مانعی برای توسعه روابط ایران و روسیه در حوزه علم و فناوری وجود ندارد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، دیدارهای خود با مقامات ارشد روسیه و مذاکرات انجام شده در زمینه همکاری های علمی و فناوری را مثبت عنوان کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، دیدارهای خود با مقامات ارشد روسیه و مذاکرات انجام شده در زمینه همکاری های علمی و فناوری را مثبت عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری که برایدیدار با مقامات روسیه و بررسی زمینه های همکاری دو کشور به مسکو سفر کرده است با حضور در جمع خبرنگاران و شرکت در یک کنفرانس خبری، به پرسشهای آنان پاسخ داد.

براساس این گزارش، دراین نشست که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد، دکتر ستاری با اشاره به روابط دوستانه ایران و روسیه که در بالاترین سطوح برقرار است، گفت: تبادل نظر میان هیات های بلندپایه میان دو کشور نشانه خوبی از حسن تفاهم و تمایل مسئولین ایران و روسیه برای افزایش و تعمیق روابط است.

وی دیدارهای خود با مقامات ارشد روسیه و مذاکرات انجام شده در زمینه همکاری های علمی و فناوری را مثبت ارزیابی کرد و افزود: دو طرف علاقمند به گسترش همکاری در این زمینه ها هستند و هیچ مانعی برای توسعه روابط دراین خصوص وجود ندارد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری انجام چهار دیدار بین روسای جمهوری ایران و روسیه طی یکسال گذشته را نشانه خوبی از عزم و اراده سران دو کشور برای تعمیق مناسبات دوجانبه دانست و ابراز امیدواری کرد اراده مسئولین عالی دو کشور در تمام سطوح اجرایی شود.

ستاری با تشریح پیشرفتهای ایران در علوم و فناوری های نوین از جمله در فناوری نانو و بایو، موقعیت جمهوری اسلامی ایران در این عرصه را در منطقه ممتاز ارزیابی کرد و ادامه داد: ظرفیت های ایران و روسیه برای همکاری در زمینه فناوری های نوین، علوم و دانشگاهها قابل توجه است و ایجاد زیرساخت های ارتباطی برای پیوند دادن مراکز علمی دو کشور امری ضروری است.

وی در این نشست خبری که با حضور نمایندگانی از شبکه های تلویزیونی روسیا الیوم، راشا تودی، هیسپان تی وی، العالم، پرس تی وی، واحد مرکزی خبر و جام جم برگزار شد، با اشاره به توانمندی ایران در تولید دارو را و صادرات آن ابراز کرد: تا سه سال آینده میزان صادرات دارویی جمهوری اسلامی ایران به روسیه به حدود 120 میلیون دلار می رسد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: هم اکنون سالانه بیش از 30 میلیون دلار از محصولات دارویی جدید ایران مانند داروهای بیماری های ام اس و سرطان به روسیه صادر می شود. جمهوری اسلامی ایران در زمینه ساخت داروهای جدید هم موفقیت های چشمگیری داشته که مورد توجه مراکز علمی و پزشکی روسیه قرار گرفته است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان از روز دوشنبه گذشته در مسکو بسر می برد و در این مدت از مراکز علمی این کشور بازدید و با جمعی از مقامهای روسیه، اعضا و مدیران آکادمی علوم این کشور دیدار و درباره همکاری های علمی و فناوری دو کشور به گفت وگو پرداختند.

ستاری روز سه شنبه با آلکساندر فورسینکو دستیار ویژه علمی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیدار و گفت وگو کرد. فورسینکو به عنوان هماهنگ کننده وزارتخانه های مرتبط با عرصه علم و پژوهش این کشور، از سوی رییس جمهوری روسیه فعالیت می کند.

وی در دیدار با ستاری بر عزم روسیه برای گسترش همکاری های علمی و تکنولوژیکی با ایران تاکید کرد. طرفین در این دیدار که پروفسور ویکتور سادوونیچی رییس دانشگاه دولتی مسکو (بزرگترین دانشگاه روسیه) نیز حضور داشت، درباره همکاری های متقابل دانشگاه های روسیه و ایران بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر ستاری روز گذشته ضمن بازدید از پارک فناوری اسکولکووا در پایتخت روسیه با یلنا باندارنکو مدیر این پارک و جمعی دیگر از مقام های آن دیدار و دو طرف در مورد برقراری همکاری های علمی گفت و گو و تبادل نظر کردند. در این بازدید، برنامه هایی برای آشنایی هر چه بیشتر از دستاوردها و توانایی های علمی طرفین و همچنین راه هایی برای تبادل هر چه بهتر همکاری علمی میان هیات ایرانی و مسوولان و روسای شرکت های دانش بنیان وابسته به پارک فناوری اسکولکووا مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر ستاری در این سفر قرار است با وزیر علوم روسیه نیز دیدار داشته باشد. وی همچنین با ایرانیان و دانشگاهیان مقیم کشور روسیه دیدار و گفت وگو خواهدکرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران را در این سفر، برخی از معاونان و مشاوران وی در معاونت علمی و جمعی از روسای دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان همراهی خواهند کرد.

 

تاریخ انتشار : 1393/08/07
کد : 72102
تعداد بازدید: 375