جشنواره منطقه اي اختراعات خلیج فارس آغاز به كار كرد

جشنواره منطقه اي اختراعات خلیج فارس به ميزباني بنياد نخبگان استان بوشهر با حضور بیش از 160 نفر از مخترعان و نوآوران استان های بوشهر، خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان،‌ نمایشگاه عرضه محصولات مخترعان جشنواره خلیج فارس با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، روسای بنیادهای نخبگان استانی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری بوشهر، فرماندار بوشهر، روسای پارک های علم و فن آوری منطقه، روسای دانشگاه ها و پارک علم و فن آوری و جمعی از مسئولان و مخترعان حاضر در جشنواره درمحل سالن نمایشگاه های بین المللی بوشهر افتتاح شد.
این نمایشگاه در160 غرفه برپا شده است و نخبگان پنج استان های بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان، تهران، آذربایجان شرقی، البرز، مازندران و اصفهان محصولات خود را به نمایش گذاشته اند.
این اختراعات درحوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مواد و متالوژی، برق، الکترونیک و کنترل، کامپیوتر و it، عمران کشاورزی، مواد غذایی و حوزه پزشکی به نمایش گذاشته شده است.
در این نمایشگاه 39 اختراع برقی، 25 اختراع شیمی، 21 اختراع مکانیکی، 11 اختراع نفت، گاز و پتروشیمی، 23 اختراع کشاورزی، 18 اختراع، پزشکی، پنج اختراع مواد، هفت اختراع عمران، سه اختراع صنایع غذایی و دو اختراع بیوتکنولوژی ارائه شده است.
هیئت داوران در این جشنواره متشکل از یک تیم از بنیاد ملی نخبگان و یک تیم از اساتید متخصص استان های بوشهر، فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد هستند.

استکبار با آپارتاید علمی به دنبال مدیریت دانش در جهان است

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، در مراسم افتتاحیه جشنواره منطقه ای نوآوری و شکوفایی گفت گفت: استکبار امروز در قالب تهاجم نرم که بخش عظیمی از آن را آپارتاید علمی تشکیل می دهد، به دنبال مدیریت فناوری و دانش در جهان است.

وی افزود: اصحاب قدرت در جامعه ی کنونی به ارزش علم، فن آوری و تولیدات دانش بنیان علوم پایه انسانی اشراف دارند.

وی تصریح کرد: در آغاز این جوامع به علوم و معارف انسانی و سپس با گذشت زمان به ارزش و قدرت و تاثیرگذاری علوم تجربی به ویژه عل.م کاربردی و تبدیل محصول به قدرت و ثروت پی برده اند.

آیت الله صفایی بوشهری بیان  كرد: تهاجم نرم یک مقوله ی بسیار پیچیده ای است که بخش عظیمی از آن تهاجم علمی است.

وی گفت: جهان سلطه با هدف مدیریت علم، فن آوری و دانش به سلطه ی علم و دانش می پردازد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر تصریح کرد: جهان سلطه به دنبال نخبگان و مولدان علم و تئوریسین های گذاره ای هستند و بوده اند.

وی با اشاره به اینکه تهاجم علمی باعث رشد IT و تسهیل در شناسایی و مرتبه ی علمی و تحقیقاتی شده است، خاطر نشان کرد: جهان سلطه در پروژه ی بسیار دقیق  با استراتژی علمی نخبگان در جهان به شناسایی پژوهشگران و ارزیابی این بزرگان پرداخته است و با این کار که با سرکردگی امریکا طراحی شده است تمام جهان هم اکنون در جغرافیای تهاجم به سر می برند.

آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه هدف از مصادره علم، اسارت علم و انحصار آن است، عنوان کرد: این اقدام فقط به منظور دستیابی به قدرت و ثروت است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر بیان كرد: برای انحصار علم جهان سلطه با خرید، تطمیع، تحریم گذاره های علمی که در اروپا و جاهای دیگر تولید می شود سعی در سلطه ی علم و دانش دارند.

وی افزود: جهان سلطه دانش استراتژیک را از آن خود می داند و دانش عام را در اختیار مردم قرار می دهد  چون تولید علم فقط در انحصار دانش استراتزیک است.

وی بیان کرد: جهان سلطه با احداث نیروگاه هسته ای و یا فن آوری های نانو مخالف نیست بلکه با دستیابی به دانش و تکنولوژی آن مخالف است.

وی با اشاره به تولید هزار مگاواتی نیروگاه اتمی بوشهر گفت: نیروگاه های زیادی  در استان بوشهر هستند که میزان انرژی آن ها بیشتر از نیروگاه است اما چون بحث تولید و استفاده از علم است با آن مخالف هستند.

امام جمعه بوشهر خاطر نشان ساخت: جهان سلطه به دنبال اینست که کشورهای اسلامی دچار چالش های زیادی در زمینه علم و فن آوری، ایستایی و تقف اشته باشند و وابستگی علمی پیدا کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر خاطر نشان کرد: بنیاد نخبگان برای حمایت از فرهیختگان علم و دانش و فن آوری و حمایت از استقلال، آزادی جمهوری اسلامی به وجود آمده است.

وي در پايان اظهار امیدواری كرد كه ایران به سمتی حركت كند که به جایگاه واقعی علمی خود درهمه ی عرصه ها دست یابد.

تجاری سازی اختراعات از اهداف برگزاری جشنواره های منطقه ای است

مشاور معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان گفت: تجاری سازی و اقتصادی کردن اختراعات از مهم ترین اهداف برگزاری جشنواره های منطقه ای نوآوری و شکوفایی اختراعات در کشور است.

دكتر قارونی مشاور معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در آئین گشایش جشنواره منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی اختراعات خلیج فارس در بوشهر، هدف از تأسیس بنیاد نخبگان را برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان دانست و گفت: جذب، حفظ و بکارگیری و پشتیبانی از نخبگان در راستای ارتقا تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه براساس سند چشم‌انداز کشور در افق 1404 است.

وی با اشاره به برنامه بنیاد ملی نخبگان افزود: بنیاد ملی نخبگان بر اساس طرح جامعه فرهنگی، برنامه‌های متنوعی را در راستای تعامل نخبگان با یکدیگر برنامه‌ریزی کرده است.

دكتر قارونی با بیان اینکه جمعیت بنیادملی نخبگان به 13 هزار و 25 نفر رسیده است،گفت: حدود 90 درصد افراد تحت پوشش شامل برگزیدگان کنکورهای سراسری، المپیادهای علمی، مخترعان، برگزیدگان جشنواره های علمی معتبر  هستند.

دكتر قارونی تجاری سازی اختراعات را یکی از برنامه‌های مهم بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: این اختراعات باید بگونه‌ای هدایت شود تا در بازارهای تجاری بتواند نقش آفرینی کند.

وی با اشاره به این که اختراعات جوانان باید به مرحله تجاری سازی برسد،  بیان کرد: یکی از ضعف های اختراعات جوانان ما این است که بیشتر اختراعات در سطح سه قرار دارند و کمتر در سطح و جایگاه یک و دو هستند.

وی افزود: بیش از 2 هزار و 177 اختراع موفق به دريافت تاييديه  سطح 3 بنياد ملي نخبگان شده اند و سهم مخترعین در تجاری سازی از 35 درصد به 45 درصد افزایش یافته است.

اختراعات نخبگان باید تجاری سازی شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر گفت: مخترعین در اختراع خود با مشکل به بازار تجاری روبه‌رو هستند که باید حلقه مفقوده اختراعات برای اتصال به بازار تجاری باید پیدا شود.

محمد حسن پرآور در آیین گشایش جشنواره منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی اختراعات خلیج فارس در بوشهر با اشاره به اینکه در جامعه ایران اسلامی هر روز شاهد افزایش نخبگان ومخترعین هستیم، اظهار کرد: در دو دهه گذشته شاهد جهش خوبی در عرصه تحقیقاتی و پژوهشی در کشور هستیم و نخبگان و دانشمندان به موفقیت‌ها و تولیدات جدیدی دست یافته‌اند.

وی با بیان اینکه دانشجویان و جوانان خلاق  توانسته‌اند مراحل سخت علوم در بخش‌های فنآوری، هوافضا ونانو طی کنند، گفت: هدف گذاری خوبی در تولید علم ، اختراعات وابتکارات درکشور شده است ولی تا رسیدن به جایگاه ایده‌ال و استقلال واقعی فاصله زیادی داریم.

معاون استاندار بوشهر بر تجاری سازی اختراعات و محصولات دانشمندان و نخبگان تاکید کرد وگفت: مخترعان در اختراع خود با مشکل به بازار تجاری روبه‌رو هستند که باید حلقه مفقوده اختراعات برای اتصال به بازار تجاری باید پیدا شود.

پرآور با بیان اینکه اختراعات دانشمندان و نخبگان باید در دید عموم قرار بگیرد، تصریح کرد:  ما باید اختراعات نخبگان و دانشمندان را در معرض دید عموم قرار دهیم تا آحاد جامعه بیشتر از توانمندی جوانان مطلع شوند.

وی این مهم را تحقق مسیر شهدا دانست و خاطرنشان کرد:  شهدا برای ما عظمت، عزت و افتخار به ارمغان آوردند و ما باید با ادامه راه آنان کشور را از وابستگی علمی رهای بخشیم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر مراکز آموزش علمی را محیطی مناسب برای ارائه و شکوفا ساختن خلاقیت‌های جوانان دانست و تصریح کرد:دانشگاه ها باید شرائط و امکانات لازم برای بروز خلاقیت‌های دانشجویان فراهم کنند.

پرآوربر پویاترشدن دانشگاهها در عرصه ابتکار و اختراع تاکید کرد و افزود: نخبگان باید فعال‌تر از گذشته و دستآوردهای بیشتری داشته باشند تا به مرجعیت علمی واقعی در عرصه‌های مختلف علوم دست یابیم.

تاریخ انتشار : 1392/09/26
کد : 72073
تعداد بازدید: 482