شرکت‌کنندگان در استارتاپ‌ویکندها حمایت ویژه می‌شوند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با حمایت از شرکت کنندگان در استارتاپ ویکندها، ما اطمینان داریم که بعد از یک سال حدود 10 شرکت خوب در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی می توانند تاسیس شوند و فعالیت قابل توجهی داشته باشند. با این کار دانشجوها هم درس می خوانند و هم فعالیت اقتصادی و اشتغالزایی هم دارند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با حمایت از شرکت کنندگان در استارتاپ ویکندها، ما اطمینان داریم که بعد از یک سال حدود 10 شرکت خوب در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی می توانند تاسیس شوند و فعالیت قابل توجهی داشته باشند. با این کار دانشجوها هم درس می خوانند و هم فعالیت اقتصادی و اشتغالزایی هم دارند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سفر به خوزستان، پس از بازدید از پارک علم و فناوری این استان، در جمع فعالان و پژوهشگران شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: برای کوتاه شدن روال اداری تخصیص تسهیلات، پارک این استان باید تلاش کند تا صندوق پژوهش و فناوری را راه اندازی کند.
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تا پایان سال جاری مبلغ یک‌هزارمیلیارد تومان بودجه به صندوق نوآوری و شکوفایی تزریق خواهد شد، گفت: تلاش ما این است که این مبلغ در سال آینده، افزایش یابد. بنابراین توصیه من این است که شرکت ها حتما با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط بگیرند زیرا این صندوق بودجه مناسبی تا سال آینده دارد و می تواند شرکت ها را حمایت کند.
ستاری با اشاره به حمایت جدی از توسعه فعالیت های پارک علم و فناوری استان خوزستان گفت: ما از هرگونه حمایت و همکاری برای توسعه شرکتهای دانش بنیان مستقر در این پارک کوتاهی نمی کنیم اما درخواست مان از دانشگاه استان خوزستان این است که این پارک را حمایت کند.

نهادینه شدن فرهنگ فعالیت اساتید در راستای دانش بنیان
وی در ادامه بیان کرد: محیط دانشگاه ها باید تغییر کند و فرهنگ فعالیت استادان در راستای ایجاد شرکت های دانش بنیان نهادینه شود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: استادانی که توانایی راه اندازی شرکت دانش بنیان و فعالیت آن را دارند باید حمایت شوند و آنها نیز از دانشجویان خود در این کار استفاده کنند.
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه پژوهش در دانشگاه‌ها را بدون توجه به موضوع تجاري‌سازي، غيرسودمند خواند و با بيان اين‌كه كارهاي علم و فناوري از بخش‌هاي فعال در حوزه تجاري‌سازي پژوهش‌هاي كاربردي است، افزود: از هر نوع همكاري كه سبب شود نفوذ پارك‌ها در دانشگاه ها افزايش يابد و اساتيد بتوانند شركت‌هاي دانش بنیان تاسيس كنند حمايت خواهیم کرد.

تغییر فضای دانشگاه ها به سمت کارآفرینی
ستاری با اشاره به این که معاونت علمی و فناوری آمادگی حمایت تغییر فضای دانشگاه ها را دارد گفت: ما در دانشگاه های مطرح از جمله شریف، تهران و پلی تکنیک این امر را اجرا و فضای دانشگاه ها را به سمت کارآفرینی هدایت کرده ایم.
رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه با تاکید بر ایجاد مراکز نوآوری اظهار کرد: ایجاد این مراکز بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و در اصل حلقه واسطی است تا دانشجو به فضای کسب و کار،‌فضای صنعت و ایجاد شرکت دانش بنیان آشنا شود.

حمایت ویژه از شرکت کنندگان در استارتاپ ویکندها
وی تصریح کرد: در استارتاپ ویکند های برگزارشده داخل کشور که در همین هفته ما پنج نمونه از آن را داشتیم، دانشجویان شناسایی می شوند و در محلی واقع در دانشگاه تهران دو ماه به طور مجانی کار می کنند و پس از این زمان 50 درصد از آنها انتخاب می شوند تا مبلغی در حدود 10 تا 15 میلیون تومان به آنها اعطا شود و در قبال این مبلغ برای آنها مسوولیت نیز ایجاد می شود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: با اجرای این برنامه ما اطمینان داریم که بعد از یک سال حدود 10 شرکت خوب از این استارتاپ ویکند ها بتوانند در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی می توانند خوب کار کنند. با این کار دانشجوها هم درس می خوانند و هم فعالیت اقتصادی و اشتغالزایی هم دارند.
ستاری با اشاره به این موضوع که ظرفیت های استان خوزستان بالاتر از وضعیت فعلی آن است گفت: با توجه به تلاش های بسیاری که انجام شده است باید شرایط بهتری بر حوزه فناوری این استان حاکم شود از این رو با همدلی بیشتر می توان آینده استان و دانشگاه های آن را بهتر دید.

پروژه های علوم پایه هم باید مشتری داشته باشد
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تعریف یک پروِژه توسط استاد در یک اتاق ظرف دو ساعت و درگیری دانشجویان برای مدت طولانی یک افتخار و پِژوهش برای کشور به شمار نمی آيد، افزود: دانشگاه ها باید در جهتی حرکت کنند که هر پروژه ای که تعریف می شود مشتری داشته باشد حتی اگر یک پروژه در حوزه مرز دانش و علوم پایه باشد.
ستاری درباره بحث تجاری سازی در پارک های علم و فناوری اظهار کرد: با توجه به اینکه این پارک ها در بحث تجاری سازی فعال است اما باید تمام تلاش خود را بکنند تا استادان دانشگاه ها نیز با کمک آنها شرکت دانش بنیان راه اندازی کنند و کار تجاری سازی را آغاز کنند.
وی یادآور شد: در حال حاضر برنامه ما این است هر استادی که شرکت دانش بنیان تاسیس کند و محصول خود را به فروش رساند ما درصدی از محل فروش آن را به دانشگاه اختصاص می دهیم و این جایزه به آن منظور است که مبالغ ارائه شده در زیرساخت و امورپژوهشی دانشگاه ها و برای رفع معضلات آنها صرف شود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه استاندار باید برای حل مشکلات استان خوزستان در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، پزشکی و فرهنگی بتواند به دانشگاه های این استان تکیه کند، ادامه داد: تکیه مسوولان استانی باید بر ظرفیت های درونی استان باشد و معاونت علمی وفناوری نیز در این راستا از هیچ گونه کمکی دریغ نخواهد کرد.

جایزه صادراتی برای استانداری ها
دکتر ستاری همچنین اظهار کرد: در حال حاضر در صورتی که به جای خرید از خارج از کشور؛ خرید از تولیدات داخلی انجام شود ما، بین یک تا سه درصد ارزش خرید از محصولات ساخت شرکت های استان را به عنوان نمونه ای از جایزه صادرات در اختیار استاندار قرار دهیم.
وی همچنین بیان کرد: استفاده از ظرفیت های ذاتی استان از جمله کشاورزی و گیاهان دارویی و توسعه آنها به صنایع تبدیلی از اولویت های دیگر این استان است.
دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح امروز (شنبه) از طریق فرودگاه اهواز، وارد استان خوزستان شد و مورد استقبال استاندار، روسای دانشگاه های استان و مسوولان محلی این استان قرار گرفت.
وی در این سفر علاوه بر بازدید از پارک علم و فناوری خوزستان، به دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه علوم پزشکی این شهر خواهد رفت و با اساتید، نخبگان، دانشجویان و صاحبان شرکت های فناور دانش بنیان به گفت وگو و تبادل نظر خواهد پرداخت.
در برنامه بعدازظهر سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به خوزستان نیز، بازدید از دانشگاه صنعت نفت و گفت و گو با هیئت علمی و دانشجویان این دانشگاه گنجانده شده است. حضور در کارگروه پژوهش و فناوری استان خوزستان برنامه بعدی ستاری در این سفر خواهد بود.
پایان بخش برنامه های پیش بینی شده رییس بنیاد ملی نخبگان در سفر به استان خوزستان، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان خوزستان است.
براساس این گزارش، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سال جاری به منظور بازدید از مراکز علمی و تحقیقاتی و گفت وگو با اساتید، نخبگان و فناوران به استان های یزد، خراسان رضوی، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، سمنان، کرمانشاه، همدان، البرز و مرکزی سفر کرده است.

 

 

تاریخ انتشار : 1393/09/01
کد : 72098
تعداد بازدید: 398