نکوداشت دکتر مصطفی خرم‌دل برگزار شد

نکوداشت استاد فرزانه دکتر مصطفی خرم‌دل دانشمند، مفسر و قرآن‌پژوه مشهور کردستانی در سنندج برگزار شد.

نکوداشت استاد فرزانه دکتر مصطفی خرم‌دل دانشمند، مفسر و قرآن‌پژوه مشهور کردستانی در سنندج برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نکوداشت استاد فرزانه دکتر مصطفی خرم‌دل با حضور نخبگان، فرهیختگان، اساتید برجسته علوم‌قرآنی و مسؤولین استان در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

دکتر رحمت صادقی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان با اشاره به استقبال کم‌نظیر جامعه علمی از این مراسم، گفت: این استقبال در واقع احترام به علم، اخلاق، ایمان و فرهنگ است.

وی، استاد خرم‌دل را عالمی با ایمان، مفسر و مونس قرآن معرفی کرد و او را الگوی مناسبی برای مستعدان امروز کشور دانست و افزود: خلوص‌نیت، وظیفه‌شناسی و احساس دین استاد خرم‌دل به جامعه و همچنین تاثیر‌گذاری کم‌بدیل این شخصیت فرزانه، اثبات کننده این نکته است که نخبگی مسؤولیتی تعهدآور است و نه نعمتی توقع‌آفرین.

رئیس بنیاد نخبگان کردستان ادامه داد: بدون‌شک تکریم و تجلیل از عالمان متعهد و دانشمندان پرتلاش و به‌ویژه علمای دینی متدین در حقیقت ارج‌نهادن به ساحت مقدس علم و اسلام و فرهنگ است.

صادقی با بیان این بیت که در دفتر زمانه فتد نامش از قلم/ هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت، تصریح کرد: همه ملل و جوامع پیشرفته به نیکی از عالمان و فرهیختگان خود یاد می‌کنند و آنان را مایۀ افتخار و مباهات خود می‌دانند چراکه به‌خوبی می‌دانند سرمایه‌‎های انسانی، ارزنده‌ترین دارایی ملت‌ها هستند.

وی یادآور شد: مفاخری مانند خوارزمی، ابن‌سینا، رازی، خیام، فارابی، شیخ‌بهایی، ابوریحان، خواجه‌نصیرالدین طوسی از بزرگان تمدن و تاریخ کشور هستند و در کنار این اسامی، نام‌هایی مانند ماموستا هژار، ملاعبدالکریم مدرس، ملاباقر بالک، ملاابوبکر مصنف چوری، آیت‌الله مردوخ، فاضل گروسی از مفاخر بومی کُرد هستند که نیاز است خدمات و نقش کم‌نظیر آنان به جامعه معرفی و در گام بعدی از آنان الگوسازی شود.

رئیس بنیاد نخبگان کردستان با اشاره به اینکه نقش بارز بزرگان در پیرایش، رشد و تحول انواع دانش­ها و علوم انکارناپذیر است، گفت: میراث علمی و فرهنگی که از این مفاخر به‌جا مانده است نه‌تنها برای کشور و جامعه ایرانی بلکه برای همه مردم جهان ارزشمند است.

وی با اشاره به پیشینۀ پربار ایران در تعالی و رشد علم و فرهنگ جهان، خاطرنشان کرد: برای بازگشت به دوران طلایی، جریان‌سازی و فرهنگ‌سازی به منظور ایجاد اکوسیستم و فضایی که در آن نخبگان و مفاخر ما الگوی جوانان باشند، می­تواند نقش مهمی در بازیابی جایگاه واقعی جامعه ایران داشته باشد. یکی از راه‌های ایجاد این فضا و گفتمان، برگزاری همایش‌ها و مراسم‌های بزرگداشت و تجلیل از زحمات و تلاش‌های نخبگان و مفاخر بومی است. به‌همین دلیل تکریم و الگوسازی از نخبگان و فرهیختگان جامعه یکی از مأموریت‌ها‌ و راهبردهای اصلی بنیاد ملی نخبگان است.

استاد دکتر مصطفی خرم‌دل نیز در این مراسم با اشاره به اینکه انسان نباید از فرصت‌ها غافل شود، گفت: فرد باید در تمام فعالیت‌های خود رضایت الله را در نظر بگیرد چراکه رضایت حضرت احدیّت از هر چیزی مهمتر و والاتر است.

وی با تأکید بر لزوم پشتکار و کوشش مداوم در فعالیت‌ها، افزود: بدون‌شک انسان از رنج کشیدن به گنج دست پیدا می‌کند؛ بنابراین کسانی که در مسیر پژوهش و تفسیر قرآن‌کریم و حوزه دین فعالیت می‌کنند باید با تحمل رنج و سختی و بدون‌وقفه تلاش کنند و زمان خود را بیهوده از دست ندهند تا به نقطه مطلوب برسند.

دکتر مصطفی خرمدل؛ از دانشمندان، مفسران و قرآن‌پژوهان مشهور کردستان است که در سال ۱۳۱۵ در روستای «دهبکر» از توابع شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۳۵۸ به اخذ دانشنامه دکتری فرهنگ عربی و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران نائل آمد.

از آثار برجستۀ او می‌توان به تفسیر نور به زبان فارسی، تفسیر المقتطف به زبان عربی، هم‌چنین به ترجمۀ تفسیر فی ظلال القرآن از سید قطب اشاره کرد که در ۱۵ جلد به چاپ رسیده‌است.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/08/22
کد : 72141
تعداد بازدید: 687