حمایت بنیاد از تشکیل اجتماع نخبگان حوزه انرژی

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تشکیل اجتماع نخبگانی انرژی می‌تواند زیرساخت مناسب اندیشگاهی را برای ترسیم مسیر آینده این صنعت ایجاد کند، گفت: حمایت و پشتیبانی از اجتماعات نخبگانی در برخی موارد نیازمند تعامل و همکاری دیگر دستگاه‌ها و نهادها عملیاتی می‌شود و این در زمزه برنامه‌های اجرایی بنیاد ملی نخبگان قرار دارد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تشکیل اجتماع نخبگانی انرژی می‌تواند زیرساخت مناسب اندیشگاهی را برای ترسیم مسیر آینده این صنعت ایجاد کند، گفت: حمایت و پشتیبانی از اجتماعات نخبگانی در برخی موارد نیازمند تعامل و همکاری دیگر دستگاه‌ها و نهادها عملیاتی می‌شود و این در زمزه برنامه‌های اجرایی بنیاد ملی نخبگان قرار دارد.

دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در اجتماع نخبگان و متخصصین استان بوشهر در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، گفت: بنیاد ملی نخبگان در پی شناسایی طلایه داران آینده ایران است.

وی با بیان اینکه راه پیشرفت کشور از دالان علم می‌گذرد، افزود: توزیع نخبگانی کشور همگن با توزیع جمعیتی است. حدود 1 تا 2/1 درصد جمعیت کشور یعنی معادل حدود هشتصدهزار تا یک‌میلیون نفر از جمعیت 80 میلیونی کشور افرادی هستند که می‌توانند کشور را به سمت پیشرفت پیش برند و سکان‌اران تعالی کشور در عرصه‌های مختلف باشند. برنامه‌ریزی‌های بنیاد ملی نخبگان نیز بر اساس نیازهای این اجتماع و در راستای توانمند کردن و تسهیل روند حرکتی آنان طراحی و اجرا می‌شود. اشاره به این نکته نیز ضروری است که برنامه‌های بنیاد با دورنمای 40 ساله طراحی شده است.

منتظر شناسایی، حمایت و هدایت همه مستعدان‌برتر کشور را یک ضرورت دانست و اظهار داشت: در دور جدید فعالیت‌ها، بنیاد ملی نخبگان در پی آن است که هیچ استعدادی در کشور مورد غفلت واقع نشود و هر صاحب استعدادبرتری در حوزه‌های علم، فناوری، نوآوری، هنر، ادب، قرآن، مدیریت، فرهنگ و صنعت، شناسایی، حمایت و برای رسیدن به نقطه مطلوب اثرگذاری در مسیر صحیح هدایت شود. شناسایی متخصصان برجسته بوشهری در حوزه انرژی‌های فسیلی چون نفت، گاز و پتروشیمی نیز در همین راستا توسط بنیاد نخبگان این استان انجام می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در ادامه به ضرورت تعامل با دیگر نهادها و دستگاه‌های کشور اشاره و تصریح کرد: حمایت و هدایت اجتماعات نخبگانی در حوزه‌ انرژی در بسیاری موارد نیازمند تعامل با دستگاه‌های مرتبط مانند وزارت نفت است که این موضوع در زمره برنامه‌های اجرایی بنیاد ملی نخبگان قرار دارد. علاوه بر آن بنیاد در تلاش است در تعامل دوسویه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در برنامه ششم توسعه، زمینه را برای جذب هدفمند نخبگان در دستگاه‌های اجرایی و ایجاد مسیری برای پیشرفت دستگاه ها فراهم کند.بنیاد معتقد است، نیروی های خلاق، متعهد و خدوم توانایی آن را دارند که در دستگاه‌های اجرایی تحول ایجاد کنند به همین دلیل باید بتوان مسیری را برای حضور سرآمدان حوزه‌های مختلف در دستگاه‌های اجرایی و کارراهۀ ارتقای شغلی و سازمانی آنان طراحی کرد.

منتظر به نقش مهم اجتماعات نخبگانی در حوزه انرژی در توسعه پایدار کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تشکیل اجتماع نخبگانی انرژی می‌تواند زیرساخت مناسب اندیشگاهی را برای ترسیم مسیر آینده این صنعت ایجاد کند. بنیاد ملی نخبگان نیز در این راستا برای بارورسازی و عرضه نتایج و اثرگذاری آنها آماده همکاری با این اجتماعات است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی ادامه داد:  بر اساس شاخص‌های بین‌المللی کشور به لحاظ برخی آمار کمی مانند تعداد دانشجو، تعداد مراکز آموزش عالی، تعداد مقالات در جایگاه علمی مناسبی قرار دارد لیکن نگاه اصلی باید ارتقای کیفیت و نگاه به اثرگذاری علم در فرایند حیات اجتماعی و آحاد جامعه باشد و این موضوع صرفا با توجه به التزام اجتماعی دانشگاه امکان پذیر خواهد بود.

وی در پایان گفت: استفاده از خرد جمعی، توجه به داشته‌های خود، ایجاد حس خودباوری و انگیزه برای خدمت به جامعه و کشور و امید به آیندۀ درخشان نظام از جمله نکاتی است که باید سرلوحۀ آحاد جامعه و به ویژه عالمان و نخبگان کشور باشد.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/17
کد : 72199
تعداد بازدید: 338