سه شنبه 1 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

کارآفرین، ارزشمندترین سرمایه جامعه علمی است

حمزه امیری معتقد است، پرداختن به مقوله‌ی کارآفرینی و تربیت دانش‌آموختگانی که دارای توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار دانش‌بنیان باشند از وظایف اصلی نهادهای علمی محسوب می‌شود.

حمزه امیری معتقد است، پرداختن به مقوله‌ی کارآفرینی و تربیت دانش‌آموختگانی که دارای توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار دانش‌بنیان باشند از وظایف اصلی نهادهای علمی محسوب می‌شود.

دکتر حمزه امیری؛ رئیس بنیاد نخبگان استان لرستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان اینکه در دنیای کنونی عوامل مؤثر در توسعه کشورها به سرعت در حال تغییر است، گفت: جهان وارد دوره‌ای متفاوت از فرصت‌ها و چالش‌های بزرگ شده است. در عصر حاضر لازمه‌ی موفقیت و توسعه‌یافتگی در هر کشوری، سرمایه‌گذاری در علوم بنیادین، بهره‌مندی از خلاقیت، راه‌اندازی دوره‌های استارتاپ ویکند، ایده‌پروری و ایجاد بستر کارآفرینی در دانشگاه‌ها و نهادهای علمی‌ست و این میسر نمی‌گردد مگر با نهادینه شدن فرهنگ آموزش.

وی با تأکید بر اینکه کارآفرین، ارزشمندترین سرمایه جامعه علمی است، افزود: پرداختن به مقوله‌ی کارآفرینی و تربیت دانش‌آموختگانی که دارای توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار دانش‌بنیان باشند از وظایف اصلی نهادهای علمی محسوب می‌شود. در جهان رقابتی امروز، دانشگاه‌‎هایی موفق هستند که قادر به بهره‌گیری بیشتر از دانش باشند. از این رو توجه به ایده‌پروری و ایجاد بستر کار‌آفرینی و مهمتر از آن فرهنگ‌سازی در مراکز علمی و دانشگاهی لازمه‌ی جامعه‌ای پویا و توسعه‌یافته است.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان با اشاره به اینکه در اقتصاد جدید جهانی، دانش گران‌بهاترین کالا است، پرورش نیروی انسانیِ متخصص و کارآمد مورد نیاز را از لزومات هر جامعه‌ای دانست و اظهار داشت: بایستی موج فرهنگی و علمی در کشور ایجاد شود و این وظیفه نهاد یا ارگان خاصی نیست، بلکه وظیفه‌ایست همگانی. برگزاری دوره‌های استارتاپ ویکند از نمونه‌های بارز طرح نو و ایده‌های نو در عصر کنونی‌ست که از دغدغه‌های اصلی معاونت علمی‌وفناوری و بنیاد ملی نخبگان جهت ورود و نمود در دانشگاه‌ها و نهادهای علمی ست لازم به ذکر است تقویت اکوسیستم استارتاپ‌ها در کشور و شتابدهی به استارتاپ‌های ایران، اهمیت ویژه‌ای در رونق کسب‌وکار و سرعت در ارائه کار دارد.

امیری در ادامه گفت: هر وقت پای خلاقیت و اجرای ایده‌های خلاقانه به میان می‌آید، اقتصاد دانش‌بنیان بعنوان یک فرهنگ جدید در اقتصاد کشور که از ابتدای کار این دولت به یک گفتمان فراگیر تبدیل شده است، در اذهان جامعه علمی تداعی می‌شود. بنابراین پایه‌ای‌ترین و اساسی‌ترین ضرورت اقتصاد متکی بر دانش در کشور، توجه به اصلاح نگرش‌های فرهنگی گذشته نسبت به اقتصاد است. باید پذیرفت که هیچ زمینه‌ای برای سرمایه‌گذاری، ارزشمندتر و سودمندتر از دانش خلاقانه نیست.

وی با بیان اینکه در بحث کارآفرینی نیازمند تغییر صورت مسئله به معنای سرمایه گذاری،  فرهنگ سازی و جایگزین کردن دانشگاه کارآفرین‌محور  به جای دانشگاه آموزش‌محور هستیم، تأکید کرد: نا گفته پیداست که این جهت‌گیری نیازمند فعالیت مداوم فرهنگی و اصلاح تفکرات در دانشگاه‌ها و مراکز علمی است.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان اضافه کرد: بدون تردید یکی از محورهای اصلی توسعه در هر کشوری، روزآمدسازی نقشه‌ی جامع علمی کشور، بهره‌مندی از خلاقیت و ایده‌های نو، سرمایه‌گذاری و ایجاد بستر و زیر ساخت‌های لازم برای کارآفرینی است. بدون یک فرهنگ علمی پویا در کشور امکان رونق اقتصاد دانش‌بنیان وجود ندارد. این مهم نیازمند همفکری از جانب جامعه‌ی نخبگان، دولت و مردم است البته شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز می‌تواند یکی دیگر از راهکارهای ممکن باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید دانست متخصصان و صاحب‌نظران داخلی پتانسل و توانمندی کافی در تولید یافته‌های جدید علمی و ایجاد فناوری‌های مورد نیاز کشور را دارند. باور مدیران و عموم جامعه به توانایی ظرفیت‌ها‌ی بالقوه در توسعه‌ی بدنه علمی و تحقیقاتی کشور امر بسیار مهمی است.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/01/24
کد : 72150
تعداد بازدید: 200

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601