آمادگي ايران و مجارستان برای همكاري در پروژه‌‌هاي مرز دانش و شركت‌هاي دانش‌بنيان

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوری صبح امروز، طي ملاقاتهاي جداگانه، با وزير توسعه ظرفيت‌هاي مجارستان و رییس اداره ملي نوآوری تحقیق و توسعه اين كشور ديدار كرد.

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوری صبح امروز، طي ملاقاتهاي جداگانه، با وزير توسعه ظرفيت‌هاي مجارستان و رییس اداره ملي نوآوری تحقیق و توسعه اين كشور ديدار كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دكتر سورنا ستاري؛ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح امروز با زولتان بالوگ وزير توسعه ظرفيت‌هاي مجارستان در محل مجموعه فرهنگي سعدآباد ملاقات کرد، در این دیدار طرفين بر گسترش همكاري‌‌هاي دو كشور پس از وقفه چند ساله و افزايش سهم همكاري‌هاي علمي و فناوري از تعاملات دو كشور تأكيد كردند.

در اين ديدار ستاري با اشاره به اينكه عليرغم سهم بالاي كشور ايران در دارا بودن منابع طبيعي، تمركز بر توسعه سرمايه انساني در دستور كار دولت قرار دارد، گفت: تقويت شركتهاي فناور نوپا، پارك‌هاي علم و فناوري و شركت‌هاي دانش‌بنيان در راستاي اين سياست، در دستور كار دولت قرار دارد.

وی با تاکید به ظرفيت‌هاي معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري و قوانين بالادستي مرتبط با حوزه علم و فناوري ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي همكاري بخش خصوصي دو كشور در حوزه فناوري‌هاي جديد را دارد و ايجاد صندوق مالي مشترك براي حمايت مالي از پروژه‌هاي تعريف شده بخش خصوصي دو كشور در اين راستا مدنظر است.

وزير توسعه ظرفيت‌هاي مجارستان نیز ضمن تشكر از ميزباني جمهوري اسلامي ايران گفت: زمينه‌هاي همكاري بين دو كشور بسيار زياد است و مجارستان اين آمادگي را دارد تا در حوزه‌هايي مانند كشاورزي، توليد غذاي سالم و مبارزه با تقلبات غذايي تجارب خود را در اختيار ايران قرار دهد.

بالوگ همچنين به آمادگي مجارستان براي تبادل متخصص و دانشجو اشاره كردند و ابراز اميدواري كردند كه تشكيل صندوق مالي مشترك بتواند اين فرآيند را تسريع كند.

 

ايجاد صندوق حمايتي مشترك

همچنین در ادامه مذاکرات معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با پالینکاش رییس اداره ملي نوآوری تحقیق و توسعه مجارستان كه در محل ساختمان معاونت علمي و فناوري برگزار گرديد، با توجه به علاقمندی دو کشور برای همکاری‌های علمی و فناوری در زمینه‌های مختلف، مقرر شد کارگروه مشترک علم و فناوری بین دو کشور تشکیل گردد و با توجه به ظرفیت‌ها و نیازهای فناورانه دو کشور، چند طرح به کارگروه پیشنهاد و تصویب شود.

در ادامه این مذاکرات پیشنهاد تشکیل صندوق مالی مشترک برای تأمین بودجه طرح‌های علمی و فناوری میان دو کشور نیز مصوب کارگروه مطرح و به تصویب رسید.
در دیدار دوم دکتر ستاری ضمن معرفی ظرفیت‌های کشور در حوزه فناوری و نقش سرمایه‌های انسانی و شرکت‌های دانش‌بنیان، آمادگی همکاری مشترک با ظرفیت‌های مجارستان را اعلام کرد.

طرف مجاری نیز با اشاره به پروژه‌های ملی مجارستان در حوزه سلامت، علوم مواد، انرژی و غذا و کشاورزی بررسی وضعیت همکاری‌های دو جانبه و تدوین پروژه‌های همکاری مشترک را مورد تأکید قرار داد.

بازديد آقاي پالينكاش از پارك فناوري پرديس

رییس اداره ملي نوآوری تحقیق و توسعه مجارستان امروز از پارک فناوري پرديس معاونت علمی نيز بازدید کرد که در این بازدید موضوعات زیر مورد توجه و توافق قرار گرفت؛ ضمن آشنايي پالينكاش با ظرفيت‌هاي اين پارك مقرر شد كه شركتهاي مجارستانی فعال در حوزه فناوري‌هاي جديد با شركتهاي متناظر ايراني خود همكاري کنند.

مشاركت شركتهاي مجار در نمایشگاه بين‌المللي فناوري و نوآوري (اینوتکس 2016)، برگزاری مشترك نشست‌های تبادل فناوری و حضور شرکتهای مجار در پارک فناوري پرديس معاونت علمی از دیگر موارد مطرح شده در اين جلسه بود.

 

تاریخ انتشار : 1394/09/10
کد : 71945
تعداد بازدید: 428