تجاری‌سازی دستاوردهای بخش مرز دانش باید توسط بخش خصوصی انجام شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: کار تجاری سازی در اقتصاد دانش بنیان با پول دولتی انجام پذیر نیست بلکه باید با حمایت از توسعه در بخش مرز دانش، تجاری سازی دستاوردهای آن را به بخش خصوصی واگذار کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: کار تجاری سازی در اقتصاد دانش بنیان با پول دولتی انجام پذیر نیست بلکه باید با حمایت از توسعه در بخش مرز دانش، تجاری سازی دستاوردهای آن را به بخش خصوصی واگذار کرد.
به گزارش به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان در افتتاحیه دومین نمایشگاه دستاوردهای مرکز ملی علوم و فنون لیرز ایران، با اشاره به اینکه توسعه بسیار خوبی در حوزه دانش لیزر داشته ایم گفت: باید توجه کنیم در حال حاضر با مرحله تجاری سازی دانش این حوزه فاصله داریم. از سال گذشته تعداد شرکت های بخش خصوصی لیزر کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است و تجهیزات مورد نیاز کشور غالبا توسط این شرکت ها تولید می شود.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه در رویکردمان نسبت به بخش مرز دانش و مقوله تجاری سازی باید تفاوت های قایل شویم افزود: هر قدر در بخش مرز دانش قوی باشیم و موفق عمل کنیم اما تا در تولید محصولات و تجاری سازی دستاوردهای این بخش موفق نباشیم، به توانمندی فناوری دست نخواهیم یافت.
رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در ادامه ابراز کرد: ما مرز دانش را به خوبی در حوزه لیرز توسعه بخشیده ایم و وظیفه دولت نیز سرمایه گذاری در بخش مرز دانش بوده است. چرا که دولت می باید برای اقتدار ملی کشور هزینه کند اما تجاری سازی در اقتصاد دانش بنیان با پول دولت امکان پذیر نیست زیرا تجاری سازی ساز و کار بازار و مکانیزم مختص خود را می طلبد.
وی توصیه کرد افراد فعال در بخش مرز دانش با ایجاد شرکت های دانش بنیان یا از طریق فروش فناوری دانش را به تجاری سازی تبدیل کنند و ادامه داد: بخشی از درآمد دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و مرز دانشی باید از راه فروش فناوری تامین شود و توصیه ما به بخش های دولتی این است که این درآمد را از طریق فروش فناوری به بخش خصوصی تامین کنند.
ستاری دانشگاه نفتی را دانشگاهی دانست که به پول نفت و دولت وابسته است و گفت: دستگاه ها و سازمان های ما زمانی که نفتی می شوند بالغ بر 80 درصد از بودجه جاری خود را صرف هزینه و دستمزد می کنند. اقتصاد نفتی به ما حکم کرده است اشتغال را از محل منابع نفتی محقق کنیم. بنابراین از این طریق نمی توانیم برنامه تجاری سازی را پیش ببریم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه فناوری لیرزی کشور ما جزو برترین فناوری های دنیا است بر تجاری سازی این فناوری تاکید کرد و افزود: تا زمانی که فناوری و دانش این حوزه به مرحله تجاری سازی نرسد مردم حلاوت تلاش و زحمات در مرزهای دانش این حوزه را نخواهند چشید.
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان تاکید کرد: این فناوری زمانی که به بلوغ می رسد باید به بخش خصوصی واگذار شود. هم اکنون فناوری لیرزی کشور به این بلوغ و تکامل رسیده است. بزرگ ترین اشتباه کشور طی سال های گذشته این بوده است که پول دولت را در حوزه تجاری سازی هزینه کرده است. در صورتی که اگر می خواهیم به توسعه دست یابیم باید فناوری و تجاری سازی آن به بخش خصوصی واگذار شود.
براساس این گزارش، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در افتتاحیه دومین نمایشگاه دستاوردهای مرکز ملی علوم و فنون لیرز ایران، به همراه حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی، دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر بهزاد سلطانی رییس صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی و دکتر محمود قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از بخش های مختلف آن بازدید کرد.
دومین نمایشگاه مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران صبح امروز پنجشنبه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد. در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران از جمله لیزرهای راهبردی برلی اولین بار در منطقه رونمایی شده است. همچنین بیش از ٤٠ نوع لیزر در این نمایشگاه در ٢٨ غرفه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است. ١٢ کارگاه آموزشی تخصصی همزمان در محل نمایشگاه برای علاقه مندان برگزار می شود.
این نمایشگاه تا ٢٨ دی ماه برپا است.
پایان پیام/24

تاریخ انتشار : 1393/10/25
کد : 72084
تعداد بازدید: 411