ریسک‌پذیری بالا لازمه مدیریت در حوزه علم و فناوری است

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل شرایط متفاوت حوزه علم و فناوری، مدیریت در این حوزه نیاز به ریسک‌پذیری بالایی دارد. برخورد محتاط با مسائل فعالان این حوزه ممکن است روند حرکتی را کند و یا به کلی مختل کند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل شرایط متفاوت حوزه علم و فناوری، مدیریت در این حوزه نیاز به ریسک‌پذیری بالایی دارد. برخورد محتاط با مسائل فعالان این حوزه ممکن است روند حرکتی را کند و یا به کلی مختل کند.

سید هاشم بنی‌هاشمی چهارم؛ عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر لزوم ثروت‌زایی از راه علم، گفت: در دنیای امروز تبدیل علم به فناوری و در نهایت صنایع‌برتر از ضروریات هر جامعه‌ای است. به همین دلیل شرکت‌های دانش‌بنیان باید تلاش کنند علم خود را با بالاترین کیفیت و کمترین زمان به محصول قابل رقابت در بازار تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه امکانات بسیاری خوبی برای تبدیل علم به فناوری در کشور وجود دارد، افزود: راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری و استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در این مراکز امکانات سخت‌افزاری بسیار خوبی در اختیار فعالان این عرصه بخصوص شرکت‌های نوپا قرار داده است که با برخورداری از آنها می‌توانند بخش زیادی از مشکلات خود را برطرف کنند.

بنی‌هاشمی ادامه داد: در میانه مسیر حرکت علم به محصول می‌توان از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی نیز استفاده کرد اما آنچه در این مسیر مهم است حمایت‌های دولتی است؛ البته در این حوزه تسهیلات خوبی مانند پرداخت وام‌های کم‎‌بهره، استفاده از امکانات پارک‌های علم و فناوری، معافیت‌های مالیاتی و گمرگی اعطا می‌شود که خروجی مناسبی را نیز در پی داشته است اما باید دانست کشور هنوز در ابتدای این راه طولانی قرار دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس حضور فعال اساتید دانشگاهی در عرصه دانش بنیان را امری ضروری توصیف و تصریح کرد: در بسیاری از موارد اساتید دانشگاهی می‌توانند با انتقال علم و تجربیات خود در عرصه تولید و فناوری ضمن کاهش هزینه‌های مالی و زمانی، سبب تسریع روند حرکتی دانشجویان شود؛ این یعنی بکارگیری تمام ظرفیت‌های موجود در کشور.

نماینده مردم مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: صرف ساخت و راه‌اندازی پژوهشگاه و مرکز علمی-تحقیقاتی موجب پیشرفت کشور نخواهد شد. در سال‌های گذشته پژوهشگاه‌های زیادی در حوزه‌های مختلف مانند نفت و گاز و پتروشیمی ساخته شده است اما به دلیل مدیریت ناصحیح امکانات و عدم‌باور به نقش نیروی‌انسانی متخصص، خروجی مناسبی نداشته‌اند.

بنی‌هاشمی ریسک‌پذیری را لازمه مدیریت در حوزه علم و فناوری دانست و بیان کرد: مدیران این حوزه چه در بخش‌های اجرایی و چه نظارتی باید شجاعانه با مسائل برخورد کنند. متاسفانه در برخی مواقع شاهد هستیم برخورد محتاط نهادهای نظارتی سبب کند شدن روند علمی فرد می‌شود. علاوه بر آن بروکراسی اداری کشور حداقل در حوزه علم و فناوری نیز بسیار پیچیده است.

وی در پایان با اشاره به لزوم تعامل همه نهادها و دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف تعیین‌شده، گفت: تعامل و همکاری و همچنین تبادل تجربیات سبب تسهیل شرایط خواهد شد. نیاز نیست که هر تجربه‌ای را تجربه کرد؛ در برخی موارد حتی می‌توان از تجربیات کشور در زمینه نوآوری در دوران جنگ تحمیلی استفاده کرد همانگونه که نطفه بسیاری از پیشرفت‌های تسلیحات نظامی امروز در دوران جنگ بسته شده بود.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/07/28
کد : 71997
تعداد بازدید: 423