نوآوری و کارآفرینی با هم‌دلی خانواده اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: فرهنگ نادرست نفتی صرفا با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و از راه ایجاد هم‌دلی در خانواده اقتصاد دانش‌بنیان اصلاح می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: فرهنگ نادرست نفتی صرفا با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و از راه ایجاد هم‌دلی در خانواده اقتصاد دانش‌بنیان اصلاح می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در جشن آغاز فعالیت همزمان 27 واحد فناور مرکز رشد فناوری نخبگان در پارک فناوری پردیس معاونت علمی با بیان این‌که در اقتصاد دانش‌بنیان همه فعالان فناوری و نواوری عضو خانواده اقتصاد دانش‌بنیان هستند، گفت: ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان، فراهم شدن زمینه شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی، خروج از اقتصاد نفتی و اصلاح تفکر نادرستِ دست یافتن به ارزش افزوده بدون کار کردن، اصلاح تفکری که همه نیازهای کشور، حتی دانش و خلاقیت و نوآوری را قابل خریداری می‌داند یا با انتقال فناوری ذیل قراردادهای صنعت، دانش فنی تولید را کسب می‌کند، صرفا با ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان و از راه ایجاد هم‌دلی در خانواده اقتصاد دانش‌بنیان اصلاح می‌شود.

ستاری با بیان این‌که توسعه علمی درون‌زا بر مبنای تلاش و خودباوری محقق می‌شود و پول بلاعوض دولت توسعه و نوآوری را به‌همراه نخواهد داشت، پول بلاعوض را بزرگ‌ترین آسیب شرکت‌های نوپا و واحدهای فناوری دانست و افزود: تربیت جوانان خلاق و شکل‌گیری نواوری با پول بلاعوض اتفاق نمی‌افتد.

وی این تصور که یک نفر در دولت با سرمایه هنگفت دولتی می‌تواند همه مشکلات کشور را حل کند، تفکری نادرست و تحمیل شده از سوی فرهنگ اقتصاد نفتی دانست و افزود: بسیاری از فعالان فناوری و نوآوری آن‌سوی مرزها بیش از 17 ساعت با ذوق و علاقه در شرکت‌های دانش‌بنیان خود کار می‌کنند که نشان می‌دهد چنین امکانی در کشور وجود دارد، اما اقتصاد نفتی که بر همه عرصه‌های زندگی از جمله اشتغال سیطره دارد، این باور را از ما سلب کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این‌که روش‌های نوین نوآوری و کارآفرینی با هم‌دلی خانواده اقتصاد دانش‌بنیان محقق می‌شود افزود: تا وقتی فرهنگ نفتی بر تمامی عرصه‌های زندگی سیطره پیدا کند، کشور پیشرفت نخواهد کرد و اصلاح این فرهنگ، از دیگر نتیجه های هم دلی خانواده اقتصاد دانش‌بنیان است.

رییس بنیاد ملی نخبگان ایجاد ارزش افزوده و کارآفرینی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به‌جای انتظار پشت درب اتاق مدیر دولتی برای کار دولتی را هدف اصلی آموزش عالی و پژوهش کشور دانست و افزود: هدف پژوهشگاه ها و دانشگاه‌های کشورمان از ابتدا ترویج روش‌های نوین بوده و دانشجویان با هدف حل مشکلات تربیت شده‌اند، نباید با تکیه به فرهنگ نفتی به مشکلی برای کشور تبدیل شوند.

ستاری با بیان این‌که برای تحق فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان باید همه از اصلاح خودشان آغاز کنند، اظهار کرد: خوشبختانه بخش مهمی از جامعه متوجه اقتصاد دانش‌بنیان شده، اما این توجه هنوز کافی نیست و تا جهش بزرگ فرهنگی این حوزه فاصله زیادی داریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این‌که باید از راه‌های ممکن، افراد جامعه از جمله جوانان متوجه ضرورت فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان شوند، ایجاد روحیه خودباوری جوانان را لازمه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: باید به تدریج شاهد رشد جوانان و رسیدن آنان به مرحله‌ای باشیم که با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان خود، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.

نائب‌رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، با اشاره به این‌که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی، در سال جاری از حرکت چرخ اقتصاد دانش‌بنیان حمایت می‌کنند عنوان کرد: تا کنون بیش از 350 شرکت دانش‌بنیان توانستند از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند و عدد شرکت‌هایی که از این حمایت‌ها بهره مند می‌شوند افزایش خواهد یافت.

وی افزود: به شرکت‌های دانش‌بنیان، با مدیرانی که کم‌تر از 30 سال سن دارند، شرکت‌هایی که بر اساس دانش و نوآوری ایجاد می‌شوند و افرادی که تمایل دارند شرکت‌های خودشان را ایجادکنند، به جای آن‌که کارمند دولت باشند، از عمده اولویت‌هایی است که معاونت علمی و فناوری و پارک فناوری پردیس از آن حمایت می‌کند. ضمن این‌که عدد قابل توجهی از کشور از این حوزه خواهد بود.

در بخش‌های گوناگون این جشن که در ساختمان تازه افتتاح شده مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد، چند کارآفرین موفق به بیان تجربیات خود پرداختند نمایندگان 27 واحد فناور پذیرفته در این مرکز رشد فناوری، هرکدام در‌ مدت‌زمان یک دقیقه، به معرفی طرح فناورانه خود پرداختند.

ستاری همچنین با همراهی دکتر علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی، مهندس صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس از مراحل عمرانی ساخت مرکز خدمات رفاهی پارک پردیس دیدن کرد.

تاریخ انتشار : 1394/03/17
کد : 72201
تعداد بازدید: 319