هفتمين جشنواره منطقه اي اختراعات كوير پايان يافت

مراسم اختتاميه هفتمین جشنواره منطقه ای اختراعات کویر با حضور دکتر منتظر معاون پژوهش و برنامه ريزي بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان،دكتر غلامعلي منتظر در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره منطقه ای اختراعات کویر اظهار امیدواري كرد كه این جشنواره آغاز یک راهی باشد برای همه نوآوران این مرز و بوم به ویژه این چند استانی که در این جشنواره شرکت کرده اند و انشااله راهی به سوی تعالی فناوری باشد و در نهايت یک محیط نوآورانه در کشور به وجود بیاورد.

وي با تاكيد براينكه بحث اصلی کشور حرکت و توسعه دانش مدار است،اظهاركرد: چنانچه قرار است ايران توسعه پیدا بکند حتما مسیر آن از دالان علم و فناوری می گذرد و در اين راستا تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامي بر علم و فناوری بی دلیل نیست و گمان می رود در این عرصه نیروی اصلی حرکت و توان اصلی کشور نیرو های جوان، خلاق، دانش ورز ، دانشگر و نوآور و مبتکر است که در این عرصه تسهیل کننده حرکت هستند.

دكتر منتظر ادامه داد: همچنين اگر قرار بود در دهه هاي گذشته پاسداران و بسیجیان در جبهه های جنگ از کشور دفاع کنند؛ این وظیفه در این دهه بر دوش نیروی مبتکر، دانشمند و دانشگرجمهوری اسلامی است. به همین دلیل نوع نگاه ما به این افراد به عنوان پیشقراول حرکت جمهوری اسلامی است.

معاون پژوهش و برنامه ريزي بنياد ملي نخبگان تصريح كرد: چنانچه قرار است کشور به سمت تعالی و پیشرفت حرکت کند باید تمامي بخش هاي كشور متوازن و در یک امتداد و با یک سرعت حرکت کنند. البته قطعا موتور محرك آن، نخبگان هستند. از سوي ديگر بنا به فرمایش مقام معظم رهبري بایستی تدبیر امور کشور در دست نخبگان قرار بگیرد.

وي در ادامه تاكيد كرد:‌ نگاه بلند نخبگان کشور، بايد افق های دست نایافتنی را نشان بدهد که یک حرکت و انگیزه مضاعف را برای حرکت به آن سمت پیش ببرد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد مسیر را برای  ایفای نقش نخبگان در عرصه هاي ملی هموار كند.

دكتر منتظر افزود: در اين راستا نخبگان حق دارند مورد توجه بیشتر قرار بگیرند و از طرف دیگر وظیفه دارند که کشور را هم کمک كنند تا رو به جلو حركت كند و اگر این دو قضیه توامان باشد کشور در مسیر پیشرفت قرار می گیرد.

وي با اشاره به رويكرد هاي دوره جديد مديريت بنياد ملي نخبگان گفت:  دراين دوره بايد علاوه بر شناسایی افراد و نیروهای برجسته و کارآمد، نیروهایی بايد شناسایی شوند که یگ گروه باشند و در واقع ما به دنبال شناسایی گروه ها و تیم های توانمند هستیم كه به آنها گروه های نخبگانی گفته مي شود. در واقع این گروه ها می توانند فعالیت هایی که برای کشور مهم است انجام دهند.

معاون پژوهش و برنامه ريزي بنياد ملي نخبگان خاطرنشان كرد: همچنين بايد به این سمت حركت كنيم که نیروهای توانمند و خلاق را شناسایی کنیم و نگاه این است که از مرکز بیرون بیایم و در درون  استان های مختلف به دنبال افرادی بگردیم که می توانند جایگاه ملی و بین المللی داشته باشند و در عین حال به صورت منطقه ای و در استان خود عمل کنند.

همچنین دکتر مصیب پهلوانی رئيس بنياد نخبگان استان سیستان و بلوچستان اظهاراميدواري كرد كه با برگزاری این قبیل جشنواره ها، شاهد حضور جوانان برومند استان سیستان و بلوچستان در عرصه های علم و فناوری کشور باشیم.

وي افزود:‌ در اين جشنواره بالغ بر 111 نفر شرکت كردند كه از اين تعداد 95 آقا و16 نفر خانم بودند و 30 درصد از افراد حاضر حائز شرایط سطح 3 اختراعات بنياد ملی نخبگان شدند.

گفتنی است، در پایان مراسم اختتامیه جشنواره منطقه ای نوآوری و شکوفایی کویر، 6 نفر به عنوان مخترعان برگزیده و به 5 نفر از افرادی که به انتخاب هیات داوران حائز سطح سه بنیاد نخبگان نشده اند ولی دارای امتیاز بالایی بودند، لوح تقدیر و تندیس جشنواره اعطا شد.

همچنین در این مراسم از روسای بنیاد های استانی یزد، کرمان و خراسان جنوبی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

 

تاریخ انتشار : 1392/12/24
کد : 72044
تعداد بازدید: 511