جشنواره‎ها به تولید فناوری کمک می‌‏کنند

هر جشنواره‎ علمی که برگزار می‎شود، آمال و آرزوهایی برای شرکت‌کنندگان به ارمغان می‎آورد، اما برگزاری جشنواره و ارائه آثار تنها بخشی از راه بلندی است که باید برای اعتلای اقتصادی کشورمان بپیماییم.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، هر جشنواره‎ علمی که برگزار می‎شود، آمال و آرزوهایی برای شرکت‌کنندگان به ارمغان می‎آورد. جشنواره توسعه دانایی خلیج فارس نیز بی‎تردید می‌تواند گامی مهم در راستای اعتلای توان اقتصادی و معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‎های کارآفرینی در میان طیف جوان و آینده‎ساز کشور باشد. اما برگزاری جشنواره و ارائه آثار تنها بخشی از راه بلندی است که باید برای اعتلای اقتصادی کشورمان بپیماییم. یکی از مسائل مهم که همیشه برای صاحبان طرح مطرح است، موضوع تجاری‌سازی است.

دکتر سیدجلال‌الدین شایگان، از داوران پنجمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس موضوع تجاری‌سازی را یکی از مشکلات عمده بر سر راه اجرایی شدن طرح‏‌ها دانست و گفت: «ما در تبدیل علم به فناوری دچار کمبود هستیم که می‎توانیم با سوق دادن جوان‎ها به حضور در جشنواره‌های نوآوری، کاری کنیم که آن‌ها بتوانند ایده‎های خود را به فناوری تبدیل و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال کنند تا کشور از نظر تولید فناوری به سطح بالاتری برسد.»

نایب رئیس انجمن شیمی که با حضور در پنجمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس ریاست جلسه داوری نهایی را برعهده داشت، با ابراز خرسندی از کیفیت آثار ارائه‌شده، چنین گفت: «بیشتر طرح‏های ارائه‌شده طرح‏های نوآورانه‎ای در صنعت نفت بود که قابلیت تجاری شدن نیز دارند.»

این استاد دانشگاه با امیدواری به گسترش حضور جوانان در جشنواره‎های علمی از برگزاری جشنواره ملی دانایی خلیج فارس استقبال و آن را زمینه‌ساز دانش اقتصادی کشور دانست.

تجاری‌سازی مشکل‌آفرین است

دکتر سیدمحمدعلی ریاضی نیز با ابراز خرسندی از ارتقای سالانه سطح جشنوارهای نوآوری و شکوفایی گفت: «بیشتر صاحبان طرح به صورت خصوصی کار می‎کنند و نیازمند گروه مشاوره هستند تا کار تجاری‌سازی آن‎ها را انجام دهد. به عنوان مثال در پنجمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس مهم‌ترین مشکلی که گریبان برخی از طرح‏های ارائه‌شده را گرفته بود -، میزان دقت در اجرا بود که با توان مالی صاحبان طرح ارتباط مستقیم داشت. از آن‌جا که بیشتر طرح‏ها خصوصی هستند و از طرفی توان مالی زیادی را می‎طلبند، در زمان ارائه آن‌طور که باید شایستگی و قابلیت داشته باشند، ندارند.»

دکتر ریاضی جشنواره‎های علمی را پایگاه خوبی برای حمایت از صاحبان طرح دانست و گفت: «برای از بین بردن مشکل تجاری‌سازی، به حمایت احتیاج داریم و این حمایت از طرف دولت مستقیم به افراد داده نمی‏ شود. برگزاری جشنواره‎هایی نظیر دانایی خلیج فارس به افراد کمک می‎کند تا مسیرهایی را پیدا کنند که طرحشان مورد حمایت قرار بگیرد.»   

منبع: «ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/03/18
کد : 71931
تعداد بازدید: 302