تور علمی و فناوری ویژه روسای دانشگاه استان فارس برگزار شد

در ادامه برگزاری تورهای علم و فناوری توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و به منظور فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و گفتمان علم و فناوری و آشنایی با دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور، این بار پارک فناوری پردیس و دانشگاه صنعتی شریف میزبان روسای دانشگاه استان فارس بود.

در ادامه برگزاری تورهای علم و فناوری توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و به منظور فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و گفتمان علم و فناوری و آشنایی با دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور، این بار پارک فناوری پردیس و دانشگاه صنعتی شریف میزبان روسای دانشگاه استان فارس بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، تشویق و حمایت از اعضای هیات علمی در مسیر توسعه و تکامل فناوری های جدید که قابلیت تبدیل شدن به محصول و جذب مشتری را دارند با ایجاد شرکت های دانش بنیان و از طریق سرمایه گذاری ریسک پذیر و مشارکت در نتایج نتیجه این حمایت تبدیل ایده به محصول قابل جذب بازار و تحریک تقاضا است که در پی برگزاری تورهای علمی و فناوری و ایجاد آشنایی و فرصت برای دانشگاهیان سراسر کشور و با معرفی نمونه های موفق این فرصت به وجود خواهد آمد.

در همین راستا، تور علمی مختص به مدیران ارشد استان فارس با حضور معاونین استاندار و روسای دانشگاه ها و بنیاد نخبگان استان فارس برگزار شد، تورهای علمی، علم و فناوری به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و دانشگاه های مختلف تهران برگزار می شود این بار در پارک فناوری پردیس و دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

این نشست برگزار شده با حمایت و هماهنگی ستاد فرهنگ اقتصاد دانش بنیان وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود که هدف اصلی از برگزاری این تورها انتقال تجربیات در اکو سیستم کار آفرینی دانشگاه صنعتی شریف و پارک فناوری پردیس معاونت علمی به دانشگاه های کشور است.

دهبیدی پور مدیر مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به فعالیت های اکو سیستم در دانشگاه صنعتی شریف گفت: دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از نهادهای فعال کشور اقدامات خوبی در زمینه تربیت نیروی متخصص در زمینه فنی مهندسی داشته است و این مهمترین برند بین المللی در سطح علوم و فناوری است.

وی با بیان توسعه بخش های پژوهشی بعد از انقلاب اسلامی گفت: امروزه ما در مراکز مختلف تحقیقاتی و پژوهشی و مراکز علمی رشد خوبی داشته¬ایم و با سابقه 25 سال دانشگاه توانسته ایم با نهادهای مختلف پژوهشی به دست آوردهای پژوهشی قابل توجهی دست پیدا کنیم.

افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در دانشگاه صنعتی شریف

مدیر مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اهمیت فعالیت های کار آفرینی و توسعه فناوری بیان کرد: فعالیت های کار آفرینی و توسعه فناوری از هسته های اصلی در روند پژوهش به شمار می رود و در حال حاضر توانسته ایم در خانه علم خود به ساخت مجموعه های فنی مهندسی به گونه ای بپردازیم تا محل استقرار شرکت های دانش بنیانی قرار گیرد که در مسیر توسعه فناوری شکل گرفته اند. تعداد این شرکت ها در حال حاضر به 150 شرکت می رسد و هدف ما به عنوان فعالان در حوزه علم این است تا بتوانیم تعداد این شرکت ها را در یک برنامه 10 ساله به 500 شرکت برسانیم.

دهبیدی پور در ادامه افزود: فعالیت هایی که در این راستا صورت می گیرد، عملا در 4 برنامه مشخص خلاصه می شود، که اولین بخش آن مختص به ترویج و فرهنگ رسانی است که در این بخش ما در پی باید رسیدن به پایدار سازی کسب و کارهای دانش بنیان هستیم و در ادامه میتوان به ارتقاء ایجاد کسب و کار و پایدار سازی آن اشاره کرد، که از دیگر بخشهای مورد بررسی در این حوزه است.

وی با توجه به نرخ نوآوری در دانشگاه گفت: هدف ما این نیست که از 11 هزار دانشجو در دانشگاه به مجموع بی شماری از کار آفرین ها برسیم و با توجه به نرخ نوآوری در کشور ما اگر به 5٪ از کارآفرینها دست یابیم نیز قانع هستیم. و اتفاقی که باید از آن مراقبت شود توهم کارآفرینی در کشور است به این صورت که ذهن دانشجویان را از توهم رسیدن به کارآفرینی اصلاح کرد و با فراهم ساختن زمینه فرهنگ سازی در کشور به اصلاح ذهنیت در دانش جویان پرداخت، که در این زمینه در دانشگاه صنعتی شریف با مستند سازی فعالیت های پژوهشگران و هدف تصویر سازی مناسب برای دانش جویان فعالیت می کنیم.

در بخش دیگری از این تور علمی، دکتر محمدرضا شریف رییس بنیاد نخبگان استان فارس با اشاره به نقش ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در معاونت ریاست جمهوری گفت: برگزاری این گونه تورهای علمی در راستای آشنایی دانشگاهیان با اکوسیستم کارآفرینی، بسیار مفید و ارزشمند است و این در صورتی است که در برخی مواقع ارتباط مابین دستگاه ها و دانشگاهیان وجود ندارد و همین امر موجب غفلت در آگاهی از نوآوری است.

وی در ادامه به اهمیت برگزاری تور علم و فناوری اشاره کرد و افزود: با کمک ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی میتوانیم از پتانسیل های دانشگاه ها، مراکز رشد، پارک علم و فناوری و مراکز شتابدهی در جهت بهبودی کارایی استان فارس استفاده کنیم. و در خصوص اشاعه فرهنگ کسب و کار دانش بنیان و همچنین ایجاد کارآفرینی در کشور گام برداریم.

شریف با اشاره به اهمیت کارآفرینی در کشور گفت: در راستای برگزاری تور علمی و فناوری مختص استان های کشور میتوانیم به تربیت دانشجویان به گونه ایی بپردازیم که به جاری فارغ التحصیلان جویای کار علاقه مندان کارآفرین داشته باشیم.
کارشناس تجاری سازی بنیاد نخبگان استان فارس در پایان با اشاره به حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: امیدواریم بتوانیم با حمایت های مربرطه به تربیت دانشجویان کارآفرین بپردازیم و بستر لازم را برای ماندگاری نخبگان در کشور فراهم کنیم.

محمد رامین باستان از اعضای بنیاد نخبگان استان فارس نیز در این تور با اشاره به بهره مندی از راه های رفته توسط فناوران با تجربه در کشور گفت: تور علم و فناوری استان فارس در جهت استفاده از اقتصاد دانش بنیان در مراکز علمی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، که در این راه قطعا با استفاده از تجربیات مراکز علمی و پژوهشی همچون دانشگاه صنعتی شریف میتوانیم در مسیر علم و فناوری به درستی گام برداریم.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت ارتباط و تعامل در میان دانشگاهیان افزود: عوامل همکاری بین مراکز مختلف در تعامل و استفاده از تجربیات، در یک مسیر کلی از مسائلی است که باید به آن توجه کرد و قطعا حرکت به صورت جزیره ای اتفاق خوبی را در پی نخواهد داشت.

محسن مولایی نسب از اعضای مرکز شتاب دهی پرش استان فارس نیز با اشاره به حوزه مسئولیت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی گفت: با توجه به اینکه حوزه عملیاتی این ستاد به صورت توسعه فرهنگ دنبال میشود توجه و لزوم فرهنگ سازی از مهمات است و شروع هر فرآیند علمی در جامعه با توجه به بحث فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه هدف از برگزاری تور علمی و فناوری را رسیدن به هدف مندی در حوزه فرهنگ دانست و افزود: این برنامه در خصوص دستیابی به توسعه فرهنگ در اقتصاد دانش بنیان بر پا شده است.

مولایی نسب نتیجه حاصله از برگزاری این تور علمی را مثبت خواند و گفت: در طی این تعامل توانستیم با مراکز خدمات و شتاب دهنده دانشگاه صنعتی شریف به تعاملات مثنتی دست یابیم.

وی در ادامه از تفاهم نامه عملیاتی مابین استان فارس و دانشگاه صنعتی شریف خبر داد و اظهار کرد: با توجه به دیدگاه بازار محور و نزدیکی ایده ها توانستیم به تفاهم نامه عملیاتی با دانشگاه صنعتی شریف دست یابیم.

حضور در پارک فناوری پردیس معاونت علمی

بر اساس این گزارش، اولین روز از برگزاری تور علمی ، با حضور مدیران ارشد استان فارس در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد، که این مراسم با حضور مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس، سید علی هزاوه مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس و همچنین حسین صابری معاون توسعه فناوری بر پا شد.

در طی این بازدید مدیران ارشد استان فارس به همراه مهندس مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی از نمایشگاه دائمی دستاوردهای فناورانه کشور در پارک بازدید کردند و همچنین از دو تیم مستقر در مرکز رشد پارک به نام های «کائسنا» و «دونینت» بازدید به عمل آمد.

 

تاریخ انتشار : 1394/06/22
کد : 72230
تعداد بازدید: 312