حمایت و ارزیابی اختراع باید بر معیار میزان اثرگذاری استوار باشد نه ادعای مخترع

مخترع برگزیده جشنواره رویش با اشاره به اینکه علم و تجربه نمی‌توانند به تنهایی ضامن موفقیت مخترع شوند، گفت: اختراع تنها در صورتی ارزشمند است که در خدمت جامعه باشد.

مخترع برگزیده جشنواره رویش با اشاره به اینکه علم و تجربه نمی‌توانند به تنهایی ضامن موفقیت مخترع شوند، گفت: اختراع تنها در صورتی ارزشمند است که در خدمت جامعه باشد.

محمدرضا معصوم‌زاده؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش عرصه اختراعات در پیشرفت کشور، گفت: ارزآوری، اشتغال‌‎زایی و حصول ثروت از علم از دستاوردهای مهم اختراع خوب است.

وی افزود: یکی از راه‌های رونق عرصه اختراعات، کنترل واردات است. می‌توان با بها دادن به نیروی‌انسانی و بومی در بسیاری موارد کشور را از واردات کالاهای بی‌کیفیت خارجی به بازار داخلی بی نیاز کرد.

معصوم‌زاده ادامه داد: از سویی گسترش و توسعه حوزه اختراعات کاربردی نیازمند حمایت جدی همه نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط است و از سوی دیگر حمایت‌ها باید در سازوکار مشخص و از اختراعاتی با معیارهای معین صورت گیرد. به عبارت دیگر باید مسیر به گونه‌ای ترسیم شود که تنها اخترعات کاربردی که می‌توانند دردی از جامعه مداوا کنند یا کشور را از واردات کالایی بی‌نیاز کنند، وارد گردونه حمایتی شوند. این روند هم انگیزه افراد را برای اختراع کاربردی افزایش می‌دهد و هم در هدررفت زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

مخترع برگزیده جشنواره رویش تصریح کرد: حمایت و ارزیابی باید بر معیار میزان اثرگذاری استوار باشد و نه صرفاً ادعای مخترع. عرصه اختراعات عرصه عمل است و فرد باید توانایی خود را در میدان عمل نشان دهد.

وی در پایان گفت: نزدیک 30 است که با مدرک دیپلم در عرصه صنعت فعالیت می‌کنم و اخترعات بسیاری نیز به ثبت رسانده‌ام که بخش قابل توجهی از آنها به تولید و محصول تجاری تبدیل شدند. پس از گذشت این همه سال بخوبی دریافتم که نه علم و نه تجربه به تنهایی نمی‌توانند فرد را به موفقیت برسانند بلکه باید این دو را در کنار یکدیگر قرار داد.

تاریخ انتشار : 1395/04/05
کد : 72056
تعداد بازدید: 390