بومی­‌سازی؛ مهم‌ترین نقشه راه توسعه منطقه‌ای

رییس بنیاد نخبگان گلستان برنامه­‌ریزی اجرایی، هماهنگی امور و ارزیابی فعالیت­‌های بنیادهای استانی با توجه به سیاست­‌های کلان بنیاد ملی نخبگان را از وظایف اصلی شورای علمی دانست.

رییس بنیاد نخبگان گلستان برنامه­‌ریزی اجرایی، هماهنگی امور و ارزیابی فعالیت­‌های بنیادهای استانی با توجه به سیاست­‌های کلان بنیاد ملی نخبگان را از وظایف اصلی شورای علمی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سومین جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان گلستان با حضور محمود ربیعی؛ معاون توسعه منابع انسانی استانداری و علیرضا خواجه‌شاهکویی؛ رئیس بنیاد نخبگان گلستان برگزار شد.

در این جلسه، خواجه‌شاهکوهی توانمندسازی را از مهمترین اولویت‌های بنیادهای نخبگان استانی عنوان کرد و گفت: بنیاد برای رسیدن به فناوری و تسهیل مسیرهای توسعه­ای از هیچ حمایتی دریغ نمی‌کند.

وی اضافه کرد: دغدغه بنیاد ملی نخبگان در سال گذشته شناسایی و تواناسازی نخبگان و استعدادهای برتر بوده و طرح­هایی همچون طرح شهاب که به شناسایی دانش­آموزان مستعد از همان ابتدای ورود به سیستم آموزشی می­پردازد، ازجمله این اقدامات است.

رئیس بنیاد نخبگان گلستان در ادامه با مرور فعالیت­های انجام شده در سال 1393، یادآور شد: در ارتباط با مسائل موجود در استان جلسات هم­اندیشی متعهددی برگزار شده و نتایج آن به اطلاع دستگاه­های ذی‌ربط نیز ارسال شده است اما با توجه به اینکه جلسات هم­اندیشی نوعاً مقطعی است، استان نیازمند دو یا چند کارگروه تخصصی منسجم مانند کارگروه زیست فناوری، گردشگری و محیط زیست و آب و خشکسالی است. بنیاد نخبگان ماهیتی فراسازمانی دارد و می­تواند با استفاده از ظرفیت­های خود در زمینه رفع مشکلات استان که بالطبع بخشی از مشکلات کشور است، یاری‌رسان باشد.

در ادامه محمود ربیعی؛ معاون توسعه منابع انسانی استانداری گلستان و عضو شورای علمی بنیاد نخبگان نیز با بیان اینکه هر سازمان و یا هر فعالیتی نیاز به نقشه راه دارد، گفت: استان گلستان در راستای اهداف و برنامه­های کشوری دارای هدف و مسیر توسعه­ای مشخصی است که در این بین بومی­سازی مهم‌ترین نقشه راه پیشروی استان است.

وی با اشاره به اینکه توسعه جامعه انسانی متخصص و کارآمد، محور حرکت بنیاد ملی نخبگان در کشور است، افزود: توسعه همه‌جانبه گلستان نیازمند توجه به نیروی انسانی، خاصه جامعه نخبگانی است.

ربیعی با بیان این موضوع که شناسایی و پرورش استعدادهای‌برتر جایگاهی ویژه و کلیدی در مسیر توسعه دارد، ادامه داد: حرکت تشکیلاتی باید بگونه­ای باشد که پذیرای کمک­ها و ایده­های دیگر متخصصین باشد.

وی با اعلام آمادگی استانداری گلستان برای برقراری همکاری و تعامل بین بنیاد نخبگان استان با دستگاه­های اجرایی گلستان، اظهار داشت: در روند حرکتی باید تا حد امکان از موازی‌کاری پرهیز کرد. فعالیت­ها باید در راستای اهداف و قابلیت­های بنیاد نخبگان استان انجام پذیرد البته در این مسیر کارگروه­های تخصصی می­توانند به عنوان پشتوانه علمی و اتاق فکر دستگاه­های اجرایی استان عمل کنند.

در پایان این جلسه با تشکیل کارگروه گردشگری و محیط زیست و کارگروه آب، خاک و خشکسالی موافقت شد.

بر اساس این گزارش حسام؛ رییس پارک علم‌وفناوری گلستان و حجت‌الاسلام و المسلمین فضیلت؛ مدیر کل فرهنگ‌وارشاد اسلامی نیز در این جلسه حضور داشتند.

 

تاریخ انتشار : 1394/04/29
کد : 72247
تعداد بازدید: 362