پنج شنبه 13 آذر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

رئيس بنياد ملي نخبگان با پروفسور فضل الله رضا دیدار کرد

رییس بنیاد ملی نخبگان ظهر امروز یک شنبه با پروفسور فضل الله رضا- استاد و دانشمند نام آور ایرانی و رییس اسبق دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف - دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری در اين ديدار با اعلام تبریک پیروزی ملت ایران و توافق هسته‌ایی صورت گرفته در عرصه بین‌الملل گفت: پروسه حل مسایل بین المللی کمک خواهد کرد تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی وضع شده علیه ملت ایران که تا کنون اعمال شده کم اثرتر شود و در زندگی مردم رونق بیشتر حاصل شود و حوزه کاری بین‌المل شرکت های دانش‌بنیان و فناوری هم بهتر فعالیت نماید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن تشکر و سپاس از پروفسور رضا به جهت حضور در مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بیان اهداف و وظایف این معاونت و بنیاد ملی نخبگان پرداخت و ادامه داد: به طور خلاصه حمایت از  تجاری‌سازی فعالیت‌ها و پژوهش های دانشگاهی و پژوهشگاه‌ها و تولید ثروت از علم و مراکز علمی جزو اهداف این معاونت است.

وی با اشاره به تقویم پژوهشی و شکل گرفتن یک ایده و سپس تبدیل شدن به محصول و وارد شدن آن ایده به کار و صنعت را اندک برشمرد و افزود: معمولا ایده‌های نوظهور علمی و فناوری با توجه به کمتر دیده شدن چرخه کامل از تولید تا مصرف و نیز مشکلات مختلفی که در این بین تا بد ست مردم و تجاری سازی  به وجود باعث می شود به اصطلاح دره مرگ سقوط کند. یکی از وظایف معاونت اینست این‌ها را از افتادن به این دره خارج کند و به زندگی روزمره مردم برساند.

وی با اشاره به جايگاه فرادستگاهی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: در این راستا این مجموعه سعی می‌کند از بودجه‌های وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها استفاده کند. باید ایده های شکل گرفته را به سمت این بودجه ها سوق بدهیم.

دکتر ستاری ادامه داد: عمده فعالیت معاونت در بخش تجار سازی ها و پژوهش هاست و در این راه از بخش‌های مختلف خود همانند معاونت امور بین‌الملل و انتقال فناوری‌ها در صادرات محصولات و کالاها و خدمات دانش‌بنیان استفاده می‌کند. یکی دیگر از بخش‌ها ستادهای فناوری های راهبردی هستند که هم بحث توسعه فناوری ها را دنبال می کنند و هم بحث توسعه فرهنگی و جریان‌سازی در حوزه فناوری‌های پیشرفته را دنبال می‌کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگر به فعالیت این بنیاد اشاره کرد و گفت: اخیرا بخش بین الملل این بنیاد نیز راه‌اندازی شد که با کمک گرفتن از رهنمودهای بزرگان و نخبگان علمی ایرانی همچون شما- پروفسور رضا- به استعدادها و نخبگان ایرانی خارج از کشور بیش از پیش توجه خواهد شد.

دکتر ستاری ادامه داد: با سیستمی که تا کنون تعریف شده این بنیاد سالانه حدود 800 ورودی از نفرات برگزیده کنکور، المپیادها و جشنواره‌ها دارد که با برنامه‌ریزی‌های متعدد سعی می‌کنیم این افراد را توانمند سازیم تا در مملکت مؤثر باشند و حضور و ماندگاری بیشتر نخبگان را در کشور شاهد باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه به موفقیت و پیشرفت‌های علمی و فناوری سال‌های اخیر در حوزه تولیدات فناوری‌های کلان از جمله رادیودارو و فناوری های راهبردی  در حوزه‌های نانو و زیست فناوری، هوا فضا، سلولهای بنیادی و ... در کشور اشاره کرد و افزود: در کشور با توجه به مشکل بیکاری موجود در کشور باید از راه توانمندسازی نخبگان در فکر علاج و درمان موضوع بود. بنابراین باید روش‌های جدیدی برای ایجاد اشتغال داشته باشیم که ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به کم‌هزینه بودن و توان توسعه‌ای در جامعه علمی و فناوری در این زمینه بسیار مؤثرند.

گفتني است، در این دیدار علاوه بر دکتر سهراب‌پور-قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، حسین سالارآملی معاون امور بین‌الملل، خیام نکویی معاون فناوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوري رییس جمهور، رحیمی رییس مرکز طرح های کلان ملی، فارسی رییس حوزه ریاست  و دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع و دیگر مدیران این معاونت و همچنین دکتر کمره‌ای رییس پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران نیز حضور داشتند.

تاریخ انتشار : 1392/09/03
کد : 71917
تعداد بازدید: 426

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601