تسهیلات باید زمینه‌ساز پویایی و زایش در فضای نخبگانی باشد

احمدرضا دهپور می‌گوید: شناسایی و معرفی نخبگان انتها و غایت نیست؛ تسهیلات متنوع باید زمینه‌ساز پویایی و زایش در فضای نخبگانی باشد و این اجتماع را به سمت تکثیر سوق دهد.

دهپور با اشاره به اینکه همه راه‌ها به دانشگاه محدود نمی‌شود، گفت: کشور برای پیشرفت همه‌جانبه به تکنیسین، کارگر ماهر و افراد فنیِ کاربلد هم نیاز دارد.

احمدرضا دهپور؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان پشتکار و تلاش بی‌وقفه را یکی از رموز نخبگی دانست و گفت: الگوسازی از این افراد می‌تواند مسیر پیشرفت علمی را برای جوانان روشن کند.

وی افزود: تجربه و دانش، دو داشته بزرگ نخبگان و سرآمدان علمی است که جز با استقامت در علم  و صبر و پشتکار نمی‌توان به آنها دست یافت.

دهپور با اشاره به لزوم حمایت از نخبگان، ادامه داد: اعطای تسهیلات ویژه به این افراد هم سبب ارتقاء سطح کیفی و کمّی فعالیت‌های پژوهشی آنان می‌شود و هم نقش مؤثری در ترغیب و تشویق دیگران خواهد شد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی با بیان اینکه حمایت از اجتماع نخبگانی منحصر به پرداخت وام و یا دیگر تسهیلات مالی نیست، تصریح کرد: شناسایی این افراد و معرفی آنان به جامعه زمینه‌ساز ارتقاء جایگاه اجتماعی نخبگان است. همین اقدام که در قالب حمایت معنوی تعریف می‌شود، یکی از عوامل مهم در پیشرفت نظام نخبگانی است که جوانان خاصه مستعدان‌برتر را به سمت استانداردهای بالای علمی سوق می‌دهد.

 عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران اضافه کرد: البته شناسایی و معرفی نخبگان انتها و غایت نیست؛ تسهیلات متنوع باید زمینه‌ساز پویایی و زایش در فضای نخبگانی باشد و این اجتماع را به سمت تکثیر سوق دهد.

دهپور امکانات و تجهیزات را ابزار پژوهش و تحقیق نامید و اظهار داشت: جدا از تلاش و کوشش فردی و البته تخصیص بودجه‌های پژوهشی، برای انجام فعالیت‌های اثرگذار در جامعه تخصصی، به ابزار با کیفیت هم نیاز است تا بتوان سطح پژوهش را  به استانداردهای روز دنیا رساند. ناگفته نماند بسیاری از امکانات در کشور وجود دارد که می‌توان با یک تعامل نظام‌‌مند و در چارچوبی مشخص آنها را در اختیار اجتماع نخبگانی قرار داد.

وی با اشاره به لزوم حضور فعال اجتماع نخبگانی در صنعت، یادآور شد: صنعت برای مولد و نوآور بودن ناگزیر است به دانشگاه رجوع کند و بخشی از هزینه‌های خود را به تحقیق و پژوهش اختصاص دهد. کشور زمانی به نقطه مطلوب می‌رسد که ارتباطی منطقی بین جامعه، صنعت و دانشگاه به‌وجود آید.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران اضافه کرد: در مثلث پیشرفت و توسعه، «صنعت»، سفارش‌‌دهنده، «دانشگاه» سفارش‌گیرنده و «جامعه» مصرف‌کننده است. رسیدن به این نقطه نیازمند سرمایه‌گذاری پرخطر و طولانی‌مدت است و با نگاه اقتصادی زودبازده نمی‌توان در این عرصه به موفقیت پایداری رسید. صنعت باید بداند که سرمایه‌گذاری روی توان دانشگاه خاصه اجتماع نخبگانی، هزینه نیست بلکه درآمدی بلندمدت و پایدار است.

وی در ادامه با اشاره به موضوع اشتغال فارغ‌ا لتحصیلان، یادآور شد: یکی از زمینه‌های اشتغال دانش‌آموختگان خاصه مستعدان‌برتر حضور در دانشگاه، مراکز علمی-تحقیقاتی و پژوهشگاه‌ها است البته باید دانست این تنها راه استخدام دانش‌آموختگان نیست چراکه نه ظرفیت کافی برای استخدام همه دانش‌آموختگان در این قبیل مراکز وجود دارد و نه الزام و نیازی.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: فرهنگ اشتغال باید تغییر کند. دانشجویی که چندین سال زیر نظر اساتید دانشگاه فعالیت می‌کند و به سطح قابل‌قبولی در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی می‌رسد نباید خود را به استخدام محدود کند همان‌گونه که کشور نباید نسبت به او بی‌تفاوت باشد. در حوزه اشتغال دانشگاهیان آنچه مهم است مفیدبودن و اثرگذاری فرد دانش‌آموخته در جامعه است. به همین دلیل باید راه‌های دیگر به غیر از استخدام دولتی را نیز مورد توجه اکید قرار داد و زمینه را برای حضور فعال دانشگاهیان در آنها فراهم کرد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به رشد ناهمگن تعداد دانشجو در دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی، اذعان داشت: امروزه دیگر افزایش کمّی پاسخگوی نیازهای جامعه نیست ضمن اینکه همه راه‌ها نیز به دانشگاه ختم نمی‌شود. از سوی دیگر پذیرش دانشجوی تحصیلات‌تکمیلی، شرایط فیزیکی و آزمایشگاهی و توان و قابلیت فردی ویژه‌ای می‌خواهد. هر استادی در هر دانشگاه و یا مرکز علمی نباید دانشجوی کارشناسی‌ارشد و یا دکتری پذیرش کند.

وی در پایان گفت: در هرم پیشرفتی جامعه، نیازی نیست همه دکتر و مهندس باشند؛ کشور به تکنیسین، کارگر ماهر و افراد فنی کاربلد هم نیاز دارد. ی پویش و تداوم داشته باشد

 

تاریخ انتشار : 1395/04/28
کد : 71949
تعداد بازدید: 365