نهادینه‌شدن فرهنگ ایده‌پردازی در دانشگاه یک ضرورت است

اخوان‌؛ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نقش موثر استارتاپ‌ها در عملیاتی‌شدن ایده‌‌های نوآورانه، گفت: گرچه ایده‌ ناب، مزیتی بی‌‌نظیر است اما با ایده‌های کوچک نیز می‌توان ثروت‌آفرینی کرد.

اخوان‌؛ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نقش موثر استارتاپ‌ها در عملیاتی‌شدن ایده‌‌های نوآورانه، گفت: گرچه ایده‌ ناب، مزیتی بی‌‌نظیر است اما با ایده‌های کوچک نیز می‌توان ثروت‌آفرینی کرد.

آزاده اخوان‌علاف؛ دانشجوی دکتری مهندسی هسته‌ای در گفت‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تسهیلات اعطایی بنیاد، راتبه مالی را یکی از امکان‌های مناسب آیین‌‎نامه‌های جدید برشمرد.

وی افزود: راتبه مالی نقش مهمی در کاهش دغدغه مالی دانشجویان و در نهایت تمرکز بیشتر آنان روی مباحث تحصیلی دارد. با این حال در مقاطع تحصیلی بالاتر خاصه در دروه دکتری سوق این راتبه‌ها به سمت تسهیلاتِ توان‌افزایی یک ضرورت است. در این مقاطع عموماً فرد در شُرُف ورود به بازارکار است به همین دلیل بیشتر نیازمند مهارت است. 

دانشجوی دکتری مهندسی هسته‌ای خاطرنشان کرد: شیب رشد علمی در دوره دکتری تند است و فرد برای استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات برای گسترش پژوهش نیازمند حضور مداوم در دانشگاه است. از سوی دیگر دانشجوی دکتری باید نیم‌نگاهی نیز به عملیاتی‌کردن دستاوردهای پژوهشی خود داشته باشد.

دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به لزوم حرکت دانشجویان به سمت ایده‌های کاربردی، تصریح کرد: گرچه ایده ناب و بکر مزیتی بی‌نظیر است اما برای ثروت‌آفرینی نیاز به ایده‌های بزرگ نیست. می‌توان از ایده کوچک به شرط در نظر گرفتن همه جوانب، به درآمد مالی خوبی در دوره دانشجویی رسید. در این بین دانشجو نباید از موقعیتی مانند استارتاپ‌ها غفلت کند.

اخوان‌علاف اظهار داشت: یکی از میان‌بُرها برای نهادینه‌شدن ایده‌پردازی در دانشگاه، الگوسازی است. شناسایی و معرفی افراد موفق در این حوزه که توانسته‌اند با ایده‌پردازی صحیح به اشتغال پایدار و درآمد مکفی برسند یکی از بهترین راه‌های فرهنگ‌سازی در این حوزه است.

اخوان‌علاف تصریح کرد: به وجود آمدن فضای ایده‌پردازی و عملیاتی‌شدن ایده‌ها و در نهایت حصول درآمد از این راه، در جلوگیری از مهاجرت مستعدان‌برتر نیز نقش بسزایی دارد. اگر فرد شرایط لازم برای پیاده‌کردن ایده خود را در کشور فراهم ببیند، نسبت به مهاجرت انگیزه نخواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گرچه امکان کارآفرینی و یا راه‌اندازی و موفقیت شرکت‌های تولیدی در برخی رشته‌ها بسیار اندک است اما در شرایط موجود به دلیل ظرفیت بسیار پایین دانشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی در جذب هیأت‌علمی، حرکت به سمت ایجاد شرکت دانش‌بنیان یک ضرورت است.

 

تاریخ انتشار : 1395/01/18
کد : 72085
تعداد بازدید: 329