ارائه تسهیلات هدفمند به مستعدان برتر برای ادامه تحصیل اقدامی شایسته تقدیر است

خویی گفت: ارائه تسهیلات برای برقراری و گسترش ارتباط نخبگان علمی کشور با مراکز بین‌المللی نه‌تنها یک ضرورت است بلکه در جهت ارتقاء جایگاه علمی کشور در جهان و به دنبال آن رشد و شکوفایی صنعتی کشور نقش بسزایی دارد.

خویی گفت: ارائه تسهیلات برای برقراری و گسترش ارتباط نخبگان علمی کشور با مراکز بین‌المللی نه‌تنها یک ضرورت است بلکه در جهت ارتقاء جایگاه علمی کشور در جهان و به دنبال آن رشد و شکوفایی صنعتی کشور نقش بسزایی دارد.

امیررضا خویی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی‌شریف در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش مهم اجتماع نخبگانی در پیشرفت کشور، گفت: مهمترین عامل برای پیشرفت و توسعه کشور، تعیین جایگاه نخبگان در سطوح مختلف تصمیم‌گیری کشور است.

وی افزود: در این صورت می‌توان براساس تخصص و مهارت این افراد، قابلیت تفکر و نظارت را نه‌تنها برای پیشرفت جامعه بلکه به‌عنوان الگویی برای آموزش به جامعه مطرح کرد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی ادامه داد: در حقیقت نخبگان کشور از عوامل و انگیزه‌های توسعه کشور محسوب می‌شوند که با توجه به بهره‌مندی از قدرت تفکر و تصمیم‌سازی بهتر نسبت به سایر افراد در مسائل مختلف از جمله شناخت جامعه، شناخت امکانات و حتی شناخت فرهنگ ملی، قادر به مدیریت تحول و توسعه کشور هستند.

خویی با بیان اینکه بهره‌مندی از نخبگان در توسعه کشور در حوزه های علمی ضروری است، اظهار داشت: با توجه به شناسایی نخبگان علمی توسط بنیاد ملی نخبگان در سال‌های اخیر، به‎کارگیری این افراد که دارای تخصص‌های علمی بسیار بالا هستند باید بیش از گذشته مورد نظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: اجرای الگوی توسعه برمبنای نیازهای ملی و استفاده از ظرفیت نخبگان و سرآمدان بومی بر پایه تجربه بین‌المللی سایر کشورها، یکی از اصول پیشرفت و توسعه است. نخبگان ازجمله افراد با پتانسیل بسیار بالا هستند که هم انگیزه‌های ملی و کلان دارند و هم به سلاح دانش، تخصص و تجربه مجهز هستند. از سوی دیگر اطلاعات بسیار خوبی از فضای رشته تخصصی خود در عرصه‌های بین‌المللی دارند. بنابراین افرادی شاخص و صاحب‌نظر در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها هستند.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی‌شریف در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد و گسترش ارتباط دوجانبه بین دانشگاه و صنعت، تصریح کرد: ارتباط با صنعت از جمله مهمترين عوامل در توسعه كارآفريني، افزايش نوآوري، توسعه مرزهای دانش و ارتقاء سطح فناوري است اما متأسفانه علی‌رغم تاکیدهای مکرری که در این زمینه صورت گرفته است تاکنون این ارتباط بصورت پایه‌ای و نظام‌‌مند نهادینه نشده و ایجاد امکان بستر لازم برای حضور نخبگان علمی در پروژه‌های صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی در ادامه گسترش دیپلماسی‌علمی را راهی برای رشد و پیشرفت علمی کشور برشمرد و گفت: اگر ارتباط صنعت و دانشگاه به‌عنوان یکی از ملزومات ملی در پیشرفت و توسعه کشور قلمداد شود، دیپلماسی علمی از جمله ملزومات بین‌المللی در پیشرفت و توسعه کشور است. ارتباط علمی با نخبگانی که در عرصه‌های بین‌المللی چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند زمینه‌ساز ارتقاء جایگاه علمی کشور در جهان خواهد بود.

خویی تاسیس مراکز علمی- تحقیقاتی توسط نخبگان را تسهیلگر دیپلماسی‌علمی دانست و اضافه کرد: ارائه تسهیلات برای برقراری و گسترش ارتباط نخبگان علمی کشور با مراکز بین‌المللی نه‌تنها یک ضرورت است بلکه در جهت ارتقاء جایگاه علمی کشور در جهان و به دنبال آن رشد و شکوفایی صنعتی کشور نقش بسزایی دارد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی‌شریف با اشاره به کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها، تمرکز بر افزایش کمّی را یکی از عوامل افت تحصیلی دانشجویان عنوان کرد و گفت: در سال‌های اخیر رشد و گسترش بي‌رويه آموزش‌عالي باعث شد شاخص‌هاي کيفيت در بسیاری از رشته‌ها و دانشگاه‌های کشور با افتی محسوس روبرو شود که متأسفانه مقاطع تحصيلات‌تکميلي را نیز در برگرفت.

وی افزود: رشد بي‌رويه دوره‌هاي تحصيلات‌تکميلي در دانشگاه‌هایی که استانداردهای لازم را ندارند و حتي ابتدایی‌ترين شرايط و زيرساخت‌هاي لازم را براي راه‌اندازي در اين دوره‌ها نداشتند، سبب شد دانشجويانی با پتانسیل علمی بسيار پائین به مقاطع تحصيلات‌تکميلي وارد شده و در نتیجه کیفیت آموزشی تحت‌تاثیر قرار بگیرد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: این روند در آینده نیز مشکل‌ساز خواهد بود به همین دلیل باید محدودیت‌های کارشناسی‌شده‌ای برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری اعمال شود و تنها دانشگاه‌هایی اقدام به این مهم کنند که پتانسیل و قابلیت لازم را دارند. از سوی دیگر افرادی که تحت عنوان نخبه از آنان یاد می‌شود غالباً توان و ظرفیت بالایی دارند، بنابراین قابلیت‌های افراد باید در پذیرش دانشجو لحاظ شود.

وی در پایان یادآور شد: در سال‌های اخیر بنیاد ملی نخبگان با شناسایی دانشجویان مستعدبرتر و ارائه تسهیلات هدفمند به آنان برای ادامه تحصیل اقدام شایسته و درخور تقدیری برای ارتقاء کیفیت آموزشی خاصه در دوره دکتری انجام داده است اما رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند استمرار حمایت‌ها و اقدامات بنیاد ملی نخبگان است.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/03
کد : 72075
تعداد بازدید: 443