نیروی انسانی در عصر حاضر زیربنای توسعه پایدار است

نشست هم‌اندیشی استاندار و رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد با نخبگان، استعدادهای برتر، مخترعان و صاحبان ایده تحت پوشش بنیاد نخبگان به همراه جمعی از رؤسا و اساتید دانشگاه‌های استان عصر روز چهارشنبه بیست و دوم مردادماه، برگزار شد.

نشست هم‌اندیشی استاندار و رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد با نخبگان، استعدادهای برتر، مخترعان و صاحبان ایده تحت پوشش بنیاد نخبگان به همراه جمعی از رؤسا و اساتید دانشگاه‌های استان عصر روز چهارشنبه بیست و دوم مردادماه، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در این نشست که تحت عنوان «چرخه ایده تا ثروت» در محل استانداری کهگلیویه و بویراحمد برگزار شد نخبگان، مخترعین و استعدادهای برتر برخی از موانع، چالش ها و مسائل پیش روی فعالیت خود را بیان کردند.

در ابتدای این نشست، دکتر سید موسی خادمی؛ استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: باید بررسی شود که راهکار تبدیل پژوهش‌های کاربردی به محصول و تجاری‌سازی چیست و بر این اساس برنامه‌ریزی شود.

دکتر خادمی از تشکیل کارگروهی برای ارائه راهکار در این زمینه خبر داد و افزود: ادارات ما به حدی سنتی عمل می‌کنند که به تولیدات در حوزه ایده و دانش احساس نیاز نمی‌کنند. یکی از وظایف دانشگاه‌ها این است که مراکز اداری را به تولید نیاز و پاسخگویی پژوهشی به این نیازها برساند.

وی با بیان اینکه نوآوری نه فقط در محصول بلکه در خدمات نیز جایگاه دارد اظهار داشت: برنامه اقتصادی دولت مبتنی بر این پیش فرض است که تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و لذا در این برنامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید کنندگان ایده و محصولات نو گنجانده شده است.

دکتر خادمی در ادامه گفت: برخی از مشکلات نخبگان ملی است و باید در سطح کلان برای آنها تصمیم‌گیری شود و آن بخش که مربوط به استان است باید سعی کنیم با هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی مرتفع کنیم.

خادمی از پتانسیل‌هایی در استان از جمله وجود شرکت نفت گچساران برای حمایت از نخبگان خبر داد و افزود: باید نحوه استفاده از این پتانسیل‌ها مشخص شود و قبل از همه باید چند شرکت دانش‌بنیان در استان تاسیس شود تا بتوان براساس نیازهای آنها به دنبال جلب حمایت بود.
وی افزود: در حوزه تولید علم وضعیت استان مناسب و قابل قبول است اما در تجاری‌سازی مشکلات و موانعی در کل کشور وجود دارد و وضعیت استان ما در این زمینه بدتر از بقیه نقاط کشور است.

در ادامه این نشست دکتر علی مرادی؛ رئیس بنیاد استان کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه نیروی انسانی در عصر حاضر زیربنای توسعه پایدار است، گفت: امروز رویکرد توسعه از تکیه بر منابع مادی به تکیه بر ایده و نیروی انسانی تغییر کرده است و در هرجایی بخواهیم پیشرفت کنیم باید این فرمول جدید را مدنظر قرار دهیم.

دکتر مرادی توجه به خلق ایده توسط نیروی انسانی را یکی از راهبردهای پیشرفت مبتنی بر نیروی انسانی توصیف کرد و افزود: اگر قصد داریم به توسعه یافتگی دست پیدا کنیم باید به سمتی حرکت کنیم که خلق و گسترش ایده در یک چرخه به سمت تولید ثروت برود و در واقع بتوانیم از دانش برای تولید ثروت بهره ببریم.

رئیس بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: در یک سال اخیر به ویژه در دولت یازدهم به مساله اقتصاد دانش‌بنیان توجه شده‌است و در رأس برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور قرار دارد و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط این معاونت مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در استان این حمایت ها گسترده نیست، تصریح کرد: تاکنون نتوانسته‌ایم از پتانسیل صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنیم در حالی که این صندوق ظرفیت خوبی در زمینه ایجاد اشتغال و توسعه استان دارد.

وی با تاکید بر این نکته که استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی یعنی ایجاد اشتغال بدون پیچ و خم‌های اداری، اظهار داشت: سهم کهگیلویه و بویراحمد از شرکت های دانش بنیان به قدری ناچیز است که تعداد متقاضیان ایجاد آن به اندازه انگشتان دست هم نمی رسد.
در پایان رئیس بنیاد نخبگان استان خواستار ایجاد ظرفیت‌های لازم برای ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در استان و استفاده از پتانسیل صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت توسعه و اشتغال‌زایی در استان شد.

دکتر رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با تاکید بر این نکته که، همه بحث های توسعه ای در دنیای امروز باید مبتنی بر شواهد موجود باشد و سیاست گذاری ها نیز باید براساس واقعیات و شواهد موجود در جامعه شکل بگیرد، گفت: پژوهش یک بحث سنگین علمی است و باید توسط نهادهای آکادمیک انجام شود و رویکرد مدیریت‌های ارشد نیز باید به سمت پژوهش های علمی توسط نهادهای آکادمیک سوق پیدا کند.

دکترچمن در ادامه افزود: امروز در جامعه ما محققان جوان خوبی داریم که باید بستر فعالیت علمی و پژوهشی برای آنها فراهم شود.
دکتر شاپور رمضانی رئیس دانشگاه یاسوج نیز چرخه ایده تا محصول را در کشور ضعیف خواند و ضمن تاکید بر این نکته که افزایش تولید ناخالص ملی را در گرو گسترش شرکت های دانش بنیان است، افزود: باید شرایطی فراهم شود تا ایده صاحبان ایده و نخبگان در صنایع استفاده شود و ایده‌ها تنها بر روی کاغذ نماند بلکه منجر به تولید محصول شود.

وی اظهار داشت: در دنیا از هر سه هزار ایده تنها یک مورد موفق به تولید محصول تبدیل می‌شود که این نشان از سختی راه برای رسیدن به تولید محصول از ایده در کشور است.

محمد طاهر حیاتی مقدم یکی از مخترعان تحت حمایت بنیاد نخبگان استان نیز با اشاره به نقش بیمه‌ها در تبدیل علم به محصول، گفت: باید زمینه ای فراهم شود که ایده های نخبگان بیمه شوند تا تولید محصول تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرد. وی همچنین از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواست تا تصمیماتی که در این نشست گرفته می شود را به عنوان مصوبه به تصویب برسانند.

اسدپور دیگر مخترع استان نیز با بیان اینکه برای دیدار نخبگان با مسئولان نیاز به روادید است، اظهار داشت: امید است استاندار کهگیلویه و بویراحمد شرایطی را فراهم کند تا نخبگان بتوانند راحت تر به مسئولان دسترسی داشته باشند.

وی با طرح این سوال که «چرا باید به بهترین ایده‌ها و ذهن‌ها بهایی داده نشود»، خاطر نشان کرد: حمایت مالی که از نخبگان می شود چندان مطلوب نیست، در حالی که نخبگان برای ادامه کار خود نیاز به حمایت های مالی فراوانی دارند.

لازم به ذکر است در پایان این نشست، سه طرح: تشکیل کارگروهی تخصصی در زمینه نخبگان در استانداری، ایجاد نمایشگاه فن‌بازار با حمایت استانداری جهت عرضه ایده‌های و طرح‌های و محصولات نخبگان و مخترعان و صاحبان ایده به همراه دعوت از سرمایه گذاران کشوری نیز جهت بازدید و سرمایه‌گذاری، برنامه همکاری با شرکت نفت مبتنی بر پیشنهادهای نخبگان جهت استفاده از این پتانسیل در استان، به تصویب رسید.

تاریخ انتشار : 1393/05/27
کد : 72254
تعداد بازدید: 706