مسئولیت‌های اجرایی گنجی معنوی برای خدمت به مردم است

استاد برجسته مکانیک، مسوولیت‌های اجرایی را گنجی معنوی برای خدمت به مردم دانست و گفت: این گنج باید در شرایط رقابتی برابر، در دسترس تلاشگران و نخبگان قرار گیرد.

استاد برجسته مکانیک، مسوولیت‌های اجرایی را گنجی معنوی برای خدمت به مردم دانست و گفت: این گنج باید در شرایط برابر رقابتی، در دسترس تلاشگران و نخبگان قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، نشست برگزیدگان المپیادهای علمی و رتبه‌های برتر کنکور با حضور دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مشاوران این بنیاد و جمع کثیری از برگزیدگان المپیادها و رتبه‌های برتر کنکور؛ عصر چهارشنبه 21 خردادماه در تالار وحدت برگزار شد.

در بخشی از این مراسم دکتر مقداری؛ استاد برجسته مکانیک با تشویق حاضران در سالن پشت تریبون قرار گرفت و درباره نقش خانواده و مذهب در پیشرفت فرد گفت: فرد موفق فردی است پیش رونده یا سیر کننده به طرف بالا و در جهت جلو. با این تعریف دوعامل مهم در پیشرفت یک شخص خانواده و دین است.

وی افزود: خانواده باید فیلتری باشد برای حفظ عقاید و ارزش‌ها و نگرش‌های فرهنگی در جامعه. تعریف عام دین یعنی قوانین الهی برای صاحبان عقل و فکر. اما دین به معنای خاص عبارت است از طریقه و روش اطاعت از قوانین الهی. بنابراین فرد مذهبی کسی است که دین دار و مقید به اصول و فروع دین است.

وی در ادامه گفت: منظور از هنجارها و ارزش های درونی در واقع مجموع ارزش های دینی و اخلاقیات اشخاص است. حفظ این ارزش ها باعث شکل گیری و کنترل نفس و درنهایت ایجاد نظم و تعادل در زندگی است. به مجموع افزایش مهارت های اجتماعی، انجام
فعالیت های مفید، کاهش انحرافات اجتماعی و تقویت حس انسان دوستی و مهربانی "عادات دینی " گفته می شود.

وي درباره تاثیر خانواده و ازدواج در زندگی نیز گفت: ارتقای سرمایه های انسانی رشد حس استقلال طلبی و برنامه ریزی ما حصل ازدواج و پایبندی به کیان خانواده است. نقش مادر در رشد فرهنگی و مذهبی افراد بسیار پر رنگ است. بنده هرگز قرآنی را که مادرم هنگام عزیمت به آمریکا به من هدیه داده بودند و در آن چند بیت شعر نوشته بودند را از خود دورنمی کنم و همواره سر لوحه کار و زندگی خو قرار داده ام:

شمع بزم شاهان شدن ذوقی ندارد    ای خوش آن شمعی که روشن می‌کند ویرانه ای را

دکتر مقداری که در امریکا تحصیل کرده است در ادامه افزود: اگر چه در سال 1366ماندن و زندگی کردن در آمریکا بسیار سهل و جذاب تر از حال بود ولی بنا به توصیه مادرم وعشق به ایران ترجیح دادم همراه همسر امریکایی الاصل و فرزند دو ساله ام با شوقی وصف ناشدنی (در کوران حملات موشکی) به وطن بازگردیم تا شاید مشابه سایراساتید پیشکسوت تر از خود شمعی باشیم برای روشن کردن ویرانه های بجا مانده از جنگ تحمیلی و مشارکتی هرچند کوچک در شکل گیری و ارتقای فعالیت های علمی-دانشگاهی کشور داشته باشم.

وی به پژوهش در شرایط تحریم (با امکانات محدود) و ماندن در ایران در آن زمان اشاره کرد و افزود: مسوولیت های اجرایی یک گنج معنوی برای خدمت به مردم است. این گنج باید در شرایط برابر رقابتی، در دسترس تلاشگران و نخبگان قرار گیرد. اجتماعات نخبگانی می تواند مسیر بازگشت دوباره شعر سعدی شیرین سخن را در باب ارتباط منطقی رنج وگنج به جامعه هموار سازد.

نابرد رنج گنج میسر نمی شود
   مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

دکتر مقداری در پایان به القاب منتسب به خود(استاد نمونه کشور در مهندسی مکانیک،عضو وابسته فرهنگستان علوم، عضو واستاد برجسته انجمن مهندسان مکانیک ایران، استاد و پژوهش گر برجسته بنیاد ملی نخبگان ایران با دریافت جایزه علامه طباطبایی، عضو برجسته انجمن مهندسان مکانیک آمریکا، عضو جامعه ملی نخبگان مهندسی آمریکا) اشاره و تاکید کردند: این القاب هنگامی ارزشمند است که انسان بتواند گره ای از مشکلات مردم را باز کند وگرنه ارزشی ندارد.

وی همه موفقیت ها و موهبت ها، بویژه سالها خدمت به نخبگان را مدیون یک خانواده خوب و زحمتکش، همسری مهربان و صبور و همراه، کشوری با فرهنگی غنی و دانشجویانی مستعد و دین و مذهب کامل بر گرفته از تعالیم قرآن پیامبر مکرم اسلام و ائمه اطهار دانست.
در نهایت ایشان از حضار پرسیدند: در راستای ایفای نقش برای اعتلای خود و ایران عزیز چه برنامه ای را ترسیم کرده اند.

تاریخ انتشار : 1393/03/24
کد : 71918
تعداد بازدید: 527