پنج علت ساده براي خستگي مفرط

با وجود برنامه‌هاي فشرده‌اي که در طول روز داريد، خستگي‌اي که احساس مي‌کنيد، خيلي هم عجيب به نظر نمي‌رسد. با اين حال اگر خستگي‌تان به شکل مفرط درآمده و حتي با استراحت هم از بين نمي‌رود، بايد دنبال علتش بگرديد.

هميشه خسته‌ايد و روزشماري مي‌کنيد تا آخر هفته از راه برسد تا کمي استراحت کنيد و شنبه صبح باز حس مي‌کنيد که يک کوه بار روي پشتتان سنگيني مي‌کند؟ به‌سختي از خواب بيدار مي‌شويد و ترجيح مي‌دهيد تمام روز توي تخت بمانيد تا شايد کمي از اين همه خستگي از بين برود؟

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: هميشه خسته‌ايد و روزشماري مي‌کنيد تا آخر هفته از راه برسد تا کمي استراحت کنيد و شنبه صبح باز حس مي‌کنيد که يک کوه بار روي پشتتان سنگيني مي‌کند؟ به‌سختي از خواب بيدار مي‌شويد و ترجيح مي‌دهيد تمام روز توي تخت بمانيد تا شايد کمي از اين همه خستگي از بين برود؟

با وجود برنامه‌هاي فشرده‌اي که هر کدام از ما در طول روز داريم، خستگي‌اي که احساس مي‌کنيم، خيلي هم عجيب به نظر نمي‌رسد. با اين حال اگر خستگي‌تان به شکل مفرط درآمده و حتي با استراحت هم از بين نمي‌رود، بايد دنبال علتش بگرديد.

1. خستگی و غذایی که می‌خوریم

شايد پيشنهاد نوشيدن يک فنجان قهوه با يکي دو قاشق شکر هنگام خستگي خيلي وسوسه‌کننده به نظر مي‌رسد و به‌سرعت سرحالتان مي‌آورد، اما اين حس خوب دوام چنداني ندارد و به‌سرعت با افت قند خون، خستگي برمي‌گردد و اين بار حتي با قدرت بيشتري هم حمله مي‌کند.

يک راه‌حل بسيار ساده براي از بين بردن خستگي ناشي از رژيم غذايي غلط، داشتن يک برنامه متنوع غذايي سرشار از ميوه و سبزي و پروتئين کم‌چرب است. علاوه بر اين، داشتن رژيم غذايي متنوع و متعادل به اين معني است که شما چربي اضافي هم نداريد که در طول روز دنبال خودتان به اين طرف و آن طرف بکشانيد. يادتان باشد چاقي يکي از مهم‌ترين دلايل خستگي در افراد بالغ است.

2. خستگی و مقدار آبی که می‌نوشیم

وقتي خسته هستيد، به جاي يک فنجان قهوه يا نسکافه شيرين، يک ليوان آب خنک را انتخاب کنيد. کم‌آبي خفيف روي خلق‌وخو اثر مي‌گذارد و باعث مي‌شود احساس خستگي و کسالت کنيد. متخصصان نوشيدن 8 تا 10 ليوان آب را به صورت روزانه به همه افراد توصيه مي‌کنند. البته شما مي‌توانيد بخشي از مايعات مورد نظرتان را با استفاده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه تامين کنيد.
3. خستگی و ساعاتی که می‌خوابیم

ميليون‌ها نفر در سراسر کره زمين نمي‌توانند 7 تا 9 ساعت خواب مفيد را در شبانه‌روز داشته باشند. اگر شما هم جزو اين عده هستيد، از نوشيدن کافئين و خوردن وعده‌هاي غذايي بزرگ بلافاصله پيش از خواب خودداري کنيد. قبل از خواب تلويزيون را خاموش کنيد و لپ‌تاپتان را با خودتان به تخت نبريد. هر شب سر ساعت معين براي خواب آماده شويد و اتاقتان را ساکت و تاريک نگه داريد.

4. خستگی و ورزشی که می‌کنیم

مطالعات نشان مي‌دهد که افراد کم‌تحرک وقتي شروع به ورزش و فعاليت بدني مي‌کنند، کمتر احساس خستگي مي‌کنند و سرحال‌تر مي‌آيند، به‌خصوص اگر ورزششان مداوم شود.  

متخصصان پزشکي ورزشي 30 دقيقه ورزش و فعاليت بدني را حداقل براي چهار روز در هفته توصيه مي‌کنند. يادتان باشد که ساعت ورزش کردنتان حداقل سه ساعت با زماني که مي‌خوابيد، فاصله داشته باشد.

5. خستگی و شیوه مدیریت استرس

استرس جزء جدايي‌ناپذير زندگي‌هاي امروزي است که به اين راحتي‌ها هم نمي‌شود دورش زد و به آرامش رسيد. گاهي اوقات خستگي ما ناشي از شيوه‌هاي نادرستي است که براي مديريت استرس‌هاي روزمره‌مان داريم. دستورالعمل ضداسترس محققان شامل چند دقيقه مديتيشن روزانه، گپ زدن با دوستان و همکاران، داشتن زمان استراحت منظم بين کار و وقت گذاشتن براي رسيدن به خود است.

در مضرات ايستادن!

خبرهاي سلامتي روزنامه‌ها و آگهي سايت‌هاي اينترنتي، برنامه‌هاي تلويزيوني و... پر از هشدارهايي  است که ما را از نشستن‌هاي طولاني‌مدت بر حذر مي‌دارد و هشدار مي‌دهد که اگر خيلي روي صندلي بنشينيم، احتمالا مجبور مي‌شويم چند سال زودتر در قبرستان جايي براي خودمان رزرو کنيم و براي هميشه بخوابيم! اشتباه اين‌جاست که با خودمان فکر مي‌کنيم وضع آن‌هايي که در تمام طول روز مي‌ايستند و با مبل و صندلي و فرش قهرند، خوب خوب است. درحالي‌که ايستادن (البته اگر درست و بدون قوز کردن بايستيم) مي‌تواند جلوي خيلي از دردهاي مزمن را بگيرد و چاقي شکمي را از ما دور کند. اما اگر بيش از حد طولاني شود، تبديل مي‌شود به يک اسلحه مرگبار عليه سلامتي.

واریس

واريس از يک کلمه لاتين به معناي پيچ خوردن گرفته شده و وضعيتي است که به دليل ايستادن طولاني سراغمان مي‌آيد و سياه‌رگ‌ها را درگير مي‌کند. در اين حالت سياه‌رگ‌ها متسع مي‌شوند و پيچ مي‌خورند و منظره‌اي ناخوشايند در پا ايجاد مي‌کنند که ناشي از افزايش فشار دروني اين عروق خوني است. واريس شايد در ابتدا عارضه‌اي جدي محسوب نشود، اما کم‌کم مي‌تواند ايجاد درد، عوارض پوستي و تشکيل لخته در سياه‌رگ‌هاي واريسي را به دنبال داشته باشد. بد نيست بدانيد که افراد داراي اضافه وزن بيش از افراد لاغر در معرض واريس هستند و سريع‌تر به مرحله‌اي مي‌رسند که بايد سياه‌رگ‌هاي واريسي‌شان را درمان کرد.

کمردرد

يکي ديگر از عوارض ايستادن طولاني و ايستادن به شيوه نادرست کمردرد است. دادن شکم به سمت جلو و عقب بردن باسن همان روش غلطي است که موقع ايستادن بايد از آن پرهيز کنيد تا با جلوگيري از چرخش لگني، مانع از بروز کمردرد شويد.

اختلالات مفصلی

ايستادن بيش از حد باعث افزايش فشار روي مفاصل سينوويال و فشار مضاعف روي زانو مي‌شود، بدون اين‌که حرکتي در ناحيه مفصلي ايجاد کند. فشار واردشده مايع مفصلي را به دو طرف مي‌راند. اين حالت در درازمدت مانع لوبريکاسيون طبيعي مفصل مي‌شود و آسيب اين ارگان مهم را به دنبال دارد.  

پنج توصیه برای پیش‌گیری از مضرات ایستادن طولانی

1. عوامل خطر را بشناسيد؛ ايستادن طولاني‌مدت روي سطح سفت، پوشيدن کفش پاشنه‌بلند و پوشيدن کفش‌هايي که براي بيرون نيامدنشان از داخل پا محبور باشيد پنجه‌تان را جمع کنيد، از جمله عوامل مهمي است که منجر به درد زانو و کمر موقع ايستادن مي‌شود.

2. براي نشستن وقت بگذاريد؛ اگر به خاطر نوع کارتان مجبوريد مدت‌هاي طولاني سر پا بايستيد، زمان‌هاي کوتاهي را براي نشستن روي صندلي يا مبل در نظر بگيريد.

3. هر چند وقت يک بار وضعيت ايستادن خود را عوض کنيد؛ هر چند وقت يک بار، چند قدم راه برويد، پاي خود را از پشت بکشيد و هر چهار، پنج دقيقه يک بار وزنتان را روي يکي از پاها جابه‌جا کنيد.

4. کفش پاشنه‌کوتاه بپوشيد؛ اين توصيه ويژه خانم‌هايي است که به کفش‌هاي پاشنه‌بلند علاقه ويژه‌اي دارند و حاضر نيستند از اين پاپوش‌هاي خطرناک دل بکنند. علاوه بر اين، کفش‌هايي که در قسمت پنجه باريک مي‌شوند و انگشت شست پا را تحت فشار قرار مي‌دهند، در ايستادن‌هاي طولاني‌مدت باعث پادرد مي‌شوند.

5. روي زمين سفت نايستيد؛ وقتي قرار است به مدت طولاني سر پا بايستيد، بهتر است يک تکه فرش نرم زير پايتان داشته باشيد تا فشار واردشده به مفاصلتان کمتر شود. 

 

منبع: «ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/03/23
کد : 72125
تعداد بازدید: 472