استفاده از ظرفیت‌ خیرین، امری مهم در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی است

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌های خیرین سطح کشور گفت: گره زدن نیات خیر مردم با حوزه علم و فناوری، یکی از بهترین راه‌ها برای نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی در سطح استان و حتی کشور است.

دکتر الستی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌های خیرین سطح کشور گفت: گره زدن نیات خیر مردم با حوزه علم و فناوری، یکی از بهترین راه‌ها برای نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی در سطح استان و حتی کشور است.

دکتر الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در مراسم تودیع و معارفه رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان، با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران پیشرفت خود را در مسیر علم و فرهنگ قرار داده است، گفت: نخبگان کاروان‌سالارهای کاروان پیشرفت و توسعه کشور هستند به همین دلیل نگاه به مسئله نخبگان یک نگاه جدی است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: باید کشور به سمتی حرکت کند که در آینده، مدیریت تحول کشور به نخبگان حوزوی و دانشگاهی سپرده شود چراکه برای نیل به پیشرفت چاره‌ای جز سپردن مدیریت تحولات به دست نخبگان وجود ندارد. از روی همین یک جمله می‌توان تعریف نخبه را استخراج کرد.

الستی ادامه داد: نخبه فردی است که می‌تواند مدیریت تحولات کشور را در حوزه تخصصی خود به دست گیرد. به عبارت دیگر نخبه به فردی اطلاق می‌شود که بتواند کشور را از وضع موجود به وضعیت مطلوب برساند.

وی با اشاره به تعریف نادرست از نخبه در گذشته اضافه کرد: تا پیش از تاسیس بنیاد ملی نخبگان، به هر فردی که از استعداد ویژه‌ای در تحصیل برخوردار بود نخبه گفته می‌شد و متاسفانه نهادها و حتی در پاره‌ای از موارد مدیران علمی نیز این تعریف اشتباه را سرلوحه برنامه‌های خود در حوزه نخبگان قرار داده بودند.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: براساس تعریف جدید که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، فرد نخبه علاوه بر اینکه باید در یکی از حوزه‌های علم، فناوری و یا فرهنگ دارای استعداد ویژه باشد، باید بتواند با سعی و کوشش و تلاش در جامعه تخصصی خود اثرگذار و از مقبولیت بالایی برخوردار باشد.

الستی ضمن اشاره به اینکه داشتن استعداد ویژه یک امر ذاتی و اثرگذاری یک ویژگی اکتسابی است، هماهنگی با فرهنگ و آرمان‌های جامعه را ویژگی سوم فرد نخبه نامید و تأکید کرد: با تعریف جدید، اگر فردی در فرهنگ جامعه پذیرفته شده نباشد، به رغم داشتن تخصص و استعداد ویژه و حتی اثرگذاری در جامعه تخصصی خود، نخبه محسوب نمی‌شود.

وی با بیان اینکه فرد متخصص در همه دنیا به عنوان یک متخصص شناخته می‌شود، خاطرنشان کرد: تخصص یک ویژگی جهانی است؛ یعنی فرد متخصص و زبده در همه دنیا متخصص و زبده است در حالیکه نخبگی یک تعریف محلی است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان افزود: فردی که می‌خواهد در آینده مدیریت تحول کشور را به دست گیرد و کاروان پیشرفت کشور را از مسیر علم، فناوری و فرهنگ به سرمنزل مقصود برساند باید با فرهنگ و آرمان‌های جامعه خود هماهنگ باشد. به همین دلیل دانشمندان ایرانی که فعالیت خود را در جهت نیل به اهداف و آرمان‌های جامعه ایران قرار نمی‌دهند، علی‌رغم متخصص و اثرگذار بودن، به عنوان یک نخبه ایرانی شناخته نمی‌شوند.

الستی در ادامه با اشاره به ضرورت تاسیس بنیاد ملی نخبگان گفت: هدف از تاسیس بنیاد ملی نخبگان، شناسایی، هدایت، توانمندسازی و زمینه‌سازی برای تاثیرگذاری نخبگان و استعدادهای برتر و در نهایت آماده کردن این افراد برای بدست گرفتن مدیریت تحولات کشور است.

وی در ادامه نقش نهاد واسطه بودن بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و افزود: بنیاد در تلاش برای پرهیز از تصدی‌گری در امور اجرایی است بنابراین باید در سطح کلان از ظرفیت‌های ملی و در سطح استان‌ها از ظرفیت‌های هر استان برای رسیدن به اهداف تعیین شده استفاده کرد.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه خوزستان از منظر منابع، استانی بسیار غنی است، نخبگان و استعدادهای برتر را مهمترین ظرفیت این استان دانست و تأکید کرد: یکی از مهمترین وظایف بنیاد نخبگان استان خوزستان شناسایی و هدایت نخبگان و استعدادهای برتر مقیم و غیرمقیم در استان و استفاده از ظرفیت آنان برای پیشرفت و توسعه استان است.

الستی استفاده از ظرفیت‌های خیرین را امری مهم در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی دانست و خاطرنشان کرد: گره زدن نیات خیر مردم با حوزه علم و فناوری یکی از بهترین راه‌ها برای نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی در سطح استان و حتی کشور است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در ادامه گفت: خاک خوزستان جایگاه ویژه‌ای در آسمان دارد. این استان امروزه قبله‌گاه خانواده معظم شهدا است.

الستی در پایان ضمن تشکر از زحمات دکتر فیروزی، دکتر زراسوندی را به عنوان رئیس جدید بنیاد نخبگان استان خوزستان معرفی کرد.

 

 

تاریخ انتشار : 1393/12/09
کد : 71960
تعداد بازدید: 436