دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان مجری طرح پایلوت مقابله با بحران زوال درختان بلوط شد

در سفر استانی نمایندگان ستاد توسعه زیست فناوری به لرستان، دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان به عنوان مجری طرح پایلوت مقابله با بحران زوال درختان بلوط انتخاب شد.

در سفر استانی نمایندگان ستاد توسعه زیست فناوری به لرستان، دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان به عنوان مجری طرح پایلوت مقابله با بحران زوال درختان بلوط انتخاب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در سفر استانی نمایندگان ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی به لرستان که با حضور محمدصادق حاجی تاروردی مدیر کل امور فناوری استان‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هوشنگ بازوند استاندار استان  لرستان، حمزه امیری رئیس بنیاد نخبگان استان، علی محمد لطیفی رئیس کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و تعدادی از متخصصین و اعضا کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست صورت گرفت، بر اهمیت و ضرورت مقابله با پدیده بحران زوال درختان بلوط تاکید شد.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی برای حل مشکلات زیست محیطی کشور برنامه ها و اقدامات متعددی را در دستور کار دارد، برنامه هایی مانند بازدید میدانی از بحران های زیست محیطی کشور و استفاده از پتانسیل و توانمندی های شرکت های دانش بنیان زیست فناوری در حل این مشکلات که پس از بررسی های انجام شده در کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست این ستاد و با توجه به مشکلات موجود و گزارش های واصله، استان های اصفهان، خوزستان، آذربایجان شرقی، کرمان  و لرستان در اولویت قرار گرفتند.

نخستین سفر استانی نمایندگان ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی به استان لرستان با همکاری دفتر امور فناوری استانهای معاونت علمی انجام شد. در این سفر معضلات زیست محیطی استان مورد بحث قرار گرفت و بعد از آن بازدیدهایی در سطح استان از شرکت پتروشیمی لرستان ،شرکت فولاد صدر، جنگل های آسیب دیده بلوط ، منطقه سپیددشت و دانشکده کشاورزی استان صورت گرفت.

در جلسه ای با حضور نمایندگان ستاد توسعه زیست فناوری برگزار شد، در خصوص معضلات زیست محیطی این استان مذاکراتی صورت گرفت در این جلسه مقرر شد که  با توجه به اهمیت، ضرورت و فوریت مقابله با پدیده بحران و زوال بلوط اجرای پایلوت تحقیقاتی در دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان به عنوان متولی و با نظارت و حمایت کارگروه زیست فناوری محیط زیست ایجاد و تدوین برنامه جامع مدیریت قابلیت های علمی کشور بالاخص استان های مبتلا به موضوع تهیه شود.

همچنین پروژه های ذیل طرح کلان زیست فناوری بلوط پس از تهیه برنامه جامع فوق با اولویت مورد بررسی قرار گیرند.

اجرای طرح تولید بیوکمپوست غنی شده از پسماندهای شهری در راستای مدیریت صحیح پسماندهای جامد شهر خرم آباد و جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی، اجرای طرح تولید نگهدارنده های طبیعی مواد غذایی (نایسین) به عنوان تکنولوژی پاک با مشارکت بخش خصوصی، اجرای ذخیره گاه تنوع زیستی و جانوری در منطقه اشترانکوه لرستان و اجرای سیستم زیست پالایی فاضلاب شهری خرم آباد  جهت استفاده مجدد در صنعت و فضای سبز از دیگر مصوبات این جلسه بود.

ایجاد شهر سبز دانش بنیان از برنامه‌های ستاد توسعه زیست فناوری است که در این نشست، شهرهای خرم آباد ، سپیددشت  و الشتر به عنوان کاندید شهر سبز دانش بنیان استان لرستان پیشنهاد شدند که طبق برنامه های سال جاری کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری  وبراساس بررسی ها و بازدیدهای میدانی بعمل آمده و بعد از ارزیابی شاخصهای مورد نظر، اقدامات در این مورد انجام خواهد شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/03/19
کد : 72245
تعداد بازدید: 330