بنیاد ملی نخبگان حلقه واصل بین نخبگان و دولت باشد

رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در جشنواره خوارزمی ضمن بیان این نکته که در سال‌های اخیر تولید علم در کشور ما پیشرفت شایانی داشته است، گفت: تا رسیدن به قله‌های علم و فناوری راه سختی در پیش است و قطعا در طول این مسیر بنیاد ملی نخبگان می تواند حلقه واصل بین نخبگان و دولت باشد.

رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در جشنواره خوارزمی ضمن بیان این نکته که در سال‌های اخیر تولید علم در کشور ما پیشرفت شایانی داشته است، گفت: تا رسیدن به قله‌های علم و فناوری راه سختی در پیش است و قطعا در طول این مسیر بنیاد ملی نخبگان می تواند حلقه واصل بین نخبگان و دولت باشد.

دکتر مهدی مهدی‌خانی؛ رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در جشنواره خوارزمی و دانش‌آموخته دوره دکتری مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان گفت: مسئله‌ای در کل جامعه ما وجود دارد به نام تمرکزگرایی در اداره و مدیریت کشور. امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها آزادی عمل ندارند؛ مثلاً خود دانشگاه دانشجو را پذیرش نمی‌کنند.

وی افزود: همین نظام متمرکز در کنکور سراسری افراد مستعد را به تهران می کشاند و در بسیاری از موارد چنین فردی دیگر برای ادامه زندگی به شهر خود باز نمی‌گردد. در واقع، با این نظام متمرکز تمام خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها و اطلاعات به سمت تهران جذب می‌شود. از طرفی دانشگاه استقلال مالی ندارد و بسیاری از دانشگاه‌های کشور نمی‌توانند هزینه‌های خود را از محل ارتباط با صنعت تامین کنند.

مهدی‌خانی ادامه داد: متاسفانه دانشگاه بیش از آن که تولیدکننده دانش باشد، مصرف کننده است. حتی این امر در برنامه‌ریزی‌های کلان کشوری نیز مشاهده می‌شود و دانشگاه به چشم یک واحد مصرفی دیده می‌شود. در کنار آن اگر نوآوری و بداعتی نیز دیده می‌شود، این نوآوری بیشتر اشاعه‌ای است، نه تولیدی.
 
وی گفت: در حال حاضر در دانشگاه فرد برای ارتقا، باید در مجله‌های علمی-پژوهشی، مقالاتی به چاپ رسانده باشد. این معیار بدی نیست، اما نمی‌تواند تنها معیار باشد. در این راستا باید قالب شکنی کرد. باید معیارهای بهتری نیز یافت. همچنین انسجامی در مجامع پژوهشی داخل کشور وجود ندارد و همین عدم انسجام باعث موازی کاری و بی خبری از دستاوردهای یکدیگر شده است.

رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در جشنواره خوارزمی در ادامه به نقش تحقیقات دانشگاهی در پیشرفت صنعت اشاره کرد و افزود: در تمام دنیا پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشگاهی، نقش موثری در پیشبرد پروژه‌های بزرگ صنعتی و یا ایجاد اندیشه‌ای تازه در علوم ایفا می‌کنند. برای این منظور علاوه بر اینکه امکانات برای انجام تحقیق در اختیار آنان قرار می‌گیرد، خودشان هم مشتاقانه موضوعات درسی‌شان را دنبال می‌کنند تا به نتیجه‌ای مؤثر برسند. متأسفانه در کشور چنین دیدی نسبت به پایان‌نامه‌ها وجود ندارد؛ دانشجویان پایان‌نامه را با هدف فعالیت بر روی یک موضوع خاص و به منظور گذراندن 6 واحد درسی آماده می‌کنند و معمولاً این پایان‌نامه‌ها تاثیری در روند علمی کشور ندارد.

وی ادامه داد: برای تحول در نظام پژوهشی باید به سمتی حرکت کنیم که فعالیت‌های عملی دانشجویان در جهت رفع نیازهای کشور باشد. طبق آمار اعلام شده سرعت تولید علم در ایران 11 برابر سرعت علم در دنیاست؛ این نشان‌دهنده بهبود روزافزون وضعیت علمی کشور است اما باید چشم‌انداز کشور را هم در نظرگرفت، "قطب علمی منطقه شدن در سال 1404".

مهدی‌خانی با اشاره به حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان، خاطر نشان کرد: خیلی از مجموعه‌ها که برای همکاری در زمینه‌های علمی و فناوری از نخبگان و استعدادهای برتر دعوت به همکاری می‌کنند، اغلب مانند طوفان‌های زودگذر هستند و بعد از سه چهارماه فروکش ‌می‌کنند ولی در این بین، بنیاد ملی نخبگان ساختار متفاوتی دارد. بنیاد دائما در حال اصلاح و بهبودی نحوه حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر است و طبق برنامه‌ریزی‌های دقیق، اهداف جدیدی ترسیم می‌کند.

وی افزود: شخصاً به تشکیلات بنیاد نخبگان اعتقاد دارم. این مجموعه یکی سرمایه‌دارترین مراکز علمی و فرهنگی کشور است که با درایت مقام معظم رهبری در کشور پایه ریزی شد. اما نباید فراموش کرد که این مجموعه، تجربه نوینی در ایران است که به طبع ایراداتی نیز در اول راه دارد.

استاد دانشگاه امام خمینی قزوین، یکی از مهمترین کمبودهای بنیاد را بحث ایجاد ارتباط بین نخبگان و استعدادهای برتر با بدنه تصمیم گیر و تصمیم ساز دولت و مجلس دانست و گفت: همانطور که آقای دكتر روحانی، رییس جمهور نیز در هفتمین همایش ملی نخبگان جوان به درستی به این مفهوم اشاره کرد که نه تنها در بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی و غیره باید از ظرفیت نخبگان استفاده شود، بلکه در عرصه اقتصاد و سیاست هم می‌بایست دخالت نخبگان را شاهد باشیم؛ بایستی تا حد امکان از ظرفیت نخبگانی موجود در کشور برای رسیدن به اهداف ملی و توسعه همه‌جانبه استفاده کرد.

وی با بیان این نکته که دولت باید گوش شنوای نخبگان باشد تا بتواند زمینه‌های حقوقی، مادی و معنوی را برای پیشرفت ایده‌های نخبگان فراهم آورد، ادامه داد: البته در حالت کلی بدنه تصمیم ساز کشور از کارشناسان و متخصصان استفاده می کنند، اما این استفاده به صورت موردی و سلیقه‌ای است نه به صورت سیستمی نظام‌مند و کامل؛ که این فرآیند تا حدودی نیاز به بازنگری دارد. از سوی دیگر، بحث شایسته سالاری است که باید در جامعه تبلیغ شود.

مهدی‌خانی در پایان گفت: تا رسیدن به قله‌های علم و فناوری راه سختی در پیش است و بنیاد ملی نخبگان در طول این مسیر باید حلقه واصل بین نخبگان و دولت باشد.

تاریخ انتشار : 1393/07/02
کد : 72214
تعداد بازدید: 401