موفقیت قله‌ای است که با حرکت تدریجی و گام‌به‌گام حاصل می‌شود

ایمانی؛ دانشجوی برتر دانشگاه علم‌وصنعت گفت: فعالیت مستمر شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار برندهای بین‌المللی سبب ارتقاء کیفی محصولات و در نهایت رسیدن به استانداردهای جهانی می‌شود.

ایمانی؛ دانشجوی برتر دانشگاه علم‌وصنعت گفت: فعالیت مستمر شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار برندهای بین‌المللی سبب ارتقاء کیفی محصولات و در نهایت رسیدن به استانداردهای جهانی می‌شود.

مینا ایمانی؛ دانشجوی دکتری شیمی معدنی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، ضعف دانشگاه در اطلاع‌رسانی را بزرگترین چالش آیین‌نامه‌های جدید بنیاد عنوان کرد و گفت: اهمال برخی دانشگاه‌‎ها در این مورد سبب شد تعدادی از دانشجویان نتوانند از تسهیلات در نظر گرفته شده که عمدتاً مطابق با نیازهای جامعه نخبگانی است، استفاده کنند.

وی با اشاره به نقش مهم امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی در رشته شیمی، افزود: متاسفانه برخی دانشگاه‌ها به لحاظ سخت‌افزاری امکانات پژوهشی خوبی ندارند و همین عامل سبب می‌شود زمان زیادی از دانشجو گرفته شود. اپراتورها نیز غالباً فرصت کافی برای پاسخگویی به دانشجویان ندارند بعضاً فرد باید چندماه منتظر جواب آنالیز آزمایش بماند.

دانشجوی دانشگاه علم‌وصنعت با اشاره به لزوم تبدیل ایده به تولید، اظهار داشت: این اقدام هم سبب ثروت‌آفرینی می‌شود و هم گامی در راستای کارآفرینی است. شرکت دانش‌بنیان از یک ایده آغاز می‌شود، سپس به یک تحقیق و پس از آن به محصول آزمایشگاهی می‌رسد. در گام بعد محصول پایلوت نیمه‌صنعتی تولید می‌شود. در تمام این مراحل و در مرحله نهایی که تولید انبوه محصول است، شرکت نوپا نیازمند حمایت و پشتیبانی است.

دانشجوی دکتری شیمی معدنی اضافه کرد: محصول دانش‌بنیان در بازار رقابت نیز به حمایت نیاز دارد. نباید از شرکتی نوپا انتظار رقابت با برندهای معتبر را داشت. از سوی دیگر در شرایط جدید، شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نیز به حضور فعال در بازار ایران چشم دارند. البته این امر اجتناب ناپذیر است چراکه در بسیاری موارد شرکت‌های دانش‌بنیان بومی توان پاسخگویی به نیازهای صنعت را ندارند و برای رفع این نیازها دولت ناگزیر به واردات است.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی باید بستری مناسب برای شرکت‌های نوپا فراهم شود تا بتوانند در کنار شرکت‌های بزرگ دنیا به حیات خود ادامه دهند. این نوع زندگی سبب می‌شود شرکت دانش‌بنیان بومی به مرور خود را به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کند و برای رقابت در بازار سرمایه آماده شود. قطعاً هیچ شرکت دانش‌بنیانی به یکباره به موفقیت نمی‌رسد چراکه موفقیت حاصل حرکتی تدریجی و گام‌به‌گام است.

ایمانی کارگروهی را لازمه موفقیت شرکت دانش‌بنیان برشمرد و اظهار داشت: یکی از لازمه‌های موفقیت در عرصه دانش‌بنیان، کار گروهی است. با نگاه و نگرش تک‌بُعدی نمی‌توان به نتیجه دلخواه رسید. شرکت دانش‌بنیان زمانی به جایگاه مطلوب و پایدار می‌رسد که بتواند گروهی متشکل از متخصصان و دانش‌آموختگان همه رشته‌های مورد نیاز را تشکیل دهد.

 

تاریخ انتشار : 1395/01/24
کد : 72134
تعداد بازدید: 339