نقش مهم دانشجویان دوره پسادکتری در ارتقاء تحقیق و پژوهش

بهروز میرزا، پذیرش دانشجو در دوره پسادکتری را از جمله راه‌کارهای مهم برای موفقیت در حوزه پژوهش و تحقیقات دانست و گفت: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر، به ازای 30 عضو هیئت‌علمی، حداقل 15 دانشجوی دوره پسادکتری حضور دارند.

بهروز میرزا، پذیرش دانشجو در دوره پسادکتری را از جمله راه‌کارهای مهم برای موفقیت در حوزه پژوهش و تحقیقات دانست و گفت: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر، به ازای 30 عضو هیئت‌علمی، حداقل 15 دانشجوی دوره پسادکتری حضور دارند.

بهروز میرزا؛ محقق‌سرآمد دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته فیزیک نظری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن تأکید بر لزوم حمایت از علوم بنیادین، دستاوردهای فیزیک نظری را پایه و اساس خروجی بسیاری از رشته‌های دیگر علم دانست.

وی تأمین هزینه‌های مالی و سخت‌افزاری را بزرگترین نیاز رشته‌های علوم پایه عنوان کرد و افزود: باتوجه به محدود بودن منابع مالی دولتی و عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در علوم بنیادین، تخصیص بودجه پژوهشی و تحقیقاتی به برخی از دانشگاه‌های‌برتر کشور، از راه‌کارهای تشویق و ترغیب به تحقیق و پژوهش است.

میرزا گفت: دانشگاه باید در هزینه بودجه‌ پژوهشی، آزادی‌عمل داشته باشد، چراکه بهترین مرجع برای اولویت‌بندی تخصیص بودجه به امر پژوهش است.

محقق‌‌سرآمد دانشگاه صنعتی اصفهان جایگاه کشور در حوزه علوم‌بنیادین در منطقه را مناسب توصیف کرد و ادامه داد: کشور در حال حاضر چه به لحاظ نیروی انسانی متخصص و چه به لحاظ امکانات سخت‌افزاری مورد نیاز، جایگاه خوبی در منطقه دارد.

وی افزایش دانشجویان دوره دکتری را نشانه ظرفیت بالای کشور دانست، گفت: جذب افراد در دوره پسادکتری از جمله راه‌کارهای مهم برای موفقیت در حوزه پژوهش و تحقیقات است. داشتن دانشجوی دوره پسادکتری یکی از نشانه‌های دانشگاه‌های بزرگ و موفق دنیا در عرصه پژوهش است بطوریکه اگر دانشگاهی 30 عضو هیئت‌علمی دارد باید 15 دانشجوی دوره پسادکتری داشته باشد.

میرزا در پایان با بیان اینکه گسترش دیپلماسی‌علمی اولین ضرورت برای سرعت‌بخشیدن به روند حرکتی پژوهش و تحقیق است، افزود: باید شرایط برای حضور محققان داخلی در سمینارها و فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور فراهم شود تا این افراد بدون دغدغه با آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی دیگر کشورها آشنا شوند؛ از طرفی فراهم شدن زمینه حضور دانشمندان و محققان برجسته و تراز اول دنیا در کشور، می‌تواند ضمن ایجاد زمینه آگاهی آنان از پیشرفت‌های علمی ایران، نقش بسزایی در ارتقاء دیپلماسی‌علمی داشته باشد.

تاریخ انتشار : 1394/03/10
کد : 71932
تعداد بازدید: 471