همکاری جدی با کشورهای پیشرو لازمه پیشرفت در حوزه علوم شناختی

از آنجا که پیشرفت در حوزه علوم شناختی نیاز به همکاری جدی با کشورهای پیشرو دارد بنابراین با رفع تحریم‌ها امکان تهیه تجهیزات و مهم‌تر از آن همکاری علمی با دنیا، خصوصا ایرانیان برجسته مقیم خارج از کشور، امکان‌پذیر خواهد شد.

رئیس گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: از آنجا که پیشرفت در حوزه علوم شناختی نیاز به همکاری جدی با کشورهای پیشرو دارد بنابراین با رفع تحریم‌ها امکان تهیه تجهیزات و مهم‌تر از آن همکاری علمی با دنیا، خصوصا ایرانیان برجسته مقیم خارج از کشور، امکان‌پذیر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مجید نیلی رئیس گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اجرای برجام و استفاده از ظرفیت‌های علمی سایر کشورها اظهار کرد: کشورهای مختلف، حتی چین؛ تحریم را بهانه عدم تعامل علمی با ایران قرار داده بودند و از آنجا که پیشرفت در این حوزه نیاز به همکاری جدی با کشورهای پیشرو دارد بنابراین با رفع تحریم‌ها امکان تهیه تجهیزات و مهم‌تر از آن همکاری علمی با دنیا، خصوصا ایرانیان برجسته مقیم خارج از کشور، امکان‌پذیر خواهد شد.

نیلی بیان کرد: با توجه به حساسیت حوزه علوم شناختی، در دوران تحریم امکان خرید مستقیم تجهیزات غیر پزشکی وجود نداشت بسیاری از این تجهیزات ساخت امریکا بوده و با قیمت بسیار بالاتر باید تهیه می‌شد.

وی دوران پساتحریم را فرصت مناسبی برای اجرای برخی پروژه‌های مهم دانست و گفت: همچنین هیچ گارانتی و یا سرویس خدمات پس از فروش برای این تجهیزات گران قیمت در ایران وجود نداشت و استفاده پژوهشی برخی از این تجهیزات نیازمند مجوزهای خاص شرکت سازنده است که در دوران تحریم امکان تهیه آن بسیار دشوار و در اکثر موارد غیر ممکن بود.

 

تاریخ انتشار : 1394/11/06
کد : 72041
تعداد بازدید: 324