جشنواره ملی «ایران ساخت» با شعار «فناوری ایرانی= کسب و کار ایرانی» برگزار می‌شود

جشنواره ملی فرهنگی، هنری «ایران ساخت» با شعار «فناوری ایرانی= کسب و کار ایرانی» سال جاری به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هدف جریان سازی در حمایت از تولید ساخت داخل و دانش بنیان توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برپا خواهد شد

جشنواره ملی فرهنگی، هنری «ایران ساخت» با شعار «فناوری ایرانی= کسب و کار ایرانی» سال جاری به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هدف جریان سازی در حمایت از تولید ساخت داخل و دانش بنیان توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برپا خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پرویز کرمی دبیر کل جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با بیان اینکه این رویداد با هدف جریان سازی در حمایت از تولیدات ساخت داخل و دانش بنیان و جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی و نفی واردات غیرضرور برگزار می‌شود اظهار کرد: بهره گیری از هنر در فرهنگ سازی و ترویج گفتمان علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان به منظور دستيابي به اهداف توسعه اي کشور اهمیت بسزایی دارد. ضمن آنکه در پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی لزوم ايجاد جریان سازی، تحول فرهنگي، حركت به سوي توسعه پايدار علم و فناوری و حمایت از تولید ساخت داخل و تبدیل به "ارزش" کردن برندهای ایرانی در چارچوب اقتصاد دانش بنیان، امری ضروری است.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: از همین رو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای مأموریت‌های خود در جهت فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان نخستین جشنواره ملی فرهنگی، هنری «ساخت ایران» را با شعار «فناوری ایرانی = کسب و کار ایرانی» و با هدف حمایت از تولیدات دانش بنیان ساخت ایران به مرحله اجرا می گذارد.

اهداف برگزاری جشنواره

پرویز کرمی جریان سازی، ايجاد هم افزايي بين توسعه علم و فناوری و حمایت از تولیدات ساخت داخل را بخشی از اهداف برگزاری جشنواره «ایران ساخت» بیان کرد و ادامه داد: نفی واردات بی رویه و غیر ضرور، معرفی کسب و کارهای نوین و دانش بنیان همچنین، کمک به برندسازی و تقویت برندهای ایرانی  از طريق تقويت ارتباط بين فعالان حوزه فرهنگ و  هنر با فعالان اقتصاد دانش بنیان، فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با اقتصاد دانش بنیان و ترویج اقتصاد مقاومتی از دیگر اهداف این رویداد مهم علمی و فناوری کشور است.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در ادامه، امیدافزایی، تقویت روحیه پیشرفت و اعتماد بنفس و ایجاد تحرک در جامعه به ویژه در بین جوانان ایرانی، فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با اقتصاد دانش بنیان و ترویج اقتصاد مقاومتی، تقدیر از هنرمندان فعال در عرصه علم و فناوری و بیان پیشرفت های کشور و اقتصاد دانش بنیان و تولید محتوا برای فضای مجازی و رسانه های مرتبط با حوزه کارآفرینی و كمك به انتشار و عرضه آثار هنری خلاق و کاربردی با موضوعات مرتبط با علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را نیز از اهداف برگزاری این جشنواره دانست.

مخاطبان جشنواره

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، همچنین درباره مخاطبان این جشنواره بیان کرد: فعالان عرصه فرهنگ و هنر کشور، فعالان نهادها و مراکز علمی و فناوری و شرکت های دانش بنیان، موسسات و مراکز فرهنگی هنری، مخاطبان عام و علاقمندان و دانشگاهیان و دانشجویان مرتبط مخاطبان این جشنواره هستند.

به گفته پرویز کرمی؛ «ایران ساخت»، بنا بر برنامه ریزی ها، 16 تا 18 دی ماه سال جاری مصادف با میلاد امام حسن عسکری (ع) در مرکز همایش های صداوسیما  تهران برگزار می‌شود.

رشته‌های جشنواره

دبیر کل جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» در ادامه گفت: رشته‌های حاضر در جشنواره در بخش‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که بخش مکتوب(ادبیات) شامل روایت مستند و تک نگاشت (1000 کلمه ای)، شعر (جدی، طنز)، جملات  نغز (ایرانی، ایرانی بخر)، است.

همچنین بخش هنرهای تجسمی؛ عکس، کاریکاتور، گرافیک (پوستر، تصویرسازی، اینفوگرافی) و بسته بندی را شامل می‌شود.

بخش رسانه های دیداری و شنیداری نیز شامل فیلم مستند  حداکثر 40 دقیقه ای، پویانمایی (انیمیشن، موشن گرافی)، نماهنگ و برنامه های تلویزیونی همچون تولیدات گفت وگومحور، مجلات تصویری و برنامه های رادیویی، پادکست، کلیپ، تیزر است.

بخش رسانه های نوین شامل شبکه‌های اجتماعی مجازی، سایت، وبلاگ، نرم افزارهای تلفن همراه و چندرسانه ای ها هستند.

و در آخر هم، بخش ایده های نو در زمینه معرفی و ترویج کالاهای ایرانی گنجانده شده است.

دبیر کل جشنواره ملی فرهنگی، هنری «ایران ساخت» افزود: همچنین بخش جنبی با برپایی همایش‌های فرهنگی  و هنری در بخش‌های مختلف جشنواره برگزار می‌شود. برگزاری نشست‌هاي تخصصی با محوريت خلق اثر هنری با موضوعات مرتبط با جشنواره، برپایی نمایشگاه آثار هنری راه یافته به مسابقه در هر بخش و نشست شعرخوانی برای 30 اثر ادبی، دو بخش شعر طنز، اجرای زنده برخی از هنرهای تصویری در جشنواره ( تصویرسازی) و برگزاری ماراتن تولید محتوای راهبردی و کاربردی در عرصه های مختلف از جمله محتوای دیجیتال از دیگر قسمت‌های بخش جنبی هستند.

پرویز کرمی در ادامه توضیح داد: با رایزنی های انجام شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران، قرار بر این است که آثار برگزیده، در فرهنگسراهای تحت پوشش این دو نهاد و نیز خانه هنرمندان ایران و برخی از گالری های شناخته شده پایتخت، به نمایش عموم گذاشته شوند.

روند انتخاب و داوری آثار

وی درباره انتخاب و داوری آثار ارسال شده به جشنواره گفت: انتخاب و داوري آثار توسط گروه 5 نفره تخصصي در هر بخش انجام خواهد شد که در مرحله دوم سه  نفر اول تا سوم در دو سطح حرفه ای و مردمی توسط هیات داوران به عنوان برگزیدگان جشنواره در هر بخش معرفی خواهند شد. همچنین علاقمندان برای شرکت در جشنواره تا اول آذر ماه مهلت ارسال آثار خود را دارند.

پرویز کرمی همچنین ابراز کرد: آثار راه یافته به بخش مسابقه 15 دی ماه انتخاب و برگزیدگان جشنواره همزمان با اختتامیه جشنواره در 18 دی ماه اعلام می‌شوند همچنین اسامی هنرمندان آثار منتخب در جشنواره از طریق رسانه‌ها و سایت جشنواره و نیز اعلام خواهد شد.

جوایز جشنواره

دبیر کل جشنواره ملی فرهنگی، هنری «ایران ساخت» با بیان اینکه در هر یک از بخش‌های ذکرشده به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود بیان کرد: به نفرات برگزیده، علاوه بر اهدای تندیس و لوح تقدیر، تولیدات و محصولات باکیفیت و ارزشمند ساخت ایران اعطا می شود. همچنین به آثار منتخب و راه یافته به بخش مسابقه جشنواره، گواهی حضور در نمایشگاه گروهی داده خواهد شد و آثار ارسالی نیز در شبکه های صداوسیما و مجازی با اسم و مالکیت معنوی صاحب اثر و جشنواره «ایران ساخت» عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: بخش تقدیر ویژه نیز در این جشنواره، گنجانده شده است و براساس آن، به کارآفرینان و اشخاصی که در تقویت اقتصاد ملی و معرفی تولید کالای ایرانی، کار ویژه و عملکرد تحسین برانگیزی انجام داده اند، جوائزی تقدیم خواهد شد.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی همچنین ابراز کرد: این رویداد به صورت رقابتی و در دو سطح حرفه ای و مردمی برگزار خواهد شد و برگزیدگان در این دو سطح به صورت جداگانه معرفی و تقدیر می شوند.

محور ها و موضوعات جشنواره

وی در ادامه با اشاره به محورهای این رویداد اظهار کرد: با توجه به اهمیت برگزاری این جشنواره، محورها و موضاعات متنوعی در نظر گرفته شده است که از آن میان، جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی معرفی کسب وکارهای نوین و دانش بنیان، اقتصاد دانش بنیان(شامل مراکز علمی و فناوری- مراکز رشد و نوآوری- پارک های علمی و فناوری، شرکت های دانش بنیان)، نمایش پیشرفت ها و دستاوردهای علمی و فناوری ایرانی(در حوزه ستادهای فناوری های راهبردی معاونت)، حمایت از محصولات تولیدات ساخت داخل ایرانی ایرانی بخر، نفی واردات بی رویه و غیر ضروری، معرفی و نمایش دستاوردهای فناوری و نوآوری در استانها و بخش ها و اقتصاد مقاومتی مهمترین عناوین این محورها هستند.

معیارهای کلی ارزیابی آثار

پرویز کرمی، با بیان اینکه توجه به رعایت استانداردهای حرفه‌ای هنری در خلق آثار یکی از معیارهای مد نظر در ارزیابی آثار است گفت: معیارهایی همچون وجود پیام و محتوای قابل قبول و متناسب با اهداف و محورهای جشنواره، معرفی توانمندی ها و دستاوردهای علمی، فناورانه و نوآورانه کشور، کمک به تقويت روحيه خودباوري ملی و نوانديشي علمي، خلق آثار با ایده های نو و جذابیت و میزان تاثیر گذاری اثر در آن در ارزیابی آثار مد نظر است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در پایان درباره برگزارکنندگان جشنواره فرهنگی هنری «ایران ساخت» گفت: این جشنواره به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزار می شود..

پرویز کرمی در پایان با بیان اینکه درصدد هستیم تا آثار برگزیده این رویداد نیز در سایر کلانشهرهای کشور به نمایش درآید، اظهار کرد: با توجه به دغدغه هایی که شخص دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان دارد و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نیز برای ادامه و استمرار جریان سازی این موضوع، در تلاش و تکاپو است، امیدواریم در این مسیر صاحبان ایده و پیشنهادات ارزشمند هم، به ما یاری رسانند. ضمن آنکه زمینه مشارکت برای سایر نهادهای ملی، مردمی و خصوصی و شرکت های دانش بنیان و فناور، در این رویداد مهم ملی، فراهم است.

نخستین جشنواره فرهنگی هنری «ایران ساخت» دی ماه 1395، به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و تحقیقات و فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صداوسیما، شهرداری تهران، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرکز ملی فضای مجازی، خانه هنرمندان و ...  در تهران برگزار می شود.

تاریخ انتشار : 1395/04/10
کد : 72166
تعداد بازدید: 358