تجسم کنید

به قول آلبرت انيشتين تخيل بسيار مهم‌تر از علم و دانش است. هر چقدر تصويري که از موفقيت در ذهن خود مي‌سازيد، روشن‌تر باشد، ادامه مسير براي رسيدن به آن هم ساده‌تر مي‌شود. همان‌طور که مهندسان قبل از ساختن يک پل، ابتدا ايده اوليه آن را در ذهنشان پرورش مي‌دهند، شما هم مي‌توانيد مهندس موفقيت خود باشيد.

به قول آلبرت انيشتين تخيل بسيار مهم‌تر از علم و دانش است. هر چقدر تصويري که از موفقيت در ذهن خود مي‌سازيد، روشن‌تر باشد، ادامه مسير براي رسيدن به آن هم ساده‌تر مي‌شود. همان‌طور که مهندسان قبل از ساختن يک پل، ابتدا ايده اوليه آن را در ذهنشان پرورش مي‌دهند، شما هم مي‌توانيد مهندس موفقيت خود باشيد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: خيلي از ما دوست داريم در زندگي‌مان موفق باشيم، ولي اين موضوع در واقعيت آن‌قدرها هم ساده نيست. البته نگران نباشيد، منظورمان اين نيست که موفقيت اتفاقي غيرقابل امکان است. روش‌هاي مختلفي وجود دارد که با اتکا به آن‌ها مي‌توانيد شانس خود را براي موفق شدن افزايش دهيد.

تصويرسازي ذهني از موفقيت

به قول آلبرت انيشتين تخيل بسيار مهم‌تر از علم و دانش است. هر چقدر تصويري که از موفقيت در ذهن خود مي‌سازيد، روشن‌تر باشد، ادامه مسير براي رسيدن به آن هم ساده‌تر مي‌شود. همان‌طور که مهندسان قبل از ساختن يک پل، ابتدا ايده اوليه آن را در ذهنشان پرورش مي‌دهند، شما هم مي‌توانيد مهندس موفقيت خود باشيد.

هر روز چند دقيقه از وقت خود را صرف اين تصويرسازي‌هاي ذهني کنيد. خودتان را در يک فيلم تصوير و خيال کنيد که در آن شما به موفقيت رسيده‌ايد. موفقيتتان چه شکلي است؟ طعم اين موفقيت را زير زبانتان بچشيد تا بتوانيد آتش دروني‌تان را براي رسيدن به آن تقويت کنيد.

وقتي تصور مي‌کنيد که به موفقيت رسيده‌ايد، بايد انگيزه سالم رسيدن به اين جايگاه را نيز درون خود تقويت کنيد. يادتان باشد افراد موفق به خود و مسيري که قرار است طي کنند، ايمان دارند. درضمن سعي کنيد در مسير خود براي تبديل شدن به يک آدم موفق ديگران را با احساس خودشيفتگي زياد از دوروبر خود نرانيد و دور نکنيد. به اين نکته توجه کنيد که ديگران هم دوست دارند درست مثل خود شما فردي موفق باشند، پس جوري برنامه‌ريزي کنيد که هدفتان حقوق آن‌ها را پايمال نکند.

هدف يا قصد زندگي خود را پيدا کنيد

کارهايي را که دوست داريد انجام دهيد و باعث ايجاد احساس رضايت در درون شما مي‌شوند، شناسايي کنيد و به محض اين‌که توانستيد شناسايي‌شان کنيد، از آن‌ها براي پيدا کردن هدف و قصد اصلي زندگي خود کمک بگيريد.

انجام چه کار يا کارهايي در مسير رسيدن به موفقيت مي‌تواند به شما انگيزه بدهد؟ تصور کنيد که عاشق شطرنج هستيد، اما مجبورتان کرده‌اند در مسابقات دو سرعت شرکت کنيد، کمي سخت است، مگر نه؟ حالا تصور کنيد که شانس حضور در يک تورنمنت شطرنج را پيدا کرده‌ايد. مي‌بينيد وقتي هدفتان چيزي است که دوستش داريد، خيلي راحت‌تر مي‌توانيد براي رسيدن به آن تلاش کنيد.

چطور بايد هدف زندگي خود را کشف کنيم؟

پاسخ به اين سوال تا حدي دشوار است، اما روش‌هايي وجود دارد که مي‌توانيد از آن‌ها کمک بگيريد. مثلا با يک روان‌شناس خوب يا يک مشاور شغلي کارآمد مشورت کنيد، يا کارهاي مختلف را امتحان کنيد و اين نکته را در ذهن داشته باشيد که شايد در يک شغل احساس رضايت کمتري داشته باشيد، اما به‌طور قطع مي‌توانيد چيزهاي زيادي را از کار و محيط کاري‌تان بياموزيد. شايد بد نباشد سعي کنيد از کاري که دوستش داريد، يک حرفه درآمدزا بسازيد، چون اين‌طوري شانس موفقيتتان هم بيشتر است.

معناي موفقيت را براي خود مشخص کنيد

وقتي ندانيد موفقيت چه معنايي دارد، چطور مي‌توانيد به آن برسيد؟! موفقيت براي هر کس معناي به‌خصوصي دارد و استفاده از استانداردهاي کس ديگر براي موفق شدن درست مثل اين است که ناهار همکارتان را بخوريد و تعجب کنيد که چرا طعمش را دوست نداريد.

از کجا بفهميد که به موفقيت رسيده‌ايد؟ به خاطر داشته باشيد که استانداردهايتان بايد عيني و قابل اندازه‌گيري باشد، وگرنه تمام زندگي را به دنبال يک هدف مبهم خواهيد دويد. براي مثال شما مي‌خواهيد در محيط کارتان فردي موفق باشيد. ترفيع مي‌گيريد، حقوقتان اضافه مي‌شود و... اما هنوز به هدفتان نرسيده‌ايد، چون  هميشه مي‌توانيد بهتر از چيزي باشيد که در حال حاضر هستيد. مقام شما در محل کار مي‌تواند بالاتر برود و البته پول بيشتري هم دربياوريد. مي‌بينيد؟ هر چيزي که به دست مي‌آوريد، برايتان کافي نيست.

در عوض بهتر است با خودتان قرار بگذاريد که درآمد خود را سالي 30 درصد افزايش دهيد يا فقط تا پنج سال عصرها در اداره اضافه‌کاري کنيد. اين‌ها اهدافي عيني و قابل لمس هستند که به محض رسيدن به آن‌ها احساس رضايت و موفقيت خواهيد کرد و اعتماد به نفستان هم بالاتر مي‌رود.

 

  به‌طور انتخابي اعتماد به نفس خود را کم کنيد: شايد کمي عجيب به نظر برسد، چون اغلب ما فکر مي‌کنيم در دنياي کسب‌وکار، داشتن اعتماد به نفس بالا زمينه‌ساز موفقيت است، اما گاهي وقت‌ها بد نيست اعتماد کمتري به خودتان داشته باشيد تا بتوانيد انگيزه بيشتري براي موفق شدن پيدا کنيد، زيرا:

 

 پايين بودن اعتماد به نفس باعث مي‌شود توجه بيشتري به بازخوردهاي انتقادي داشته باشيد و بيشتر عملکرد خود را زير ذره‌بين قرار دهيد. اگر با خودتان فکر کنيد که توانايي‌تان در زمينه مهندسي، يک موهبت الهي است، نمي‌توانيد انتقادهاي ديگران را بپذيريد و البته قادر نخواهيد بود به شکلي موثر خودتان را نقد کنيد. درحالي‌که وضعيت آدم‌هاي موفق کاملا برعکس است.

پايين بودن اعتماد

پايين بودن اعتماد به نفس باعث مي‌شود سخت‌تر تلاش کرده و خودتان را بهتر آماده کنيد. وقتي به خودتان مطمئن نيستيد که آيا از پس ارائه گزارش در جلسه کاري روز شنبه برمي‌آييد يا نه، بيشتر تمرين مي‌کنيد و اعدام و ارقام را دقيق‌تر مورد بررسي قرار مي‌دهيد. اين عادت خوبي است که افراد موفق دارند.

 پايين بودن اعتماد به نفس باعث مي‌شود کمتر احساس خودشيفتگي کنيد. افرادي که کمتر شيفته و شيداي خودشان باشند، بيشتر مورد احترام همکارانشان قرار مي‌گيرند و مي‌توانند تيم موفق‌تري درست کنند.

براي رسيدن به اهداف عيني خود، زمان‌بندي مشخص داشته باشد

اگر زمان مشخصي را براي رسيدن به اهداف خود در نظر نگيريد، احتمالا به‌سختي مي‌توانيد موفقيت و شکست خود را بفهميد و با آن روبه‌رو شويد. زمان‌بندي دشوار اما شدني و قابل انجامي را براي خود در نظر بگيريد. قهرمان شدن در مسابقات دوچرخه‌سواري دور فرانسه طي دو سال خيلي شدني به نظر نمي‌رسد، اما قطعا مي‌توانيد طي شش ماه 20 نفر به مشتريان خود اضافه کنيد.

مهارت‌هايي را که براي رسيدن به موفقيت نياز داريد، شناسايي کنيد

اگر مي‌خواهيد سخنران مشهوري باشيد، بايد دامنه لغات خود را گسترده‌تر کنيد، دانش عمومي‌تان را نسبت به موضوعات مورد بحث افزايش دهيد و صدايي رسا و واضح داشته باشيد. اين‌ها همان اهداف کوتاه‌مدتي هستند که شما براي دست‌يابي به اهداف بلندمدت به آن‌ها احتياج داريد.

در مورد زندگي کنجکاو باشيد

بسياري از مردم موفق کنجکاوي سيري‌ناپذير هم دارند و وقتي نمي‌دانند که چيزي چطور کار مي‌کند يا پاسخ سوالي را نمي‌دانند، براي رسيدن به آن تلاش مي‌کنند. تلاش براي کشف پاسخ به سوال‌هايي که در ذهن داريد، ممکن است کمي طول بکشد، اما مسيري که طي مي‌کنيد، به اندازه مقصد ارزشمند است.  

اموري را که قابل برون‌سپاري هستند، شناسايي کنيد

برون‌سپاري يکي از مهارت‌هاي اصلي مديريت زمان است. شايد شما با خودتان فکر کنيد که «سوپرمن» هستيد، اما واقعيت اين است که قدرت و توان شما محدود است. برون‌سپاري کارهايي که واقعا لازم نيست خودتان انجامشان بدهيد، باعث مي‌شود وقت بيشتري داشته باشيد تا به وظايف اصلي و حياتي‌تان برسيد و تمرکز خود را نيز بيشتر کنيد. شايد شما صداي رسا و تسلط کافي به موضوعات روز داشته باشيد، ولي از عهده نوشتن متن سخنراني برنياييد. روش هوشمندانه اين است که اين وظيفه را به يک متخصص بسپاريد و در عوض ساير مهارت‌هاي خود را براي ارائه يک سخنراني قوي تقويت کنيد.

اهداف کوچکتان را با تمرکز بر هدف اصلي اجرايي کنيد

براي به تعويق انداختن کارهاي خود بهانه‌تراشي نکنيد، چون تا زماني که وارد گود نشويد، نمي‌دانيد که چه مشکلاتي بر سر راهتان وجود خواهد داشت. هدف اصلي خود را به مراحل کوچک‌تر تقسيم کنيد. آيا اين هدف که يک شرکت کامپيوتري راه بيندازيد، خيلي دور و دست‌نيافتني به نظر مي‌رسد؟ پس براي رسيدن به آن، اين هدف بزرگ را به اهداف کوچک‌تر قابل اجرا تقسيم کنيد.

تا حد امکان از چيزهايي که حواستان را پرت مي‌کند، دوري کنيد:

چيزهايي که مي‌توانند حواس شما را پرت کنند، بستگي به ويژگي‌هاي شخصي‌تان دارند، مثلا جزئيات کوچک زندگي ذهن خيلي‌ها را از هدف اصلي که دارند، دور مي‌کند. البته بگذاريد موضوع را کمي روشن کنيم: هيچ کس نمي‌تواند صددرصد حواس خود را در صددرصد زماني که در اختيار دارد، روي يک موضوع خاص متمرکز کند. پس اشکالي ندارد اگر کمي حواستان پرت شود، اما اگر احساس کرديد که ديگر هيچ توجهي به هدف اصلي خود نداريد و درگير مسائل حاشيه‌اي شده‌ايد، بايد فورا به مسير بازگرديد.  

 

منبع: «ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/05/28
کد : 71951
تعداد بازدید: 503