16و17 مهرماه هفتمین همایش ملی نخبگان جوان برگزار می‌شود

هفتمین همایش ملی نخبگان جوان با حضور هزار و 100 نفر از استعدادهای برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان طي روزهاي 16 و 17 مهرماه جاری در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو برگزار مي شود.

هفتمین همایش ملی نخبگان جوان با حضور هزار و 100 نفر از استعدادهای برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان طي روزهاي 16 و 17 مهرماه جاری در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو برگزار مي شود.

 

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، دکتر آریا الستی، معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در نشست خبري برگزاري هفتمين همايش ملي نخبگان جوان كه صبح امروز در ساختمان بنياد ملي نخبگان برگزار شد،‌گفت: هسته اولیه همایش‌های سالانه نخبگان جوان از دیدارهای سالانه برخي استعدادهاي برتر با مقام معظم رهبری از قبل از تشکیل بنیاد ملی نخبگان شکل گرفت که هر ساله در اوخر شهریور یا اوائل مهرماه برگزار می‌شد و پیشنهاد تشکیل بنیاد ملی نخبگان هم در همین دیدارها مطرح و پس از آن با تاكيد مقام معظم رهبري تشكيل شد.

دكتر الستي ادامه داد:‌پس از تشکیل بنیاد، این همایش‌ها هر سال حول دیدار نخبگان و استعدادهای برتر با رهبر معظم انقلاب تداوم یافته که در برخی سال‌ها امکان حضور اعضای هیات دولت،هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي،اعضاي هيات امناي بنياد ملي نخبگان و صاحبان صنایع و .... در اين همايش فراهم شده است.

به گفته وي عمده برنامه هفتمين همايش ملي نخبگان جوان، دیدار مستقیم استعدادهای برتر جوان شرکت کننده در همایش با 20 تن از نخبگان برنده جایزه علامه طباطبایی است که عمدتا در سنين میان سالی و بالاتر هستند.

دبير هفتمين همايش ملي نخبگان جوان با بيان اينكه این همایش با شعار «امید به تحقق حماسه اقتصادی با تدبیر نخبگان» طی روزهای 16 تا 18 مهرماه در محل سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو با حضور رئيس جمهور برگزار می‌شود،گفت: دیدار با مقام معظم رهبری،سخنراني هاي علمي، برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع دستاوردهای نوین علم در ایران، جایگاه جهانی ایران در علوم، نواوری در علوم و فلسفه و انسان شناسی با حضور جمعی از نخبگان برنده جایزه علامه طباطبایی، برپایی غرفه هاي فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي استعدادهاي برتر و نخبگان توسط بنیادهای نخبگان استانی و بازدید‌های علمی و فرهنگی از جمله برنامه‌های سه روز هفتمين همایش ملی نخبگان جوان است.

دكتر الستی با بيان اينكه پس از برگزاري مراسم افتتاحيه ، بعدازظهر روز سه شنبه شانزدهم مهرماه نشست هاي علمي برگزار مي شود، تصریح کرد: استعدادهای برتر شرکت کننده در هفتمین همایش ملی نخبگان جوان که از بین حدود هزار و 800 متقاضی پذیرفته شده اند، روز چهارشنبه با مقام معظم رهبری دیدار خواهند داشت که طی این دیدار حدود هفت تا 12 نفر از آنها نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود را در زمینه های مختلف در حضور ایشان مطرح خواهند کرد. فرایند انتخاب این افراد از مدت‌ها قبل با درخواست ارسال نظرات نخبگان به دبیرخانه همایش و انعکاس این نظرات به سایر شرکت کنندگان و انتخاب 50 و در نهایت 30 نفر از ارائه دهندگان نظرات برتر در قالب كميته اي ويژه انجام شده تا از این فرصت به بهترین نحو برای طرح مستقیم دیدگاه‌های نخبگان در حضور رهبر معظم انقلاب استفاده شود.

وی تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان هیچ گونه اعمال نظر و دخالتی در دیدگاه های نخبگان نداشته و صرفا پیشنهادها و قیود و تناسب هایی مثل تنوع سن و رشته های تحصیلی سوال کنندگان را مد نظر دارد.

معاون پژوهش و برنامه ريزي بنياد ملي نخبگان تصريح كرد: شركت كنندگان در هفتمين همايش ملي نخبگان از ميان برگزيدگان جشنواره هاي خوارزمي، فارابي،رازي و شيخ بهايي، دانش آموختگان برتر آموزشي و پژوهشي،دانشجويان نمونه كشوري، برگزيدگان المپيادهاي علمي دانش آموزي و دانشجويي و نفرات برتر آزمون هاي سراسري هستند.

وي افزود: شركت كنندگان در اين همايش، 22درصد فارغ التحصيل دكتري، 15 درصد فارغ التحصيل كارشناسي ارشد و 63 درصد دانشجو و فارغ التحصيل كارشناسي و به طور كلي 356 زن و 747 نفر مرد هستند.

دبير هفتمين همايش ملي نخبگان جوان در خصوص تلاش هاي بنياد ملي نخبگان در تحقق حماسه اقتصادي گفت: همه نهادهاي كشور در تحقق شعار سال مسئول هستند و بنياد ملي نخبگان در راستاي فراهم كردن بسترهاي لازم جهت تجاري سازي دستاوردهاي علمي نخبگان در سال جاري در كميسيون دائمي هيات امناي بنياد ملي نخبگان اداره كل تجاري سازي دستاوردهاي علمي راه اندازي كرده است.

وي افزود:‌همچنين در راستاي بسترسازي حضور نخبگان در بازار كسب و كار، اقداماتي مانند به كارگيري استعدادهاي برتر در شركت هاي دانش بنيان در قالب تسهيلات شهيد تهراني مقدم در بنياد ملي نخبگان انجام شده است.

دكتر الستي در ادامه با اشاره برگزاري نمايشگاه هاي منطقه اي اختراعات گفت: تاكنون 38 نمايشگاه منطقه اي اختراعات در استان ها برگزار شده و از تابستان امسال در اين جشنواره ها بخش تجاري سازي و برگزاري كارگاه ها با موضوع تجاري سازي اضافه شده است.

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در ادامه در خصوص تسهيلات شهید تهرانی مقدم (جذب نخبگان در شرکتهای دانش بنیان و پرداخت 70 و 60 درصد از حقوق آنها توسط بنیاد طی دو سال اول) گفت: تعداد متقاضیان اين طرح زیاد است اما تاكنون 16 قرارداد بین شرکت‌های دانش بنیان و برخي استعدادهاي برتر واجد شرایط منعقد شده است.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان، طی سه، چهار سال گذشته حدود 65 میلیارد تومان قرارداد بین صاحبان اختراع و طرح‌های ویژه با بخش خصوصی منعقد کرده است.

دكتر الستی در ادامه درباره روند جذب نخبگان قرآنی، هنری و ادبی گفت: جذب نخبگان قرانی و هنری را آغاز کرده ایم و تدوین آیین‌نامه جذب نخبگان ادبی هم آغاز شده است.

تاریخ انتشار : 1392/07/14
کد : 72172
تعداد بازدید: 572