فناوری‌های بومی در حوزه صنایع فرهنگی؛ حمایت از تاسیس و راه‌اندازی موسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری؛ حمایت از نوآوران و شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در حوزه فرهنگ و هنر و برگزاری رویدادهای ایده‌پروری مانند استارتاپ ویکندها و ایجاد شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری و شکوفایی در حوزه علوم انسانی و هنر، به امضای طرفین رسیده است.

 

تاریخ انتشار : 1394/09/28
کد : 72276
تعداد بازدید: 342