مدرسه تابستانی تفکر نقاد برگزار شد

اولین مدرسه تابستانی تفکر نقاد با حضور 45 تن از نخبگان و استعداد های برتر سراسر کشور در اصفهان برگزار شد.

اولین مدرسه تابستانی تفکر نقاد با حضور 45 تن از نخبگان و استعداد های برتر سراسر کشور در اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر حق جوی جوانمرد رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در این باره گفت: مهارت تفکر نقادانه در بسیاری از دانشگاه های تراز اول جهان، یک درس ثابت و همگانی است که در طول یک ترم تحصیلی ارائه می شود. تفکر نقادانه یک دانشجو را در ارائه تحقیق، ترتیب گفتگو، نگارش مستدل و مطالعه متمرکز یاری می کند. مهمترین هدف و دغدغه کارگاه های آموزش تفکر نقادانه خوش درخشیدن درعرصه اندیشیدن و نظریه پردازی است.

دکتر حق جوی جوانمرد با بیان اینکه  مدرس این دوره آقای  دکتر سلطانی عضو هیئت علمی و رییس گروه پزشکی مبتنی بر شواهد دانشگاه علوم پزشکی تهران  بود، افزود: از مهمترین سر فصل های این دوره آموزشی می توان به، انواع استدلال (استقرا- قياس)، مغالطات (Fallacies)، انواع خطاهاي کلامی و نوشتاری در استدلال ، كاربرد زبان، فرهنگ و موانع تفكر نقاد، اصول استدلال علمي، كاربرد شواهد Fact و عقيده Opinion  اشاره کرد.

وی افزود: تفکر نقاد به ما می آموزد چه ادعایی را باور کنيم چه ادعایی را باور نکنيم، صرف نظر از اینکه آن ادعا متعلق به چه کسی باشد و ضمن سر وسامان دادن به نظام فکریمان اهل گفتگوهای منصفانه، مستدل و نقدهای همدلانه بشویم.

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان خاطرنشان کرد: یادگیری تفکر نقاد ضرورت بسیاری دارد و در واقع تفكر نقاد، تفكري شيك نيست كه اگر خواستيم آن را ياد بگيريم اگر نه، مشكلي نيست همين تفكر رايج جواب مي دهد. تفکر نقاد به ما می آموزد سوال کنیم، بجای تخریب فرد استدلالش را نقد کنیم، با خطاهای تفکر آشنا بشویم و فرافکنی نکنیم، و برای قانع شدن و یا قانع کردن بدنبال استدلال درست برویم و از مغالطه پرهیز کنیم .

گفتنی است، این دوره آموزشی به صورت فشرده در دو روز برگزار شد مورد استقبال استعداهای برتر از همه رشته های مهندسی، علوم انسانی، پزشکی و هنر قرار گرفت.

تاریخ انتشار : 1393/06/17
کد : 72009
تعداد بازدید: 504