دانشگاه نباید جزیره‌ای عمل کند

بزرگمهر گفت: پتانسیل بالقوه‌ای در دانشگاه در حوزه فعالیت‌های عملیاتی وجود دارد، اما متاسفانه کمتر گرایش به سمت تولید دیده می‌شود، در واقع دانشگاه به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند و توجه‌ای به نیازها، چالش‌ها و مسائل جامعه خود ندارد.

شهریار بزرگمهر؛ عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه نیرو و محقق رشته مهندسی مکانیک در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، آمایش سرزمین را اولین گام برنامه‌ریزی کلان عنوان کرد و گفت: شناخت صحیح و درست از همه داشته‌ها اعم از منابع طبیعی، معادن زیرزمینی، آب، منابع تجدیدپذیر و از همه مهمتر پتانسیل نیروی انسانی ضرورت برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کلان است.

وی افزود: می‌توان با شناخت صحیح از موجودی کشور و بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی، برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسانه انجام داد تا در کمترین زمان، بیشترین بهره‌وری حاصل شود.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: برنامه‌ریزی برای چگونگی حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه‌های نسل‌سوم بدون تعیین هدف مشخص امکان‌پذیر نیست. باید دورنما به درستی تعیین شود. اینکه قرار است کشور به چه نقطه‌ای برسد و برای رسیدن به مطلوب به چه تعداد نیروی انسانی با چه گرایش‌ها و شاخه‌هایی نیاز است می‌تواند پایه‌ برنامه‌ریزی کلان آموزشی باشد. به دلیل فقدان چنین نگاهی است که امروزه تعداد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان PhD  در رشته‌های فنی-مهندسی بیش از علوم‌انسانی است.

بزرگمهر در ادامه فرهنگ‌سازی در حوزه نخبگانی را امری ضروری توصیف کرد و اظهار داشت: فرهنگ‌سازی نباید از جامعه شروع شود. مدیر و مسؤل باید در وهله اول خود به فرهنگ نخبه‌گماری معتقد باشد و سپس در گام تلاش کند این فرهنگ در جامه نهادینه شود. بسیاری از چالش‌های موجود در اجتماعات علمی خاصه نخبگانی به دلیل عدم‌اعتقاد عملی مدیران به نخبه‌گماری به وجود می‌آید.

محقق رشته مهندسی مکانیک با اشاره به مقاله‌محور شدن دانشگاهیان، تصریح کرد: اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند صرف نظر از کاربردی‌بودن و یا نبودن، روی مسائل روز دنیای علم پژوهش و تحقیق کنند، مقاله ISI چاپ کنند و ارتقاء یابند. به همین دلیل کمتر به سمت شرکت‌داری و یا تولید محصول حرکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به لحاظ آموزشی و تئوری در سطح بالایی قرار دارند؛ علاوه بر آن پتانسیل بالقوه‌ای نیز در فعالیت‌های عملیاتی دارند اما متاسفانه به سمت تولید گرایش ندارند. در واقع دانشگاه به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند و توجه‌ای به نیازها، چالش‌ها و مسائل جامعه خود ندارد.

بزرگمهر با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند پل ارتباطی بین دانشگاه و جامعه باشند، گفت: دانشگاه نه می‌تواند و نه وظیفه دارد که محصول تولید کند. از طرف دیگر صنعت در پژوهش هزینه نمی‌کند. در این بین شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند پل ارتباطی باشند و دانش تولید شده در دانشگاه را به سمت محصول مورد نظر بازار سوق دهند. البته نباید از بخش بازار غافل شد. فضای رقابت و کسب‌وکار زبان خاص خود را دارد و شرکتی موفق است که ادبیات این زبان را بهتر بداند. شناخت بازار و طراحی محصول بر اساس نیازهای بازار نکته مهمی است که غفلت از آن آسیب‌های زیادی را وارد می‎کند.

عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه نیرو اضافه کرد: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باید جدی گرفته شود و حتی در صورت لزوم این شرکت‌ها بتوانند از سوپسیت‌های دولتی برخوردار شوند. در اقتصادهای بزرگ دنیا نیز همین رویه وجود دارد. کشاورزان امریکایی هنوز بابت کشت گندم از دولت یارانه دریافت می‌کنند چون گندم برای آن کشور محصوی استراتژیک است و یا در چین، نزدیک 70% محصولات توسط دولت خریداری می‌شود.

وی در پایان گفت: اقتصاد کشور باید بر پایه تولید و انرژی‌های تجدیدپذیر استوار باشد و نه واردات و انرژی‌های فسیلی. بسیاری از چالش‌های موجود در کشور از دولتی بودن اقتصاد نشأت‌‎ می‌گیرد. 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/11/12
کد : 72059
تعداد بازدید: 355