رقابت در شرایط عدالت تحصیلی مهمترین ویژگی برنامۀ‌ملی شهاب است

شریف، شرایط عدالت تحصیلی را مهمترین ویژگی برنامۀ‌ملی شهاب دانست و گفت: در سال جاری شصت هزار دانش‌آموز استان فارس تحت پوشش این برنامه قرار خواهند داشت.

شریف، شرایط عدالت تحصیلی را مهمترین ویژگی برنامۀ‌ملی شهاب دانست و گفت: در سال جاری شصت هزار دانش‌آموز استان فارس تحت پوشش این برنامه قرار خواهند داشت.

حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان فارس در نشست خبری «تبیین جزئیات اجرای برنامۀ‌ملی شهاب»، گفت : مهمترین مسئله در هر نظام آموزشی و پرورشی، تربیت دانش‌آموزانی است که بتوانند مناسب با استعداد، رغبت، ارزش‌ها و شخصیت خود پاسخگوی پیشبرد نیازهای جامعه و اهداف عالیه کشور باشند.

وی افزود: امروزه پيشرفت و توسعه سازمان‌ها و مؤسسات در گرو ارتقا سطح دانش، مهارت، رفتار و بينش منابع‌انساني است. بر همين اساس آموزش و به‌سازی منابع‌انسانی، نوعی سرمایه‌گذاری مفید و یك عامل كلیدی در توسعه محسوب می‌شود كه اگر به درستی و شایستگی برنامه‌ریزی و اجرا شود، می‌تواند بازده قابل ملاحظه‌ای را داشته باشد.

شریف با بیان اینکه گام‌اول مسیر پیشرفت، شناسایی سرمایه‌های انسانی مستعد و سپس هدایت و پرورش آنان است، ادامه داد: تا پیش از تأسیس بنیاد ملی نخبگان، «شناسایی» منحصر به قالب رقابت مانند المپیادهای علمی و «هدایت و پرورش»  محدود به مراکز خاص مانند مدارس استعدادهای درخشان بود که منجر به محدودیت افراد تحت پوشش می‎شد اما هم‌­اکنون «شناسایی و هدایت استعدادهای برتر» (شهاب) مصوب هیئت‌امنای بنیاد ملی نخبگان مهم‎ترین طرح شناسایی مستعدان در عرصه آموزش عمومی است.

وی افزود: شیوه‌نامه برنامۀ‌ملی شهاب بر مسأله شناسایی، هدایت و حمایت از استعدادهای‌برتر، تبیین مبانی و ارزش‌های بنیادین، عدالت‌محوری، پرورش استعدادها و دستیابی همگان (خاصه مستضعفان) به امکانات حوزه علم و فناوری و همچنین تقویت خلاقیت، نوآوری و خطرپذیری در علم، تاکید دارد.

شریف با بیان اینکه برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان بلندمدت بوده و از پایۀ ابتدایی آغاز می‌شود، اضافه کرد: برنامۀ‌ملی شهاب با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش از سال تحصیلی 94-93 به منظور ایجاد اطلس کاملی از استعدادهای آموزشی کشور در دستورکار قرار گرفته است.

رئیس بنیاد نخبگان فارس یاددآور شد: شهاب در راستای اهداف سند تحول بنیادین قرار دارد که با اجرای صحیح، نظام‌مند و با رویکرد تلفیقی می‌تواند در «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت استعدادهای برتر» نقش به‌سزایی ایفا کند و زمینه رشد دانش‌آموزان و معلمان را فراهم کند.

شریف در پایان با اشاره به اینکه شهاب زمینه‌ساز ایجاد فضای رقابتی بین دانش‌آموزان است، خاطرنشان کرد: این برنامه از جمله طرح‌های اثرگذار و مناسب است که دانش‌آموزان را از محیط تحصیلی طبیعی خود جدا نمی‌کند. به‌عبارت بهتر یکی از مهمترین ویژگی‌های شهاب این است که به صاحبان استعدادهای‌برتر به‌عنوان تافته جدا بافته نگاه نمی‌شود و این افراد در همان محیط آموزشی عادی به تحصیل خود ادامه می‌دهند.

 

تاریخ انتشار : 1395/07/18
کد : 72033
تعداد بازدید: 268